Reklama

Artykuł

Prywatność w komunikatorach mobilnych. Porównanie 2014

Prywatność w komunikatorach mobilnych. Porównanie 2014
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

W tym artykule porównamy aplikacje WhatsApp, Telegram, BBM, Snapchat i Threema, aby sprawdzić, która z nich najlepiej chroni Twoją prywatność.

Aplikacje chroniące prywatność otrzymywanych wiadomości stały się ostatnimi czasy bardzo popularne. Nie gwarantują jednak całkowitej kontroli nad danymi, ani tego, że osoby postronne nie będą w stanie takich wiadomości odczytać. Jeżeli ktoś posiadający dostęp do Twojego telefonu lub znający Twój PIN może zobaczyć Twój profil, ponieważ aplikacja nie jest zabezpieczona hasłem, Twoje dane niestety nie są zbyt bezpieczne.

Wybrałem cztery aplikacje IM (Instant Messenger) dostępne zarówno na Androida, jak i iPhone’a, które wydają się najlepiej chronić wiadomości użytkowników. Zmierzyłem się również z liderem popularności, czyli z aplikacją WhatsApp. Dowiedz się, który komunikator IM wypadł w naszym zestawieniu najlepiej.

Spis treści zestawienia komunikatorów chroniących prywatność

1. Metodologia 5. BBM
2. WhatsApp 6. Threema
3. Snapchat 7. Tabla porównawcza
4. Telegram 8. Wnioski


Jakie aspekty zostały wzięte pod uwagę

Wiele aspektów związanych z komunikatorami IM bywa często ignorowanych podczas licznych dyskusji na temat bezpieczeństwa i prywatności, jakie mają zapewniać te aplikacje. Jednym z nich są komunikaty pojawiające się po otrzymaniu wiadomości. Pytania typu: „Czy chcesz to przeczytać?” sprawiają, że zaczynamy się stresować domniemaną zawartością bardziej, niż faktem, że ktoś może chcieć tę wiadomość przechwycić.

Długo zastanawialiśmy się nad tym, jakie aspekty bezpieczeństwa i prywatności w aplikacjach IM użytkownicy cenią sobie najbardziej. Ostatecznie udało nam się wyłonić następujące kryteria:

  • Ikony powiadomień: czy aplikacja informuje Cię, że wiadomość została już przeczytana lub skopiowana? Jest to szczególnie ważne jeśli chcemy mieć kontrolę i wiedzieć, kto co zobaczył.
  • Ukrywanie osobistych informacji: czy jesteś w stanie ukryć ostatnie połączenie, otrzymane zdjęcie lub wiadomość oraz imię wysyłającej je osoby? Lepiej mieć nad tym kontrolę, niż jej nie mieć.
  • Powiązanie z numerem telefonu i lub emailem: czy aplikacja wymaga podpięcia numeru telefonu i konta e-mail? Jeśli tak, to źle to wpływa na ochronę Twojej prywatności.
  • Ochrona dostępu do aplikacji: wielu użytkowników nie blokuje telefonów ze względu na wygodę, jednak wówczas każdy może mieć dostęp do informacji zawartych w komunikatorze. Czy istnieje blokada tylko dla aplikacji?
  • Pobieranie multimediów: otrzymywanie niechcianych plików może stwarzać ryzyko naruszenia bezpieczeństwa i prywatności innych użytkowników (a Ciebie może wpędzić w kłopoty). Czy można dezaktywować opcję automatycznego pobierania?
  • Bezpieczne rozmowy i samozniszczenie: czy aplikacja ma możliwość automatycznego niszczenia wiadomości oraz ich szyfrowania? Czy można na tych systemach polegać?
  • Blokowanie nieznanych użytkowników: czy można sprawić, aby ludzie, których nie posiadamy na naszych listach nie mogli się z nami kontaktować? Czy istnieje jakiś filtr, oprócz klasycznej blokady?
  • Wyciszanie powiadomień: czy można całkowicie ukryć powiadomienia, tak aby były one poufne? Czy można tę opcję jakoś skonfigurować, by pojawiające się komunikaty nie były takie widoczne?


WhatsApp: najbardziej popularna, lecz najmniej bezpieczna aplikacja

WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów. Po tym, jak został on zakupiony przez Facebooka, doczekał się również pewnych ulepszeń. Na przykład, w ostatniej wersji aplikacji możesz ukryć godzinę ostatniego połączenia, co dotąd było możliwe tylko przy użyciu WhatsApp Plus. Można również ukrywać zdjęcia.

WhatsApp

Ikony powiadomień pozostały bez zmian: zielony znacznik wskazuje, że wiadomość została wysłana, a dwa znaczniki informują, że została ona dostarczona do adresata. Nie da się jednak sprawdzić, czy wiadomość została odczytana, co jest najczęstszym źródłem nieporozumień.

