Reklama

Artykuł

Pokonaj wirusy dzięki tym aplikacjom

Pokonaj wirusy dzięki tym aplikacjom
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Dyskretni i niebezpieczni – tacy są szpiedzy na naszych komputerach. Można ich jednak pokonać za pomocą darmowych programów. Wybraliśmy te najlepsze, które dopełnią naszą ochronę antywirusową.

Spyware to rodzaj wirusów, który zbiera wszystkie rodzaje danych od haseł e-mail po obrazy z naszej kamery internetowej. Aby zainfekować komputer, wykorzystuje luki w zabezpieczeniach programów, z których korzystamy na co dzień.

Najbardziej wyrafinowane wirusy mogą przechwytywać obraz z kamery internetowej (źródło)

Na szczęście wykrywanie i przeciwdziałanie spyware jest łatwiejsze niż może się wydawać. Wirusy i tak muszą działać zgodnie z tym, na co pozwala system Windows, więc można je zablokować. Obok Antywirusa warto też zainstalować dodatkowe programy, które wzmocnią naszą ochronę.

Zebraliśmy najlepsze, specjalistyczne i darmowe programy, które ochronią komputer z systemem Windows przed cyfrowymi podglądaczami.

Zemana AntiLogger: ikt nie będzie wiedział, co wpisujesz

Niektóre wirusy ukrywają się w pamięci komputera i przechwytują wszystko, co piszemy – od rozmów na czacie po nasze hasła. Taki spyware nazywa się keyloggerem.

Zemana Antilogger ma temu przeciwdziałać poprzez ustanowienie bezpiecznego połączenia pomiędzy programami a klawiaturą. Po instalacji nie musimy nic robić. Zielona ikonka jedynie wskazuje, że Zamana działa i chroni nasz komputer. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy ją czasowo wyłączyć, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy.

Pobierz Zemana AntiLogger Free na Windowsa

WebCam On-Off: wyłączenie kamery internetowej za pomocą kliknięcia

Używasz laptopa z wbudowaną kamerą internetową i obawiasz się, że ktoś może cię podglądać? Masz dwie opcje: zakleić ją lub wyłączyć z systemu Windows.

WebCam On-Off to proste narzędzie, które pozwala wyłączyć i włączyć kamerę bez konieczności wchodzenia w Menadżera urządzeń w Panelu sterowania systemu Windows. Wskaźnik WebCam On-Off wskazuje czy kamera jest włączona. Koniec z zakrywaniem kamery karteczkami!

Pobierz WebCam On-Off na Windowsa

Sandboxie: podejrzane pliki bez dostępu do systemu

Po uruchomieniu nieznanego programu musimy trzymać kciuki czy program antywirusowy go nie wykryje. Możemy też wypadałoby umieścić go w bezpiecznej klatce, dzięki czemu nie będzie groźny dla systemu. Dzięki Sandboxie możemy uruchomić dowolny program, który nie będzie miał wpływu na pozostałe dane.

Po pobraniu podejrzanego pliku kliknij go prawym przyciskiem myszy i uruchom przy użyciu Sandboxie

Jeśli program program nie wydaje się być niebezpieczny, to możemy usunąć go z Sandboxa albo też odwrotnie, usunąć wszelkie pliki, jakie tam wygenerował.

Pobierz Sandboxie na Windowsa

Norton Power Eraser: rozwiązanie antymalware

Wyobraź sobie całą moc programu Norton Antivirus zebraną w jednym ważącym 3 megabajty pliku. To przenośnie rozwiązanie antywirusowe nie wymaga instalacji i bez żadnych opłat usuwa złośliwe oprogramowanie.

Norton Power Eraser jest awaryjnym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać w razie potrzeby. Możemy go mieć zawsze w zapasie, gdy nie jesteśmy pewni poprawnego działania naszego podstawowego antywirusa.

Jedyną wadą Norton Power Eraser jest bardzo agresywne działanie. Może wymazać on także pliki, które wcale nie są podejrzane. Nam jednak w czasie testów się to nie przytrafiło.

Pobierz Norton Power Eraser na Windowsa

ZoneAlarm Firewall: na straży połączenia

Wyobraź sobie, że wirusom udało się obejść wszelkie zabezpieczenia. Istnieje jednak ostatni bastion ochrony – zapora czyli Firewall.

ZoneAlarm to darmowy Firewall na Windowsa. Działa jak strażnik, który kontroluje, co wchodzi i wychodzi przez naszą sieć, a jeśli znajdzie coś podejrzanego, to włącza blokadę. Co prawda system Windows ma swój własny Firewall, ale ten nie jest tak skuteczny jak dobrze skonfigurowany Zone Alarm.

Pobierz ZoneAlarm Firewall na Windowsa

Detekt: ochrona przed rządowymi szpiegami

Niektóre rządy szpiegują swoich obywateli także w internecie. Jesteśmy świadkami wielkiej komputerowej infiltracji. Po skandalu z NSA wiele grup stara się opracować narzędzia, które będą wykrywały takie działania.

DETEKT to jeden z takich programów, który pozwala wykryć wszelkie rozwiązania szpiegujące.

WAŻNE: aplikacja wykrywa spyware, ale go nie usuwa. Do usuwania zalecamy skorzystać z rozwiązania przedstawionego poniżej.

Pobierz Detekt na Windowsa

Kaspersky Rescue Disk: dysk, który ratuje życie

Kiedy nasz komputer jest poważnie zainfekowany, pozostaje nam praktycznie wyłącznie reinstalacja systemu. Na szczęście jest Kaspersky Rescue Disck. To darmowy antywirus, który nagrywamy na płytę i uruchamiamy bez włączania systemu Windows. Program stara się naprawić, wyczyścić i uzdrowić nasz komputer.

Pobierz Kasperky Rescue Disk

Przeciwko wirusom trzeba najcięższych dział

Obok tradycyjnych programów antywirusowych warto skorzystać właśnie z tych programów, aby uzupełnić ochronę swojego komputera. Jeśli jeszcze macie jakieś dodatkowe pomysły na walkę z wirusami, to zostawcie komentarz.

Zobacz również:

Bezpieczeństwo komputerów powinno być prostsze

Najlepsze darmowe antywirusy na Maca

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines