Co to jest plik BIN, do czego służy i jak go otworzyć?

Co to jest plik BIN, do czego służy i jak go otworzyć?

Pewnie nie raz spotkaliście się z plikami w formacie BIN i zadawaliście sobie pytanie, co to jest plik BIN? Do czego służy? Co mogę z nm zrobić? Odpowiedź na te pytania jest bardzo prosta, choć niejednoznaczna. Jest to jedno z najpopularniejszych rozszerzeń, a skrót BIN tłumaczy się jako “binary file“. W praktyce oznacza to, że plik BIN może zawierać… prawie każdy rodzaj cyfrowej treści – tekst, film, muzykę, grafikę.

Skoro wiemy już, co to jest plik BIN, pozostaje pytanie jak go otworzyć. Poniżej zdradzimy Wam kilka sposobów na otwarcie plików o tym dziwnym rozszerzeniu i dostanie się do ich zawartości.

  Plik BIN jest najczęściej używany jako obraz płyty, podobnie jak ISO (nie wiesz co to jest ISO? Przeczytaj poradnik: Jak zamontować plik ISO – TUTAJ). Jeśli spodziewamy się, że w pliku BIN zawarty będzie obraz CD (może na to wskazywać jego duży rozmiar), należy go otworzyć w jednym z darmowych programów służących do obsługi tego typu zawartości. Plik BIN zostanie wtedy otworzony i zamontowany w wirtualnym napędzie, tak jak np. pliki ISO. Polecam do tego celu popularny i darmowy program DAEMON Tools Lite, dostępny do pobrania TUTAJ.

  Plik BIN może też zawierać… tekst! Dlatego, jeśli jego rozmiar nie jest duży można spróbować otworzyć go w Notatniku, czyli domyślnym programie obsługującym pliki tekstowe systemu Windows.
  Może się również zdarzyć, że w pliku z rozszerzeniem BIN kryje się… film wideo! Jeśli masz do czynienia z plikiem, którego nie możesz otworzyć w żaden inny  sposób – spróbuj to zrobić przy pomocy popularnych programów do odtwarzania filmów. W naszym przypadku dobrze sprawdził się VLC, dostępny do pobrania TUTAJ.

  Plik BIN - jak otworzyć? VLC
  Zanim zabierzemy się do jakiegokolwiek pliku BIN, warto przeskanować go za pomocą programu antywirusowego (do wyboru do koloru z naszej listy odpowiednich programów). Niestety pod rozszerzeniem BIN może się kryć także wirus, więc lepiej go sprawdzić, niż potem żałować.

  Znacie inne zastosowanie plików BIN i sposoby na ich otwarcie?

  Powiązane artykuły:

  Jak otworzyć plik ISO

  Jak otworzyć plik DOCX bez Microsoft Word

  Tekst zaktualizowany, oryginalny artykuł opublikowano 6.11.2012

  Wyświetl wszystkie komentarze
  Wczytywanie komentarzy

  Najnowsze artykuły

  Ranking pobranych aplikacji