Sprawdzamy Photoscape dla Mac

Sprawdzamy Photoscape dla Mac

Wreszcie posiadacze komputerów Mac mogą cieszyć się jedną z najciekawszych alternatyw dla Adobe Photoshop. Sprawdziliśmy Photoscape X. Niestety nie jest to to, czego się spodziewaliśmy.

Adobe Photoshop to niezrównany edytor graficzny dla profesjonalistów. W tej chwili ten popularny program jest praktycznie bezkonkurencyjny. Żadne inne oprogramowanie nie oferuje tak wielu możliwości tworzenia i edycji grafiki oraz zdjęć. Niestety to drogi program, dostępny głównie dla zawodowców. W dodatku nie wszyscy potrzebują tak zaawansowanego narzędzia.

Jedną z alternatyw jest Photoscape. Program ten został bardzo ciepło przyjęty wśród użytkowników systemu WindowsPoza słabym interfejsem, oferuje on sporo przydatnych funkcji. Teraz aplikacja zadebiutowała na Mac i liczyliśmy na podobne wrażenia.

Po uruchomieniu Photoscape X na komputerze z OS X zauważamy, że program wygląda dużo schludniej. Niestety wygląd nie idzie w parze z możliwościami. Szybko zauważyliśmy brak wielu przydatnych narzędzi. Zabrakło takich rozwiązań jak Batch Editor, Combine, czy Page. Ten ostatni umożliwiał tworzenie świetnych kolaży.

Overview Photoscape X

Plusem aplikacji z pewnością są motywy. Możemy wybrać jeden z pięciu motywów, który umili nam pracę z programem.

Cambia tema

Na ekranie głównym znajdziemy odnośniki do trzech elementów programu. Photoscape X oferuje Viewer, Editor oraz Create GIF, czyli narzędzie do tworzenia animacji GIF.

Viewer

Viewer jest niczym innym jak przeglądarką zdjęć. Sekcja ta umożliwia wyszukanie wszystkich zdjęć na naszym komputerze. Następnie możemy je wygodne oglądać oraz edytować.

Browser del Viewer

W głównej części interfejsu aplikacji Photoscape X umieszczone są miniatury zdjęć z wybranego folderu. Widok ten możemy zmieniać na przykład na listę lub pełen ekran.

Viewer

Wybór jednego ze zdjęć pozwala na szybki dostęp do informacji. Widać nazwę pliku, jego rozmiar oraz format. Podwójne kliknięcie w miniaturę skutkuje otworzeniem zdjęcia na pełnym ekranie.

W trybie podglądu pojedynczego zdjęcia mamy dostęp do kilku prostych narzędzi. Możemy więc obrócić zdjęcie, usunąć je lub wykadrować. Aby wyjść z tego trybu należy nacisnąć przycisk Esc na klawiaturze.

Editor

Photoscape dla Mac zawiera szereg ciekawych narzędzi do edycji. Jest sporo filtrów, efektów i innych rozwiązań pozwalających edytować zdjęcia. Możliwości jednak znacząco się różnią od wersji dla systemu Windows.

Editor

Tylko kilka dostępnych narzędzi jest rzeczywiście przydatnych. Na uwagę zasługuje edytor kolorów. Posiada on wiele parametrów, w tym temperaturę barw.

Color

Wśród pozostałych efektów znajdziemy takie elementy jak zmiana rozmiaru, kadrowanie, auto-kontrast, efekt filmowy, winiety, wyostrzanie, rozmycie, balans bieli, negatyw, sepia, szarość itp.

Przydatną opcją jest możliwość porównania retuszowanych zdjęć z oryginałem. Niestety na tych kilku opcjach edycja zdjęć się kończy. Pozostaje spory niedosyt.

Create GIF

Photoscape kierowany jest raczej do amatorów, dlatego nie zabrakło prostej opcji tworzenia animacji GIF. Ruchome obrazki znów są w modzie, a dzięki tej aplikacji łatwo wykonamy własne. Wystarczy dodać kilka zdjęć, ustawić szybkość przejścia oraz efekty.

Create GIF

Aplikacja umożliwia też łatwe zmienianie rozmiarów zdjęć i animacji.

Małe rozczarowanie

Photoscape X nie jest prostym przeniesieniem aplikacji z systemu Windows na OS X. To nie są takie same programy. Wersja dla Mac wydaje się dużo prostsza i ładniejsza niż pierwowzór. Niestety jedynie oryginał można uznać za alternatywę dla Photoshopa, tej wersji już nie.

Aplikacja nie jest zła, ale po zaawansowanych możliwościach Photoscape dla Windows spodziewaliśmy się czegoś więcej. Program posiada sporo ciekawych narzędzi do edycji zdjęć, ale takich aplikacji dla OS X jest już wiele. Jeśli nie szukacie alternatywy dla Photoshopa, a jakiegoś prostego i darmowego narzędzia do obróbki zdjęć, to Photoscape X wam się spodoba.

Jeśli szukacie innych darmowych programów do edycji zdjęć skorzystajcie z naszego poradnika.

Autorem artykułu jest Pier Francesco Piccolomini

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji