Reklama

Artykuł

Sprawdź, kto jest Twoim prawdziwym znajomym na Facebooku

Maria Baeta

Opublikowany

Masz setki znajomych na Facebooku. Ale którzy z nich są Twoimi prawdziwymi znajomymi? Kto jest zainteresowany tym, co piszesz? Przekonaj się o tym!

Na Facebooku mamy dużo znajomych, ale z pewnością niewielu z nich uważamy za przyjaciół w realnym życiu. Istnieją jednak sposoby, na przykład w postaci specjalnych aplikacji, które pomogą nam wyróżnić kontakty rzeczywiście zainteresowane znajomością z nami.

Sprawdź, kto jest Twoim prawdziwym znajomym na Facebooku

Dziś prezentujemy parę sztuczek na to, jak zmierzyć nasze Facebookowe znajomości! Jednocześnie ostrzegamy, aby decyzje o usuwaniu znajomych podejmować rozważnie.

Sprawdź niektóre opcje Facebooka

Mimo że Facebook nie umieszcza statystyk o naszych znajomych, to daje nam wskazówki pozwalające dowiedzieć się, z którymi osobami często się kontaktujemy.

Pierwszą taką rzeczą po wejściu w swój profil jest widok zdjęć 9 znajomych. Ich wybór nie jest przypadkowy. To znajomi, którzy lajkują nasze treści i często wchodzą z nami w jakieś aktywności.

A więc można powiedzieć, że wyświetleni są tam najbliżsi znajomi lub osoby, z którymi łączy nas coś więcej.

Drugą taką wskazówką jest czat. Po prawej stronie znajduje się lista kontaktów aktualnie będących online lub korzystających z wersji mobilnej portalu. Mamy tam spis kilkunastu osób, z którymi aktywnie się komunikujemy. Dopiero dalej pojawiają się pozostali znajomi.

Na liście Więcej znajomych pojawiają się dostępne kontakty, z którymi nie rozmawialiśmy nawet przez kilka tygodni czy miesięcy.

Poznaj więcej szczegółów o osobach, które się Tobą interesują

Te dwa tricki z Facebooka to tylko mały podgląd na naszą aktywność na portalu i interakcję ze znajomymi. Nie daje to jednak dokładnych danych. Istnieją na szczęście aplikacje zewnętrzne, które pomagają to zobaczyć. Jedną z najciekawszych jest Friend or Foe, opracowana przez firmę Kaspersky, twórców popularnego programu antywirusowego.

Friend or Foe wyświetla statystyki naszych interakcji ze znajomymi. Jeśli wyniki was zaskoczą, to należy pamiętać, że ta webowa aplikacja jest w fazie beta. Pozwala jednak się zorientować co do naszych kontaktów.

W sekcji People (ludzie) na ikonie z sercem zobaczymy osoby zainteresowane naszymi postami. W przypadku naszych testów były to dane w niektórych  przypadkach zbieżne z tym, co Facebook pokazał wśród zaangażowanych znajomych.

Klikając na nazwisko danej osoby, poznamy szczegóły związane z interakcjami. Dowiemy się, ile razy dana osoba skomentowała lub polubiła nasze posty, czy ile linków z nami współdzieliła. Dzięki temu możemy rozpoznać naszych stałych facebookowych „fanów”.

Istnieje też sekcja Risk Group (grupa ryzyka). W niej zobaczymy osoby, które teoretycznie mogą nie być naszymi prawdziwymi znajomymi. Dużo publikują, ale nie wchodzą z nami w interakcje. Na razie ten wskaźnik nie jest w pełni skuteczny.

Przeanalizuj oznaczenia

Obok Risk Group są też informacje na temat naszego bezpieczeństwa i anonimowości. Dzięki nim szybko przeniesiemy się do zdjęć, na których zostaliśmy oznaczeni, czy do niepożądanych zameldowań. 

Przechodząc do zdjęć, na których zostaliśmy oznaczeni, możemy łatwo ukryć ze swojej ściany posty je zawierające lub usunąć nasz znacznik.  Dzięki temu zobaczymy osoby, które oznaczają nas na zdjęciach, a które nie mają z nami zbyt wiele wspólnego.

Podobnie jest w przypadku check-in, czyli postów, w których nas oznaczono. Nie koniecznie chcemy, aby ktoś nas oznaczał w postach, promując coś lub wrzucając jakieś zupełnie nieinteresujące nas rzeczy. Z drugiej strony takie oznaczenia mogą pochodzić od naszych bliskich znajomych, którzy dzielą się z nami ciekawymi rzeczami.

Tych wskazówek nie należy traktować radykalnie i automatycznie usuwać wszystkich, którzy oznaczają nas na zdjęciach i postach. Warto się przyjrzeć tym działaniom i zdecydować, czy to zbędne śmieci, narzucanie się dalszych znajomych lub jednorazowe działania. Wszystko zależy od tego, kogo mamy w znajomych.

Zadbaj o przyjaciół

Teraz już wiesz, kto wchodzi z Tobą w większą interakcję na Facebooku, a kto nie. Warto dbać o tych najbliższych znajomych. Facebook posiada kilka narzędzi, które w tym pomagają.

Najprzydatniejszym rozwiązaniem jest oznaczenie tych osób jako bliscy znajomi. Zrobimy to, wchodząc na profil danej osoby.

Dostęp do postów osób, które oznaczyliśmy gwiazdką, zawsze znajdziemy w lewej kolumnie Facebooka.

W kategorii Bliscy znajomi przeczytamy posty tylko od osób, które tak oznaczyliśmy. Nie pojawią się tam żadne wiadomości od innych znajomych w kontaktach, polubionych stron czy grup.

Możemy także ustawić odpowiednio powiadomienia, tak aby wyświetlały się, gdy ktoś z naszych bliskich znajomych opublikuje coś na Facebooku. Można też zrobić odwrotnie i takie powiadomienia zupełnie wyłączyć.

Wstydzisz się tego, że masz kogoś w bliskich znajomych? Nie musisz! Lista ta jest widoczna wyłącznie dla Ciebie, nikt obcy jej nie zobaczy.

Przede wszystkim nie zapominaj o rzeczywistym świecie!

To kilka sztuczek, które pomogą przeanalizować wasze relacje ze znajomymi na Facebooku. Ale to niekoniecznie może mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wiele osób, nawet naszych bliskich realnych znajomych, ma konta na Facebooku, ale nie korzysta z nich aktywnie. Nie komentują postów, rzadko się angażują.

Nigdy nie zapominajcie więc o rzeczywistym świecie i podejmujcie racjonalne decyzje, robiąc porządki w swoich kontaktach. W końcu osoby, z którymi na co dzień macie bezpośredni kontakt, mogą zupełnie nie udzielać się w wirtualnym świecie. Facebook to tylko jeden z wielu sposobów na kontakt ze znajomymi i z pewnością nie jedyny.

Nie wiesz czy dana osoba jest prawdziwa? Dowiedz się jak rozpoznać fałszywy profil na Facebooku.

Zobacz także:

Również może Cię zainteresować