Reklama

Artykuł

Top 5 użytecznych polskich programów, których możesz nie znać

Radek Grabarek

Radek Grabarek

  • Zaktualizowany:

polska flagaNa naszych komputerach używamy wielu programów. Rzadko interesuje nas to, z jakiego kraju pochodzą ich Twórcy. Inaczej jest z programami powstałymi nad Wisłą. Każdego Polaka zainteresuje z pewnością informacja o dobrych programach, które stworzyli polscy programiści. A niechaj narodowie wżdy postronni znają, że Polacy nie gęsi, iż swe programy mają.

Oto lista pięciu mało znanych, a bardzo dobrych, przydatnych i pożytecznych polskich programów.

Dziobas Rar PlayerDziobas Rar Player – to prosty odtwarzacz wideo, który ma jedną ogromną zaletę: potrafi odtwarzać filmy spakowane w wiele małych plików RAR. Choć w tej chwili odtwarzanie bez rozpakowywania archiwum RAR-ów obsługuje również AllPlayer, to Dziobas Rar Player jest programem mniej pazernym na zasoby komputera.

Skąd tak oryginalna nazwa programu? Odpowiedź jest prosta. Twórcą programu jest Kamil Dzióbek. Nie trudno domyślić się jaką ma ksywkę.

logo programu OdkurzaczOdkurzacz – to program, dzięki któremu posprzątamy swój komputer z wszelkiego rodzaju śmieci, które nagromadziły się poprzez naturalne użytkowanie systemu Windows. Jest to polski odpowiednik programu CCleaner.

Dostępny jest także w wersji przenośnej – Odkurzacz Portable.

Komunikator WTWWTW – to bardzo dobry komunikator, którego używania nie trzeba się wstydzić przed znajomymi. Twórcy WTW przyświecał cel stworzenia programu prostego, szybkiego i bardzo lekkiego, czyli zupełnego przeciwieństwa GG. Cel został osiągnięty w 100 procentach. Można nawet stwierdzić, że WTW wykonał 150% normy, gdyż komunikator obsługuje sieci Gadu-Gadu i Jabber.

Sumatra PDFSumatra PDF – to prosty i bardzo szybki czytnik dokumentów PDF. Tak jak Internet Explorer na polu przeglądarek internetowych, tak Adobe Reader na polu czytników PDF stał się powszechnym standardem i… wielkim ociężałym molochem. Przez długi czas jedyną realną alternatywą był Foxit Reader, ale okazuje się, że polska myśl techniczna okazała swą wyższość nad wymienianymi wcześniej rozwiązaniami proponowanymi przez amerykańską myśl techniczną. Program występuje też w wersji przenośnej – Sumatra PDF Portable.

Programy PazeraKonwertery Pazera – Jacek Pazera stworzył całą rodzinę programów, która nosi jego nazwisko w nazwie. Są to różnego rodzaju konwertery muzyki i wideo:  Pazera Free MP4 to AVI Converter, Pazera Free MOV to AVI Converter, Pazera Free 3GP to AVI Converter, Pazera Free FLV to AVI Converter oraz Pazera Free Audio Extractor. Konwertery Pazera przeznaczone są raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy cenią sobie mnogość opcji nad ładny wygląd interfejsu.

Znacie jakieś inne mało popularne, a bardzo dobre polskie programy?

Radek Grabarek

Radek Grabarek

Najnowsze od Radek Grabarek

Editorial Guidelines