WhatsApp

WhatsApp wykorzystuje numer telefonu użytkownika jako identyfikator, dlatego jeśli ktoś posiada Twój numer, możesz go natychmiast dodać do swojej listy i się z nim skontaktować. W związku z tym każdy może wysłać wiadomość ze swoim numerem również Tobie. Apilkacja nie posiada opcji blokowania wiadomości przychodzących od użytkowników, którzy nie figurują w Twojej książce telefonicznej.

WhatsApp Lock

Aby zablokować WhatsApp musisz używać zewnętrznych narzędzi takich jak WhatsApp Lock

WhatsApp nie posiada żadnych zabezpieczeń: jeśli ktoś weźmie do ręki Twój telefon i otworzy aplikację, ma automatyczny dostęp do wszystkich Twoich rozmów. Jedynym wyjściem z tej nieciekawej sytuacji jest skorzystanie z blokady do WhatsApp’a – WhatsApp Lock – nieoficjalnego narzędzia Androida. Aplikacji wciąż jednak brakuje odpowiedniego, solidnego szyfrowania.

SnapChat: wystarczający stopień prywatności, ale niewiele ponadto

Aplikacja Snapchat, która kiedyś miała zostać zakupiona przez Facebooka, jest niezwykle popularna wśród młodych ludzi. W komunikatorze tym, otrzymane zdjęcia i pliki wideo ulegają autodestrukcji po kilku sekundach od ich otwarcia. Pomimo, iż głównym wyznacznikiem prywatności chronionych treści jest ich krótkotrwały charakter, aplikacja ta również cierpi na pewne problemy związane z bezpieczeństwem.

Snapchat

W Snapchat łączenie telefonu i konta e-mail jest opcjonalne, jednak należy pamiętać, że jest to najszybsza droga, aby zostać znalezionym przez przyjaciół. Ponadto, nasze dane nie mogą zostać ukryte przed osobami, które widnieją na naszej liście kontaktów. Na szczęście, możesz nieco wpłynąć na tę sytuację i zawęzić otrzymywanie wiadomości do grona znajomych znajdujących się w Twoich kontaktach.

Snapchat

Unikatową cechą Snapchata jest to, że aplikacja daje możliwość sprawdzenia, czy wysłana przez nas wiadomość została otwarta, lub czy odbiorca wykonał zrzut ekranu. Minusem natomiast jest to, że pobieranie plików zajmuje sporo czasu i nie ma podglądu, nawet rozmytego.

SnapGrab

Aplikacja SnapGrab może odzyskać zdjęcia “usunięte” przez Snapchat…

W teorii, żadne informacje pochodzące z aplikacji nie trafiają do pamięci telefonu. Nie jest to jednak całkowita prawda. Przeglądane wiadomości zostają po kilku sekundach zablokowane, jednak można je z łatwością odzyskać, jeśli tylko zna się sposób. Jest to wciąż bardzo poważny problem, który musi zostać rozwiązany.


Telegram: zupełnie jak WhatsApp, ale z sekretnymi wiadomościami

Telegram jest przeciwieństwem WhatsApp – jest bezpiecznym komunikatorem ze Wschodu. Bezpieczeństwo stoi w nim na bardzo wysokim poziomie i choć był krytykowany przez wielu ekspertów, to do tej pory nie udało się złamać jego szyfrowania. Dużym plusem jest podobieństwo wyglądu do tego z WhatsApp.

Telegram vs. WhatsApp

Podobieństwo do WhatsApp zaczyna się na ikonach powiadomień, które są identyczne, ale podwójny zielony znacznik ma nieco inne znaczenie: w Telegramie oznacza on obejrzenie wiadomości (“przeczytanie”). Kolejnym elementem, w którym Telegram przypomina WhatsApp jest pobieranie plików, które jest automatyczne, lecz może zostać wyłączone.

Telegram

Bezpieczne chaty Telegrama, chociaż opcjonalne, to oparły się do tej pory atakom hakerów z całego świata. Telegram posiada również funkcję automatycznego niszczenia wiadomości i jest jedyną aplikacją, która łączy te obie funkcje. Wszystkie powiadomienia mogą zostać dostosowane do potrzeb użytkownika i jeśli otrzymasz sekretną wiadomość, tekst nie jest wyświetlany.

Telegram

Obecnie Telegram nie posiada możliwości ukrywania statusu czy informacji o użytkowniku, chociaż twórcy zapewniają, że te funkcje zostaną dodane w przyszłości. Telegram nie chroni dostępu do aplikacji. Tak jak w WhatsApp, podpięcie numeru telefonu do konta w Telegram jest koniecznością.

BlackBerry Messenger: alternatywa dbająca o Twoją prywatność

BlackBerry Messenger (BBM) jest nową wersją klasycznej aplikacji. Posiada ona przydatne funkcje ochrony prywatności. Posiada wygodny system powiadomień, który pokazuje użytkownikowi, że wiadomość została pomyślnie wysłana (znacznik), odebrana (białe D na niebieskim tle) czy przeczytana (białe R na zielonym tle).

