Stronghold Crusader 2: pierwsze spojrzenie na tryb multiplayer

Stronghold Crusader 2: pierwsze spojrzenie na tryb multiplayer

Stronghold Crusader 2 skierowana jest do największych purystów wśród miłośników gier strategicznych. Na Gamescom widzieliśmy, jak będziemy w niej niszczyć zamki i przeciwników. Teraz mieliśmy możliwość poznać wersję alpha jej trybu online multiplayer.

Większość gier strategicznych czasu rzeczywistego jest bardzo podobnych do siebie. Zaczynamy budując obóz, wydobywając ograniczone surowce i starając się stworzyć silną armię. Wkrótce wysyłamy ją, by zniszczyła wrogą bazę i modlimy się o jak najłagodniejszy kontratak. Stronghold Crusader 2 nie wybiega zbytnio poza ten schemat, poza tym, że brak w niej wszelkich dekoracji. Nie znajdziemy w niej więc futurystycznych laserów, magii czy rakiet balistycznych. Rozgrywka skoncentrowana jest na budowaniu zamków, ich obronie i ataku. Dziś opiszemy bardzo wczesną wersję gry Stronghold Crusader 2. Dostępny w niej jest tylko tryb multiplayer. Pozwala on dwójce graczy na bezpośrednią rywalizację; tryby story i skirmish nie są jeszcze aktywne. Gracze zaczynają z zamkami, barakami i podstawowymi zapasami jedzenia, drewna, stali oraz kamieni.

Gospodarka

W murach zamku mieszkają rolnicy. Poza uprawą roli, płacą oni też podatki, które możemy wydać na kosztowny wyścig zbrojeń. Chciwość jednak nie popłaca. Zbyt wysokie podatki mogą doprowadzić do zamieszek, które łagodzić trzeba, np. zwiększeniem dostaw żywności.

Stronghold Crusader 2 - Bauern

Walka

Na zajmowanie się gospodarką nie ma niestety zbyt wiele czasu, gdy wróg u bram. Na początku gry skupiłem się na rozwoju wojsk lądowych, co poza zwykłymi piechurami zaowocowało też kilkoma jednostkami konnicy oraz broniami miotającymi. Zaznaczając istniejące oddziały myszką wysłałem je w pobliże granicy mojego małego imperium.Stronghold Crusader 2 - Kaserne

Okazuje się, że nie było to najmądrzejszym pomysłem, gdyż wprawienie katapult w ruch zajęło masę czasu. Na szczęście, mych wojsk nie dostrzeżono zbyt wcześnie, co dało mi jakże istotną przewagę zaskoczenia podczas ataku na zamek wroga i okoliczne budynki pomocnicze.Stronghould Crusader 2 - Katapult

Gdy tylko uderzyłem na jednostki lądowe wroga, z murów zamkowych posypał się na mnie grad strzał. Jednakże automatyczna obrona nie była zbyt inteligenta, gdyż skupiła się na łatwo wymienialnej piechocie. Pozwoliło mi to umieścić katapulty w dogodnych pozycjach, a następnie w spokoju ostrzeliwać zamek.Stronghold Crusader 2 - Kampf

W przeciwieństwie do poprzedniej części Stronghold Crusader, nasi rycerze nie muszą już skrobać murów wrogich zamków mieczami. W Stronghold Crusader 2 mają do dyspozycji znacznie lepsze do tego celu kilofy. Co ciekawe, żołnierze konnicy nie rozwinęli jednak tak wyrafinowanych umiejętności. Atakuja więc mury, taranując je swymi końmi… auć!Stronghold Crusader 2 - Belagerung

Gra skończyła się równie szybko, jak się zaczęła. Obszar i funkcje dostępne w wersji alfa są zbyt ograniczone, aby przetestować wyszukane manewry taktyczne. Na tym etapie, producent wciąż testuje i dopieszcza różne elementy gry. Moim zdaniem, na przykład, warto by było dodać kawalerii trochę szybkości i siły. Dzięki temu, robiłaby ona znacznie większe wrażenie.

Atmosfera

Co mi się podobało najbardziej w Stronghold Crusader 2, to pustynne krajobrazy i doskonała ścieżka dźwiękowa, której za darmo można posłuchać na Soundcloud. Dużą przyjemność daje też możliwość podglądania pojedynczych bohaterów gry. Żołnierze nudzą się nie będąc na służbie, górnicy w skupieniu wydobywają surowce, a piekarz dba o jakość swoich wypieków.

Stronghold Crusader 2 - Nahrung

W grze można dostrzec błędy graficzne takie, jak głowy koni przenikające przez ściany. Choć prawdę mówiąc, nawet bez nich grafika Stronghold Crusader 2 nie wytrzymuje porównania z innymi grami tego gatunku. W obecnej wersji nie udało mi się nawet obrócić kamery – choć ta funkcja będzie dostępna w pełnej wersji gry.

Wnioski: oblężenie bez fajerwerków

Gry strategiczne są zawsze przeładowane i nadrabiają brak nowych pomysłów coraz lepszą grafiką. Stronghold Crusader 2 odchodzi od tego trendu i skupia się na podstawach – czyli atakowaniu wrogich zamków. Zapewnia to wiele dobrej zabawy. Z sadystyczną przyjemnością obserwujemy cierpienia przeciwnika, widzącego jak jego wojska powoli zamieniają się w pył. Z drugiej strony, desperackie odpieranie wrogich ataków i uczenie się na własnych błędach również przynosi dużo satysfakcji. Gra daje przyjemność nawet bez perfekcyjnej grafiki, co będzie rezonować zwłaszcza z miłośnikami jej pierwszej części. Pamiętajmy, że sukces w  Stronghold Crusader 2 będzie wymagał zbalansowanej rozgrywki – czyli czegoś, czego nie mogliśmy ocenić na tym etapie. Stronghold Crusader 2 ukaże się wiosną 2014 roku. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.

Pobierz darmowe demo Stronghold Crusader

Zobacz także:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji