Skype, Skydrive, Youtube… Nie samymi grami żyje Xbox One

Skype, Skydrive, Youtube… Nie samymi grami żyje Xbox One

Nowa konsola Xbox One, to nie tylko gry. Microsoft położył nacisk na dodatkowe aplikacje. Wnoszą one wiele funkcji, które sprawiają, że Xbox One nie jest maszynką wyłącznie dla graczy.  Zobaczcie zresztą sami!

Xbox One nie jest jeszcze oficjalnie dostępny w Polsce i prawdopodobnie na sklepowych półkach pojawi się dopiero jesienią 2014. Na portalach aukcyjnych nie brakuje jednak ofert sprzedaży, możemy też go sprowadzić na własną rękę z innych krajów Europy. Niestety brak oficjalnego wsparcia sprowadza się do pewnych ograniczeń jeśli chodzi o dodatkowe funkcje. Część zaprezentowanych opcji może u nas nie działać lub być mocno ograniczona. Warto jednak zobaczyć jak wiele rozrywki dla całej rodziny potrafi dostarczyć Xbox One.

Połącz się z bliskimi

Skype należy do Microsoftu, więc nie mogło go zabraknąć w najnowszej konsoli Xbox One. Interfejs aplikacji jest prawie identyczny jak wersja dla tabletów i smartfonów. Jego zaletą jest opcja sterowania głosowego przy pomocy sensora Kinect.

Skype wykorzystuje Kinecta wideorozmów, a także odpowiednio dopasowuje obraz do naszego pokoju i miejsca gdzie aktualnie siedzimy.

Skype plus Kinect, połączenie doskonałe

Integracja z narzędziami Microsoftu nie kończy się jednak na Skype. Xbox One połączony jest także z naszym dyskiem w chmurze SkyDrive. Dzięki temu możemy wygodnie korzystać ze zgromadzonych danych. Podczas rozmów na Skype z rodziną możemy też im szybko pokazać zdjęcia z wakacji, które przechowujemy na SkyDrive.

Najnowsza konsola Microsoftu na razie nie posiada dostępu do programu Outlook, czyli pocztowej usługi, doskonale znanej użytkownikom systemu Windows. Przydałaby się także w wersji na Xbox One, chociażby po to aby kontrolować wiadomości przychodzące  z platformy Xbox Live.

Obietnica bogactwa multimediów

Microsoft stawia na rozwiązania telewizyjne. Xbox One zdaje się rywalizować z funkcjami Smart TV w nowoczesnych telewizorach. Znaczącą część dostępnych aplikacji stanowią te oferujące VOD i inne treści audiwizualne.

Wśród tych działających w Polsce i najpopularniejszych znajdziemy YouTube. Wygląd tej aplikacji jest niemal identyczny jak w przypadku Xbox 360. Jest ona niezwykle wygodna, ze względu na synchronizację z innymi urządzeniami, czyli naszymi komputerami, tabletami i smartfonami. Możemy wyszukać film na smartfonie i zdalnie wysłać go do konsoli, tak aby cieszyć się obrazem na dużym ekranie. Podobnie funkcja działa w przypadku Xbox 360 oraz telewizorów Smart TV.

Aplikacja Youtube to świetny sposób na odkrywanie nowych treści

W Polsce nie uświadczymy takich serwisów jak Xbox Video, czy Netflix. Te dostępne są tylko w określonych krajach. Brakuje innych popularnych usług VOD na przykład Wuaki.tv. Ciekawe czy przy okazji premiery Xbox One w Polsce na konsoli pojawia się takie aplikacje jak tvn player, ipla, iplex, czy kinoplex?

Jednak obecni posiadacze Xbox One w Polsce mają dostęp nie tylko do YouTube. Spragnieni wiedzy mogą skorzystać z TED talks, czyli popularnych wystąpień edukacyjno-rozrywkowych. Interfejs aplikacji jest podobny do YouTube, program zaproponuje nam nowe programy według naszego gustu, w wielu przypadkach dostępne są też napisy w różnych językach.