BlackBerry Messenger

Ikony w BBM dla wiadomości dostarczonej (D) i przeczytanej (R)

Konto BBM jest niezależne od jakichkolwiek osobistych danych, takich jak numer telefonu. Każde konto jest powiązane z BlackBerry ID. Zaletą takiego systemu jest to, że nie musisz podawać telefonu ani adresu e-mail, jako że wszystko jest zabezpieczone kodami PIN. Z tego samego powodu nie ma filtru dla nieznajomych.

BlackBerry Messenger

Aplikacja nie posiada jednak bezpiecznego chata ani automatycznego usuwania wiadomości. Dostępne informacje wskazują na to, że w BBM bezpieczeństwo jest podobne jak w WhatsApp. Z drugiej strony, nie ma zabezpieczenia przed dostępem do aplikacji, ale do tego celu można używać zewnętrznych narzędzi takich jak Lock (Android) lub Chat Lock (BB).

BlackBerry Messenger

BBM nie posiada możliwości zmiany sposobu pobierania plików, ale jest bezpieczna: w ustawieniach domyślnych BBM nie przechowuje chata, a obrazy mogą być zapisane jedynie jako miniatury. Jeśli chodzi o powiadomienia, to w BBM można je konfigurować i całkowicie ukryć.

Threema: wzorowe bezpieczeństwo

Threema jest komunikatorem, który na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo. Pośród aplikacji z najlepszą ochroną prywatności ta jest najłatwiejszą w użyciu i najbardziej rozbudowaną (mając na uwadze, że nie wyszedł jeszcze Heml.is, który ma być bardzo ładny i jednocześnie bezpieczny).

Threema

W Threema możesz być “niewidzialny” (nie wysyłać powiadomień, że kliknąłeś czy przeczytałeś wiadomość)

W Threema chaty są zabezpieczone. Oprócz tego, ich kopie zapasowe są szyfrowane i przechowywane w pliku ZIP zabezpieczonym hasłem. Podpięcie aplikacji do konta e-mail jest opcjonalne, a twoje ID jest niezależne od Twoich danych, chociaż możesz je dodać, aby ułatwić wyszukiwanie kontaktów.

Threema

Wszystkie dane w Threema są zabezpieczone hasłem

Threema jest jedyną aplikacją z naszego zestawienia, która blokuje dostęp do siebie za pomocą kodu PIN, przez co wygrywa w tej kategorii. Ponadto, pozwala Ci ukryć fakt, że właśnie piszesz wiadomość, czego konkurencyjne aplikacje nie potrafią.

Threema

Możesz zabezpieczyć dostęp do Threema kodem PIN

Notyfikacje mogą zostać skonfigurowane tak, aby były częściowo widoczne, ale możesz wyłączyć podgląd. Z drugiej strony, Threema nie pozwala Ci ukryć Twojego zdjęcia lub nicka. Na samym końcu, Threema pozwala Ci blokować wiadomości od nieznanych użytkowników, których nie masz na liście kontaktów.

Tabela wyników

infografika
Grafika: Abel Bueno


Wniosek: wybierz zabezpieczenie, które najbardziej Ci odpowiada

Wśród testowanych przez nas aplikacji jedynie Threema udało się pozytywnie wyróżnić. Pozostałe komunikatory posiadają poważne braki w systemach zabezpieczających prywatność naszych wiadomości. Pomimo, iż aplikacja WhatsApp jest niezwykle popularna, jest jednocześnie najmniej bezpieczna. Czaty w Telegram posiadają pewne zabezpieczenia, lecz są one opcjonalne. Snapchat z kolei podąża zupełnie inną ścieżką.

Wybór odpowiedniej aplikacji sprowadza się zatem do tego, jakie aspekty komunikatora są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli interesuje Cię pełna kontrola nad prywatnością Twoich danych i nie przeszkadza Ci posiadanie niezbyt rozbudowanych kontaktów, BBM czy Threema będą dobrym wyborem. Jeśli natomiast preferujesz popularniejsze aplikacje, bardziej odpowiednie okażą się Telegram czy Snapchat. Pamiętaj jednak o ich słabych zabezpieczeniach.

Koniec końców musisz zadać sobie pytanie, jakie treści zamierzasz przesyłać za pomocą swojego komunikatora i jaki poziom zabezpieczeń jest Ci faktycznie niezbędny? Jeśli chodzi o typową komunikację z przyjaciółmi, Snapchat i Telegram oferują przyzwoity stopień prywatności, podczas kiedy bardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po wyższą półkę i skorzystać z BBM czy Threema.

A Ty, z którą aplikacją czujesz się bezpieczniej?

Zobacz także:

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines