Reklama

Artykuł

Przewodnik po rodzajach plików audio

Paweł Kański

Paweł Kański

  • Zaktualizowany:

WAV, MP3, AIFF, AAC… ile jest w końcu tych typów plików muzycznych? Cóż, w skrócie mogę odpowiedzieć, że dużo. Wraz z rozwojem technologii i cyfryzacji mediów, powstało wiele rodzajów plików dźwiękowych. Oczywiście, najpopularniejszymi wciąż są MP3 i WAV, ale warto też zapoznać się z innymi.
Dziś przygotowałem małą ściągawkę dla tych, którzy mają zamiar zrobić porządek ze swoją biblioteką muzyczną i być może przerzucić swoje zbiory z CD/DVD czy winyli do komputera. Zajrzyj do środka i zobacz, jaki typ plików będzie pasował Ci najbardziej!

Zacznę od tego, że cyfrowe nagrania to nic innego jak zero-jedynkowy odpowiednik dźwięku. Im więcej “treści” i jakości w pliku, tym będzie on większy. Tracimy w ten sposób więcej miejsca na dysku, ale zyskujemy na jego jakość. Najpopularniejszy obecnie format plików dźwiękowych, czyli MP3 to poniekąd kompromis pomiędzy jakością a rozmiarem. Oto co wiemy o innych typach plików.

Bezstratne formaty zapisu dźwięku

WAV – najpopularniejszy rodzaj plików dźwiękowych. Jeśli eksportujesz muzykę z płyt CD na swój dysk twardy, zostaną one zapisane w formacie WAV. Zawieraja one dosyć dużo miejsca (1,411 kilobajtów inforacji na sekundę przy 44,100 Hz/16bit), ale jakość dźwięku jest naprawdę dosyć dobra. Pod względem jakości i informacji jakości WAV można porównać do formatu AIFF, który używany jest przez profesjonalistów do nagrywania muzyki.
FLAC – czyli Free Lossless Audio Codec, format open source, który potrafi przechowywać muzykę bez straty jakości. O ile WAV oferuje nieskompresowane informacje, FLAC oferuje jakość skompresowaną, ale bezstratną. Niestety zysk jest minimalny, a ilość zaoszczędzonego miejsca jest minimalna. Jednak przy dużej ilości muzyki przechowywanej na dysku, różnica powinna być widoczna

Innymi, mniej ważnymi formatami są Apple Lossles Audio Codec (podobny do FLAC, ale o gorszej jakości dźwięku), Monkey’s Audio (.APE) oraz OptimFROG (.OFR).

Stratne formaty zapisu dźwięku

MP3 (MPEG-1 lub  MPEG-2 ) – tego formatu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać? Upowszechniony został w 1998 roku i wciąż radzi sobie doskonale.Kompresując plik z formatu WAV do MP3 uzyskać można aż 90% oszczędności miejsca (Megabajtów), a jakość zależy od przepływności (bitrate), która waha się od 32 do 320 Kbit informacji na sekundę muzyki. Standard to 128 Kb/s, a przy 320 Kb/s to naprawdę całkiem rozsądna jakość. Większość playerów może odtwarzać ten rodzaj plików
AAC -Advanced Audio Coding. To standard używany domyślnie przez Apple, gdy pobierasz muzykę z iTunes. Działa podobnie jak MP3, ale róznica tkwi w sposobie kompresji. Według wielu brzmi lepiej niż MP3. To format znanys zczeólnie tym, którzy korzystają z iPhone lub iPoda
WMA – format stworzony przez Microsoft w odpowiedzi na popularność MP3. Niestety, bywa niekompatybilny nawet z popularnymi odtwarzaczami i urządzeniami (nie posłuchasz muzyki w WMA na iPodzie). Jeśli więc chcesz korzystać z innych aplikacji niż Windows Media Player, to omijaj WMA z daleka.
Ogg Vorbis – to format wydany na zasadach open source, a w dodatku wolny od patentów. Oznacza to, że jego obsługa może zostać dodana do każdego odtwarzacza muzyki za darmo. Jakość porównywalna jest do MP3, a może nawet trochę wyższa.

Biorąc pod uwagę wygodę, najlepiej jest muzykę z płyt CD przekształcić do WAV, a następnie do MP3 jeśli używacie Windowsa lub do AAC, jeśli macie Maca. Możecie jednak sami zadecydować o tym, jaki format najbardziej Wam odpowiada.

Powiązane artykuły:

Powiązane programy:

Źródło

Paweł Kański

Paweł Kański

Najnowsze od Paweł Kański

Editorial Guidelines