Reklama

Artykuł

Twoje wideo cierpi na efekt „trzęsących się rąk”? Oto cztery aplikacje na iPhone’a do stabilizacji obrazu podczas nagrywania filmów

Pier Francesco Piccolomini

Opublikowany

Jeśli nagrywasz sporo filmów iPhone’em, ale nie jesteś zadowolony z uzyskanych efektów, możesz spróbować dodatkowych aplikacji, które pomogą rozwiązać twój problem. Oto cztery aplikacje niwelujące efekt drżących dłoni.

iPhone nagrywa naprawdę piękne filmy. Jednak byłoby wspaniale, gdyby za każdym razem obraz był stabilny i niezakłócony poprzez chwiejne dłonie.

Twoje wideo cierpi na efekt „trzęsących się rąk”? Oto cztery aplikacje na iPhone’a do stabilizacji obrazu podczas nagrywania filmów

Niestety prawda jest taka, że filmy nagrywamy z małych i dość lekkich urządzeń, jakimi są właśnie smatfony, które od zawsze stwarzały problem niestabilnego uchwytu. Ciężko przecież utrzymać rękę w idealnej pozycji przez dłuższą chwilę tak, aby była praktycznie nieruchoma. W celu uzyskania dobrych efektów, musisz wygodnie chwycić telefon, a także dobrze ulokować ciężar ciała oraz całe 112 gramów swojego iPhone’a 5S.

Przecież niewielu z nas będzie chciało wydać kolejne pieniądze, aby zakupić dodatkowe akcesoria zamieniające iPhone’a w swoistą kamerę niczym z fabryki snów.

Na szczęście po raz kolejny możemy się wspomóc aplikacjami. W ciągu ostatnich miesięcy powstało kilka stabilizatorów wideo dla iPhone’a. Próbowaliśmy wielu, ale tylko cztery spodobały nam się najbardziej.

Hyperlapse

Stworzony przez Instagrama program potrafi dwie rzeczy: stabilizuje film i pozwala nagrać bardzo efektowny time-lapse.

Nie wiesz, co to jest? Widziałeś je już z pewnością nie raz! Są to specjalne filmy poklatkowe, które można jeszcze dodatkowo przyspieszyć nawet dwunastokrotnie. Gdy zostawimy normalne tempo, wszystko wydaje się o jeden ułamek szybsze niż w rzeczywistości.

W ten właśnie sposób możemy w ciągu 10 sekund pokazać na przykład cały proces zakwitania kwiatka, co normalnie wymagałoby kilkugodzinnego filmu.

Kiedy włączymy film, Hyperlapse pokazuje nam rzeczywisty czas trwania końcowego efektu, który jest standardowo 6 razy szybszy niż normalny. Jednak kiedy zakończymy fotografowanie, możemy wybrać prędkość utworzenia time-lapse’aJeśli zdecydujemy się na 1x, to film po prostu się ustabilizuje.

Gdy wybierzemy pozostałe opcje (od 2x do 12x), stabilizacja będzie miała także wpływ na upływ czasu. Wynik końcowy zapisywany jest w folderze Rolka z aparatu iPhone’a i można go potem udostępnić zarówno na Instagramie, jak i Facebooku. W ten sposób możesz zapisać filmy trwające nawet 45 minut.

Jakość stabilizacji zależy od jasności fotografowanej sceny, ale ogólnie jest raczej zadowalająca. Na szczęście mamy możliwość jej weryfikacji w czasie rzeczywistym, a także opcje kalibracji.

Pobierz Hyperlapse dla iPhone’a

Emulsio

Emulsio jest aplikacją stabilizującą wideo, która czyni prawdziwe cuda z filmami nagranymi iPhonem. Aplikacja umożliwia import filmu bezpośrednio z folderu Rolka z aparatu smartfona i obsługuje maksymalnie 15-minutowe filmy.

Emulsio oferuje wiele konfigurowalnych parametrów, dzięki czemu mamy możliwość poprawienia ruchu zarówno na osi poziomej, jak i pionowej. Aplikacja całkiem dobrze radzi sobie również z ukośnymi liniami, które występują podczas nagłych ruchów kamery.