Telewizja dla wszystkich

Xbox One oferuje także opcje podłączenia dekodera od naszej telewizji kablowej lub satelitarnej. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe opcje, jednak w tej chwili trudno powiedzieć jak one działają w Polsce. W przypadku zagranicznych dostawców Xbox One pozwala cieszyć się nowoczesnym interfejsem i wygodnym przewodnikiem po programach. Dodatkowo do dyspozycji użytkowników oddano aplikację Zatoo Live TV, która jest serwisem społecznościom skupionym na obejrzanych filmach i programach telewizyjnych. Być może kojarzycie jej konkurencyjne usługi jak GetGlue lub Miso.

Zatoo daje możliwość cieszenia się społecznościową telewizją

Ponadto część dostawców będzie oferować własne aplikacje telewizyjne. Na chwile obecną w Europie dostępny jest Eurosport Player. W niedalekiej przyszłości należy spodziewać się kolejnych aplikacji, jednak czy będą one dostępne w Polsce, tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Gracz wciąż się liczy

Patrząc na te aplikacje możemy zacząć zastanawiać się czy jeszcze mamy do czynienia z konsolą do gier, czy już z dekoderem telewizyjnym. Xbox One ma dostarczać różnoraką rozrywkę, Ci prawdziwi gracze znajdą dla siebie także ciekawe aplikacje.

Wśród tych rewolucyjnych należy wspomnieć o Upload Studio. To aplikacja, która pozwala importować wideo z gier takich jak Ryse, czy Forza MotorSport 5 i edytować je. Następnie naszym filmem możemy podzielić się ze znajomymi.

Upload Studio: gratka dla graczy

Nie zabrakło także innych społecznościowych funkcji dla graczy, znanych już z poprzedniej konsoli Xbox. Do naszej dyspozycji oddano takie popularne usługi jak Machinima, Twitch czy Uplay. Fani dzielenia się swoimi filmami wideo z rozgrywki będą zachwyceni.

Twitch pozwala oglądać jak grają inni gracze z całego świata, jest to więc świetne uzupełnienie  dla Upload Studio. Natomiast Uplay to społecznościowa aplikacja, stworzona z myślą o tytułach Ubisoftu. Dzięki niej zyskamy dodatkowe nagrody w Assassin’s Creed 4 oraz innych grach tej firmy.

Dobre aplikacje, ale droga do perfekcji wciąż długa

Początkowy katalog aplikacji dla Xbox One nieco rozczarowuje. Brakuje tutaj bogatego wachlarza, który obiecywał Microsoft. Wygląda na to, że wszystko przyjdzie z czasem.

Obok Internet Explorer powinno pojawić się więcej popularnych rozwiązań internetowych, takich jak wygodny dostęp do Facebooka i Twittera. Przydałby się też wspomniany wcześnie Outlook. Wydaje się, że Microsoft łatwo może przenieść te aplikacje z wersji dla tabletów i smartfonów.

Czy wkrótce zobaczymy więcej aplikacji?

Obok Xbox Music, i tak niedostępnego, w Polsce przydałby się dostęp do Spotify. Niestety Microsoft chce promować tutaj swoje własne rozwiązanie. Dobrze jednak, aby pojawiło się ono także w naszym kraju.

Jeśli Xbox One chce być urządzeniem typu „all-in-one” to jeszcze trochę mu brakuje. Wiemy, że Microsoft zamierza rozwijać funkcje multimedialne i rozszerzać możliwości Smart Glass. Na razie jednak nie ma tutaj rewelacji. Czekamy na nowości oraz szerszą dostępność aplikacji od firm trzecich. No i oczywiście debiut w Polsce.

Jakie aplikacje chcesz zobaczyć w przyszłości na Xbox One?

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji