Reklama

Tips & Tricks

Poradnik Windows Phone – co? gdzie? jak? i dlaczego?

Poradnik Windows Phone – co? gdzie? jak? i dlaczego?
Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

  • Zaktualizowany:

Podczas pierwszego kontaktu z systemem Windows Phone wielu użytkowników jest bardzo zaskoczonych. Jest tak dlatego, ponieważ nie ma on prawie nic wspólnego z wcześniejszym Windows Mobile i wersją desktopową Windows. Windows Phone jest znacznie bardziej elegancki i przyjemny w użyciu niż można się spodziewać. W tej serii artykułów przedstawimy główne cechy i funkcje Windows Phone. Bez względu na Twój stopień zaawansowania, z pewnością dowiesz się z naszych artykułów czegoś nowego. Poniższy tekst ma charakter wprowadzenia, w którym zwięźle przedstawimy, co Windows Phone ma do zaoferowania.

Kafelkowy interfejs

Windows Phone nawiązuje do interfejsu Windows 8 znanego jako Modern UI. W praktyce oznacza to, że z aplikacji korzystamy dotykając różnokolorowe kafelki. W przeciwieństwie do iOS i Androida, nie ma w Windows Phone lauchera, ekranu z aplikacjami czy systemu menu. Użytkownicy mogą natomiast skomponować własny ekran startowy z kafelków symbolizujących różne programy. Kafelki mogą być dowolnej wielkości, a ich ilość na ekranie jest nieograniczona.

W Windows Phone dostępne są też tzw. interaktywne kafelki (ang. live tile), na których na bieżąco wyświetlane są aktualne informacje. Mogą być to powiadomienia o zbliżających się spotkaniach, miniatury zdjęć, statusy z Facebooka czy prognoza pogody. Doskonale nadają się one do wyświetlania wszelakich aktualizacji i powiadomień.

Niektóre aplikacje pozwalają też na tworzenie specjalistycznych kafelków. Przykładowo, dostępny jest kafelek z listą odtwarzania dla aplikacji Media Player, aplikacje GPS pozwalają tworzyć kafelki z adresem docelowym, a lista kontaktów udostępnia kafelek z danymi wybranej osoby. Znacznie ułatwia to i przyspiesza korzystanie z telefonu.Istnieje też możliwość sortowania kafelków w kolejności alfabetycznej. Możemy to zrobić otwierając menu poprzez przesunięcie palcem z prawej krawędzi ekranu do środka. Menu to pozwala też na przypinanie nowych aplikacji do ekranu głównego.

Nawigacja

Elementy nawigacji oraz wygląd poszczególnych aplikacji są bardzo spójne, co ułatwia korzystanie z Windows Phone. Aby przejść do następnego ekranu wystarczy przesunąć palcem w odpowiednią stronę (w lewo lub w prawo), a tytuł każdego ekranu napisany jest dużymi literami na samej górze. Niektóre aplikacje jeszcze bardziej upraszczają nawigację dodając przyciski na dole ekranu.

Wielozadaniowość

Podobnie do Androida i iOS, Windows Phone w pełni wspiera wielozadaniowość. Dobrze zaprojektowany interfejs pozwala na łatwe przełączanie się między aplikacjami oraz na podgląd, jakie programy działają w tle.

Jakie aplikacje są dostępne?

Windows Phone wciąż ma opinię systemu z niewieloma aplikacjami. Na szczęście, ostatnio wiele popularnych aplikacji pojawiło się i na tej platformie. Dostępne są już Facebook, Twitter, Evernote, Tunein radio, Runtastic i Instagram. Należy jednak pamiętać, że niektórych programów, np. Google Maps, wciąż nie znajdziemy na Windows Phone. Nie musi być to jednak wadą. Nokia oferuje doskonały pakiet aplikacji o nazwie HERE. Umożliwia on darmową nawigację, również w trybie offline. Microsoft i Nokia oferują też wiele innych dobrych aplikacji. Część z nich jest dostępna jedynie dla systemu Windows Phone.

Kompatybilność

Windows Phone najlepiej działa z Windows 8. Po podłączeniu urządzenia do komputera kablem USB, telefon jest automatycznie rozpoznawany. W Eksploratorze Windows użytkownik ma dostęp do wszystkich zapisanych plików i możne je łatwo skopiować do komputera. Ponadto, Windows 8 umożliwia automatyczną synchronizację zdjęć i filmów. Natomiast na Windows 7, trzeba korzystać z dość podstarzałego oprogramowania Zune. Użytkownicy komputerów firmy Apple będą musieli zainstalować aplikację Windows Phone for Mac, która nie jest zbyt przyjazna w obsłudze. Tak naprawdę, Windows Phone dobrze współpracuje jedynie z Windows 8.

Dostosowywanie i bezpieczeństwo

Aby instalować nielicencjonowane oprogramowanie na innych systemach operacyjnych lub modyfikować ich najważniejsze funkcje, należy skorzystać z jailbreak (na iOS) lub zrobić roota (na Androidzie). Windows Phone nie został jeszcze zhakowany, więc bardziej zaawansowani użytkownicy mogą być zawiedzeni. Z drugiej strony, oznacza to, że zwyczajni użytkownicy mogą czuć się na Windows Phone całkiem bezpiecznie. Na tym systemie jest bardzo niewiele podejrzanych aplikacji, ponieważ cyberprzestępcy obecnie koncentrują się głównie na Androidzie.

Zobacz inne artykuły z serii Poradnik Windows Phone:

    Zobacz inne artykuły z serii Poradnik Windows Phone:

    1. Poradnik Windows Phone – co? gdzie? jak? i dlaczego?
    2. Poradnik Windows Phone: pierwsze kroki
    3. Poradnik Windows Phone: jak przenieść się z Androida
    4. Poradnik Windows Phone: jak przenieść się z iOS
    5. Poradnik Windows Phone: zaawansowane funkcje
      Markus Kasanmascheff

      Markus Kasanmascheff

      Najnowsze od Markus Kasanmascheff

      Editorial Guidelines