Dzięki specjalnemu przyciskowi możemy podzielić ekran na dwie części po przekątnej. Ustabilizowane wideo mamy na górze, na dole zaś widzimy oryginalny obraz. Jest to świetne rozwiązanie, aby zobaczyć i porównać skuteczność działania aplikacji.

Poprawianie filmu jest nieinwazyjne, a wideo obsługuje do 120 fps-ów. W darmowej wersji można wyeksportować film o maksymalnym czasie trwania 30 sekund. Kiedy zakupimy wersję Pro Pack (poprzez samą aplikację), takie ograniczenie zniknie.

Pobierz Emulsio dla iPhone’a

ZeroShake

Deweloper reklamuje ten produkt jako „wirtualną” aplikację na statywie, ale hasło nie jest do końca zgodne z prawdą. W rzeczywistości jest to bardzo wyrafinowany stabilizator obrazu. Oferuje on sporo przydatnych opcji nagrywania, jak również dodaje zabawne efekty na początku i końcu filmu (tzw. tendine).

Można również wybrać rozdzielczość, w jakiej chcemy stworzyć swój film (480p w formacie 4:3, 720p w formacie 16:9 lub 1080p w formacie 16:9), lub skorzystać z 6-krotnego zoomu. ZeroShake oferuje także opcję ciągłego autofokusu podczas nagrywania wraz z pełną stabilizacją obrazu.

Aplikacja działa zarówno na przedniej, jak i tylnej kamerze, pozwalając na skorzystanie z wbudowanej (jeśli jest) lampy błyskowej w telefonie. Wszystkie opcje są łatwo dostępne w bardzo czytelnym i prostym w użyciu interfejsie, który prezentuje się bardzo elegancko.

Darmowa wersja niestety stosuje znak wodny, pozwalając na importowanie wideo jedynie z folderu Rolka z aparatu. W tej wersji nagramy też filmy nie dłuższe niż 30 sekund. Jednak można to zmienić, dokonując stosownych zakupów w aplikacji.

Pobierz ZeroShake dla iPhone’a
Pobierz ZeroShake dla iPada

Steady Camera – Stabilization & Slo-Mo video

To całkiem prosta lecz potężna aplikacja, która pozwala nagrywać filmy w zwolnionym tempie wraz ze stabilizacją obrazu i zapisaniem efektu finalnego.

Aplikacja pozwala nagrywać zarówno w stosunku 1:1, jak i 16:9. Jeśli nagrywasz iPhone’em 5S, możesz uchwycić 120 fps-ów, a iPhone’em 5 lub 5C do 60 fps-ów. Aplikacja niestety nie wspiera ani iPada, ani iPoda touch.

Podobnie jak w natywnej aplikacji do zdjęć w iOS-ie 7, aparat pozwala określić, na jakim etapie naszego wideo użyć slow motion (zwolnionego tempa).

Również w tym przypadku bardzo dobre oświetlenie znacząco pomaga w jakości końcowego rezultatu, który stoi na wysokim poziomie. Co do interfejsu aplikacji nie ma żadnych zarzutów – jest prosty i przejrzysty.

Pobierz Steady Camera dla iPhone’a

Do biegu, gotowi…

Jeśli nagrywasz sporo filmów iPhone’em, warto ściągnąć którąś z tych aplikacji do stabilizacji obrazu. Różnica pomiędzy zwykłym nagraniem a poprawieniem go przeznaczoną do tego aplikacją jest ogromna, zwłaszcza jeśli nagrywasz krótki filmik.

A może poszukujesz po prostu aplikacji do nagrywania innej niż standardowa? Przeczytaj nasz artykuł o najlepszych aplikacjach na iPhone’a do kręcenia krótkich filmów wideo.

Zobacz także:

Nowe trendy: filmiki time-lapse z aplikacją od twórców Instagrama

Wideo w zwolnionym tempie? To możliwe dzięki aplikacji SloPro dla iPhone’a i iPada!

Również może Cię zainteresować