Premiera FIFA 13 już wkrótce – co nowego w kultowym symulatorze piłki nożnej?

FIFA 13 - co nowego?FIFA to seria gier, której żadnemu fanowi piłki nożnej nie jest obca. Swoją przygodę z tą serią rozpocząłem od FIFA 97 Road To World Cup, a teraz z niecierpliwością czekam na wszystkie plotki dotyczące FIFA 13. Znając życie gra pojawi się po wakacjach, ale już dzisiaj wiadomo o niej kilka ciekawych rzeczy. Jeśli chcesz się przekonać co czeka Cię w najnowszej części tej kultowej serii – zapraszam do środka 🙂

First Touch Control

Z tej nowinki powinni ucieszyć się szczególnie dobrzy technicznie gracze. Nowy system kontroli piłki nazwany First Touch Control, sprawi, że odbiór i opanowanie piłki sprawi graczom więcej kłopotów. To bardzo dobrze dla realizmu gry, ale słabsi gracze będą pewnie trochę pokrzywdzeni. Teraz trzeba się będzie naprawdę napracować, żeby piłkę dobrze przyjąć lub minąć z nią zawodników drużyny przeciwnej. Odbieranie długich podań lub przejęcie piłki w biegu będzie bardzo, bardzo trudne!

FIFA 13 - nowości

Attacking Intelligence

Umiejętności komputera zostaną znacznie bardziej ulepszone. Tym razem nasi zawodnicy nauczą się korzystać lepiej z błędów obrony, starając się wykorzystywać wolne pole. Będą też lepiej pilnowali linii spalonego, balansując między zawodnikami i szukając pozycji. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy zawodnik naszej drużyny, sterowany przez komputer bezmyślnie będzie sterczał na spalonym, podczas gdy my będziemy walczyli na skrzydle o pozycję do dośrodkowania.

Impact Engine

To rewolucyjne rozwiązanie, które miało zmienić zachowanie zawodników  w FIFA 12 w bardziej realistyczne. W praktyce jak zwykle, wyszło średnio. Czasem piłkarze kolidowali z sobą w niewiarygodne sposoby, a gracz zamiast faulu miał okazję zobaczyć jakiś koszmarny galimatias splątanych rąk i nóg. Typowym  tego przykładem jest wspaniała scena dziwnego zderzania Andy Carolla i Łukasza Fabiańskiego.

Tym razem ma być inaczej, a silnik będzie podobno dopracowany. Bezpośrednia walka zawodników ramię w ramię oraz wślizgi mają być realistycznie jak nigdy. Cóż, pożyjemy zobaczymy!

Dribbling

Ponownie coś dla fanów grania technicznego. Teraz aby zmylić przeciwnika nie będzie wystarczała szybka zmiana kierunku biegu. Podobno będzie rozróżnienie na kopnięcie piłki zewnętrzną oraz wewnętrzną stroną stopy… Ciężko mi to sobie wyobrazić, mam nadzieję, że twórcy nie przesadzą…

Rzuty wolne

Nareszcie, w rzutach wolnych pojawi się możliwość markowania uderzeń i rozgrywania piłki nawet z 3 piłkarzami. To bardzo dobra wiadomość, do tej pory stałe elementy gry były traktowane raczej po macoszemu. Jeśli gracz będzie bronił się przed wykonywanym stałym fragmentem gry, będzie miał okazję uzupełnić mur, a nawet przesunąć go trochę do przodu. Jeśli jednak zauważy to sędzia, może się to skończyć żółtą kartką!

FIFA 13 - nowości

Niestety, EA Sports nie wspomina nic o zmianie w systemie rzutów karnych – najbardziej spartaczoną częścią całej serii.

Celowo nie wspominam tutaj o takich zmianach jak polepszona grafika, wyższy poziom komentowania czy zaktualizowane stroje czy umiejętności piłkarzy. Do tych zmian wszyscy zdążyliśmy przywyknąć.

To główne zmiany w porównaniu do FIFA 12. Już teraz można powiedzieć, że mocno wpłyną one na poziom trudności gry. No, ale chyba tego właśnie oczekujemy od symulatora – realizmu, prawda? 😉

Wczytywanie komentarzy