Poradnik Windows 8 – nowy Panel Sterowania

Poradnik Windows 8 - nowy Panel SterowaniaPanel Sterowania to miejsce w systemie Windows, do którego najczęściej zaglądamy, gdy chcemy odinstalować programy. Oczywiście znajduje się tam mnóstwo innych ważnych opcji konfiguracji naszego systemu operacyjnego. Wraz ze wprowadzeniem Windows 8 zmienia się i Panel sterowania. W kolejnym odcinku naszego Poradnika Windows 8 odczarowujemy nowe oblicze Panelu sterowania.

Panel sterowania w Windows 8 w starym wyglądzie systemu

W Windows 8 mamy do dyspozycji dwa rodzaje pulpitu. Ten stary klasyczny, oraz nowy z mnóstwem kolorowych kafelków.

Panel sterowania z pulpituPowyżej widać stary widok pulpitu w nowym Windows 8. Panel sterowania w Windows 7 i Windows 8 jest niemal identyczny jeśli korzystamy z systemu ze starym widokiem pulpitu. Najważniejsza zmiana polega na tym, jak do niego dotrzeć. Nie mamy już bowiem w Windows 8 przycisku Start z jego podręcznym menu. Do wszelkiego rodzaju opcji mamy dostęp przez tzw. Charms bar. Aby go otworzyć należy skierować kursor w prawy dolny róg pulpitu. Charms bar to ten prostokątny panel, który się nam ukarze. W nim to wybieramy Ustawienia, a następnie u góry klikamy w Panel sterowania. Otwiera nam się stare dobre okno z Panelem sterowania, który dobrze znamy.

Panel Sterowania w Windows 8 z nowym kafelkowym interfejsem

Poniżej widok na Windows 8 z nowym pulpitem. Przyda się kiedy mamy komputer PC z dotykowym ekranem, na przykład tablet.

Kiedy korzystamy z Windows 8 z nowym kafelkowym interfejsem (zwanym nieoficjalnie Metro) drogę do otwarcia Panelu sterowania także zaczynamy od otwarcia Charms bar. Pojawi się on kiedy przejedziemy kursorem w prawy dolny róg ekranu. W nim wybieramy Ustawienia, a następnie Zmień ustawienia komputera.

Personalizacja

Jak widać na poniższym obrazku różnica między starym Panelem sterowania a nowym jest ogromna:

W części Personalizacja możemy zmienić awatar (obrazek) naszego konta Windows, tapetę zablokowanego ekranu oraz tapetę ekranu startowego.

Użytkownicy

W tej części Panelu sterowania Windows 8 możemy stworzyć nowe konto użytkownika, zmienić nasze hasło, stworzyć hasło obrazkowe lub dodać PIN. Co ważne, w Windows 8 będziemy mieli dwa rodzaje kont użytkownika: lokalne i synchronizowane z serwerami Microsoftu. To drugie otrzymamy, jeśli zalogujemy się poprzez konto Microsoftu. Więcej na ten temat pisaliśmy w pierwszej części Poradnika Windows 8 – Jak zalogować się do systemu Windows 8. W tym miejscu Panelu sterowania będziemy mogli zmienić lokalne konto użytkownika na to synchronizowane z chmurą Microsoftu.

Powiadomienia

W tym miejscu możemy skonfigurować powiadomienia, jakie mogą nam wysyłać różne aplikacje. Możemy ustawić globalnie czy chcemy otrzymywać jakiekolwiek powiadomienia, czy przychodzące powiadomienie ma być sygnalizowane dźwiękiem oraz czy chcemy otrzymywać powiadomienia na zablokowanym ekranie Windows.

Wyszukiwanie

Ustawienia wyszukiwania umożliwią zdefiniowanie jakie aplikacje będziemy mogli używać do wyszukiwania, czy najczęściej wyszukiwane aplikacje mają się pojawiać na górze ekranu oraz czy pozwalamy systemowi Windows na zapisywanie wyników wyszukiwania w celu poprawienia rezultatów przyszłych wyszukiwań. Tutaj możemy również wyczyścić historię naszych wyszukiwań.

Udostępnianie

W tym miejscu skonfigurujemy opcję dzielenia się różnymi treściami, na przykład wysyłanie linka z ciekawej strony mailem do znajomych.

Ogólne

W tym miejscu zmienimy język systemu Windows, strefę czasową lub opcje korekty tekstu. Co ważne, tutaj znajdziemy możliwość optymalizacji włączania się komputera, jego resetu i ponownego uruchamiania.

Prywatność

W opcjach prywatności możemy pozwolić, aby aplikacje wiedziały gdzie się fizycznie znajdujemy. Inne aplikacje mogą chcieć używać naszego imienia i awataru. Firma Microsoft byłaby wdzięczna także, gdybyśmy pozwoli na wysyłanie adresów stron internetowych jakie aplikacje z Windows Store używają.

Urządzenia

Tutaj sprawdzimy co mamy podpięte do naszego komputera, na przykład drukarkę, skaner czy pendrive’a.

Ułatwienia dostępu

Jeśli Twój komputer jest używany przez osoby z problemami z widzeniem, tutaj możesz ustawić wysoki kontrast lub zwiększyć wielkość kursora.

Synchronizacja ustawień

Jeśli logujemy się do systemu Windows 8 przez konto Microsoftu, to możemy synchronizować z chmurą takie informacje jak zakładki w przeglądarce, ustawienia aplikacji, a nawet temat wyglądu i tapetę. Logując się na innym komputerze do systemu Windows 8 nasze ustawienia wczytają się z chmury.

Grupa domowa

Dzielenie się zasobami różnych komputerów w jednej sieci domowej jest całkiem łatwe w Windows 8. Możemy na przykład zrobić tak, aby nasze fotografie były dostępne tylko na tym komputerze, ale już nasza muzyka była dostępna dla wszystkich. Zasoby z naszego komputera możemy udostępniać także telewizorowi lub konsoli.

Aktualizacja Windows

Tutaj po prostu zaktualizujemy nasz system Windows 8.

Jak podoba się Wam nowy Panel sterowania Windows 8?

via OnSoftoware IT

Wczytywanie komentarzy