Reklama

Artykuł

Przydatne funkcje przeglądarki Google, które ułatwią Ci korzystanie z internetu – część 2

Gosia Mikowska

Gosia Mikowska

  • Zaktualizowany:

Google toolsDo kogo najczęściej zwracasz się o pomoc, kiedy szukasz potrzebnych informacji? Jeśli podobnie jak ja zazwyczaj zadajesz pytania wyszukiwarce Google, warto nauczyć się w pełni wykorzystać jej możliwości. W poprzednim poście opisałam ciekawe funkcje, które pozwalają posłużyć się witryną do wykonania przydatnych na co dzień czynności, takich jak obliczenia matematyczne, czy sprawdzanie pogody. Zaoszczędza to naprawdę dużo czasu, gdyż nie musisz włączać żadnych aplikacji ani przeszukiwać dodatkowych stron www.

Jeśli jednak wykorzystujesz Google w bardziej zaawansowany sposób i potrzebujesz czasem dotrzeć do nietypowych, trudnych do zdobycia informacji, możesz jeszcze wypróbować kilka dodatkowych narzędzi. Chcesz dowiedzieć się jaki budynek jest na fotografii, mimo że nie masz pojęcia gdzie zostało zrobione zdjęcie? A może potrzebujesz przetłumaczyć trudny techniczny wyraz na angielski? W dzisiejszym artykule opiszę jak to zrobić z pomocą Google.

Jak rozpoznać co jest na fotografii?

Google pozwala przeszukiwać zasoby fotograficzne w osobnej zakładce “Grafika”. Warto korzystać z tej opcji gdy potrzebujesz znaleźć konkretne zdjęcie lub obrazek. Możesz jednak w tym miejscu skorzystać także z funkcji “Wyszukiwanie z obrazem”. Polega to na tym, że wysyłamy do Google własną fotografię lub podajemy jej adres www. Google znajdzie dla nas zdjęcia najbardziej zbliżone wyglądem.

  • Jak to zrobić? Wejdź na stronę Google. Przejdź do sekcji Grafika. Kliknij na ikonkę aparatu. Wgraj zdjęcie. Kliknij na ikonkę przeszukiwania.
  • Przykład wykorzystania: Potrzebujesz rozpoznać budynek na zdjęciu. Chcesz dowiedzieć się, jaki artysta namalował dany obraz. Poszukujesz adresu, skąd pochodzi jakaś ciekawa grafika. Potrzebujesz rozpoznać postać na fotografii.

Znajdz obrazek z google

Google szukaj grafiki

Jak znaleźć użyteczny wykres?

Jeśli potrzebujesz znaleźć schemat skomplikowanego urządzenia, wykres z dziedziny biologii lub projekt architektoniczny, dzięki parametrowi “diagram” możesz szybko dotrzeć do potrzebnego Ci obrazka.

  • Jak to zrobić? Wejdź na stronę Google. Przejdź do sekcji Grafika. Wpisz: diagram słowo_kluczowe
  • Przykład: diagram rower
  • Możliwości wykorzystania: Potrzebujesz rysunek techniczny silnika. Chcesz sprawdzić jak nazywają się poszczególne części roweru po angielsku (wtedy słowo kluczowe wpisz po angielsku).

Google znajdz wykres

Jak sprawdzić znaczenie nieznanego słowa?

Na pewno zdarza Ci się czasami, że czytając książkę lub artykuł nie rozumiesz jakiegoś specjalistycznego wyrazu. Dzięki opcji “define” możesz szybko poszukać w internecie jego definicji, bez potrzeby otwierania słownika wyrazów obcojęzycznych.

  • Jak to zrobić? Wejdź na główną stronę Google. W pasek wyszukiwania wpisz: define słowo_kluczowe
  • Przykład: define ROTFL
  • Możliwości wykorzystania: Czytasz dokument, w którym występuje dużo specjalistycznych wyrazów lub skrótów. Masz do czynienia z tekstem w języku obcym pełnym zwrotów z potocznego języka, których nie możesz znaleźć w słowniku.

Google znajdz definicje

Jak odkryć co ciekawego jest w okolicy?

Jeśli często korzystasz z Google Maps, warto znać prostą, ale użyteczną opcję. Wpisując symbol gwiazdki w pole wyszukiwania otrzymasz informacje dotyczące wszystkich ważnych miejscach w okolicy znanych przeszukiwarce Google.

  • Jak to zrobić? Wejdź na stronę www.maps.google.com. W pasek wyszukiwania wpisz gwiazdkę czyli “*”. Kliknij na ikonkę przeszukiwania.
  • Możliwości wykorzystania: Przeprowadzasz się i chcesz sprawdzić ile barów jest w najbliższej lokalizacji. Wyjeżdżasz w delegację i potrzebujesz znaleźć hotel położony najbliżej sali konferencyjnej.

Goolge szukac mape

Mam nadzieję, że niektóre z wyróżnionych przeze mnie funkcji Google przydadzą Ci się w codziennych zadaniach, jakie starasz się wykonać z pomocą internetu. Jeśli znasz jakieś inne ciekawostki pomocne w wyszukiwaniu informacji, możesz opisać je w komentarzach. Na pewno przydadzą się zarówno mnie jak i innym czytelnikom.

Gosia Mikowska

Gosia Mikowska

Najnowsze od Gosia Mikowska

Editorial Guidelines