Reklama

ReClick, czyli robienie zdjęć smartfonem z Softonic – jak wykadrować gotowe zdjęcia?

ReClick, czyli robienie zdjęć smartfonem z Softonic – jak wykadrować gotowe zdjęcia?

Witajcie w ReClick – naszym poradniku o fotografii cyfrowej. W pierwszym odcinku opowiemy, jak ważne jest odpowiednie kadrowanie zdjęcia, nawet już po fakcie. Jest to prosty sposób na uzyskanie lepszych wrażeń z fotografii.

Każde zdjęcie opowiada historię

Zdjęcia przenoszą ze sobą historię, ze względu na swoją statyczność muszą uchwycić chwilę.

Dobrze zrobione zdjęcie potrafi oddać nam ruch i dynamikę. Elementem jest odpowiednia kompozycja obrazu. Odpowiednie ustawienie i pozbycie się pewnych części krajobrazu sprawi, że bohater naszego zdjęcia praktycznie ożyje. A to da niesamowity efekt.

Jeśli nie udało nam się tego dokonać w trakcie robienia zdjęcia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprawić je w czasie edycji. Nasze przykładowe zdjęcie pokaże, jak prostym narzędziem znacząco zmodyfikować ujęcie.

Zdjęcie dzisiejszego odcinka

Na naszym zdjęciu uwieczniona została żyrafa z Parku Narodowego Etosha w Namibii.

Pierwotna wersja zdjęcia

To zdjęcie ma spory potencjał, ale kompozycja nie jest dobra. Mamy zwykłą żyrafę stojącą pośród drzew. Tym czasem jej pysk zabawnie się uśmiecha pośrodku chmur na niebie, co naprawdę dobrze wygląda. Roślinność i reszta otoczenia jest tu zbędna.

To, co możemy zrobić, to tak przyciąć obraz, aby wyeliminować wszystko, co rozprasza naszą uwagę, i „uwolnić” naszą fotogeniczną żyrafę.

Zdjęcie wykadrowane

Kilka chwil i uśmiech naszego przyjaciela z długą szyją stał się wyraźny. Wystarczyło przyciąć obraz i już mamy żyrafę z głową w chmurach. Nasze zdjęcie opowiada fantastyczną historię!

Z jakiej aplikacji skorzystać

Aby przyciąć zdjęcie, istnieje wiele aplikacji, również tych wbudowanych w system. My wybraliśmy dwie najbardziej podstawowe.

Crop iconDla iPhone’a naszym ulubionym narzędziem jest Crop. Nic nie kosztuje, a pozwala przycinać fotografie z zachowaniem standardowego formatu. Jeśli chcemy odblokować swobodne przycinanie, to musimy dokonać zakupu w aplikacji. Crop zachowuje jakość zdjęcia i umożliwia jego obracanie o 90 stopni w lewo lub w prawo.

Pobierz Crop dla iPhone’a

Crop w akcji

Photo Crop iconDla urządzeń z systemem Android polecamy Photo Crop. To proste narzędzie, które pozwala na łatwe kadrowanie zdjęcia. Obsługuje również fotografie w wysokich rozdzielczościach i opcję obrotu zdjęcia o 90 stopni. Prosty, skuteczny i nie powoduje utraty jakości.

Pobierz Photo Crop dla Androida

Photo crop

Udoskonal swoje zdjęcia dzięki aplikacjom

W pierwszym odcinku zobaczyliście, że zdjęcie można udoskonalić wyłącznie przy odpowiednim docięciu. W kolejnych artykułach poruszymy inne zagadnienia, które pozwolą w pełni wykorzystywać technologię cyfrowych zdjęć w smartfonach.

Zobacz także:

Edycja zdjęć: wybieram najlepszą aplikację mobilną do edycji zdjęć

Najciekawsze opcje fotograficzne w systemie iOS 8, które mogłeś przegapić

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Reklama

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji

Reklama