Reklama

Artykuł

Pełna kontrola połączeń w Androidzie bez roota

Fabrizio Ferri-Benedetti

Opublikowany

Wiele aplikacji w telefonie Android łączy się z internetem bez naszej wiedzy. Wysyła dane, aktualizuje się, przesyła reklamy. Wszystko to bez ostrzeżenia. Na szczęście można je zablokować.

Wysyłanie i odbieranie danych w tle jest powszechne w aplikacjach na Androida. W wielu przypadkach jest to użyteczne rozwiązanie pozwalające na zawsze aktualne dane oraz sygnalizację błędów w aplikacjach przesyłane ich twórcom. Jednak ciągłe przesyłanie danych ma dwie poważne wady. Przede wszystkim zużywa zasoby baterii telefonu i nasz transfer, który zwykle jest ograniczony, jeśli nie korzystamy z WiFi. Ponadto naraża naszą prywatność, część danych może być przechwycona przez osoby trzecie jak na przykład NSA.

Pełna kontrola połączeń w Androidzie bez roota

Można pomyśleć, że gry wyłączymy przesyłanie danych problem będzie rozwiązany. Niestety większość aplikacji nie pozwala na wyłączenie wysyłania w tle, a do normalnego korzystania potrzebują internetu. Na przykład gra Angry Birds wykorzystuje internet do pobierania reklam oraz przesyłania statystyk. Można się jednak bronić przed przesyłaniem danych bez naszej wiedzy poprzez umieszczenie aplikacji za firewallem. Specjalna zapora blokuje połączenia z programów i gier. Niestety większość takich rozwiązań na Androida wymaga roota, czyli specjalnych uprawnień administratora. Na szczęście są takie aplikacje jak Mobiwol, które działają bez wykonywania skomplikowanych czynności.

1. Zainstaluj Mobiwol: NoRoot Firewall

Mobiwol: NoRoot Firewall to aplikacja, która pozwala na blokowanie połączeń z innych aplikacji bez konieczności rootowania telefonu. Wykorzystuje do tego wirtualne połączenie VPN.

Mówiąc prosto Mobiwol filtruje połączenie, tak by złapać niepożądane dane zanim wyjdą z naszego telefonu.

Instalacja Mobiwol jest szybka i bezpieczna oraz nie wymaga roota. Po instalacji Mobiwol zobaczymy ikonę niebieskiej tarczy, w którą należy kliknąć, aby otworzyć okno konfiguracji.

2. Aktywuj Mobiwol: NoRoot Firewall

Na początek pojawi się komunikat pytający, czy chcemy pozwolić aplikacji Mobiwol na utworzenie połączenia VPN. Akceptujemy to, zaznaczając odpowiednie pole i klikając ok.

Po aktywacji, zobaczysz serię komunikatów. Mobiwol analizuje ruch aplikacji i sposób w jaki korzystają z sieci.

3. Otwórz listę aplikacji i utwórz podstawowe zasady

Teraz możesz ustawić odpowiednie zasady dla każdej aplikacji w Mobiwoll. Możesz blokować aplikacje, aby nie łączyła się w sieci komórkowej, czy sieci WiFi. Jest to oznaczone odpowiednimi ikonkami – “zasięgu” i “sieci Wi-Fi”.

Wyłączenie używania sieci komórkowej dla niektórych aplikacji jest bardzo przydatne – jeśli chcesz możesz wymusić, by łączyły się wyłącznie przez WiFi. Taka możliwość jest nie dostępna w opcjach danej aplikacji. Jeśli chcesz możesz zrobić też odwrotnie, ale nie ma to większego sensu.

Aplikacje systemowe zaznaczone są na czerwono. Ich jednak nie można zablokować, ale można filtrować tak aby nie były wyświetlane na liście. Możemy też zablokować wszystkie połączenia bezprzewodowe lub komórkowe.

4. Wybierz aplikacje, które mają się łączyć wyłącznie po otwarciu

Najbardziej interesującą opcją Mobiwol jest filtr „No background”. Oznacza to blokadę połączeń aplikacji, których nie używamy. Możemy na przykład zastosować ten tryb w komunikatorze WhatsApp dzięki temu wiadomości będą pojawiać się tylko wtedy, gdy ją otworzymy.

Tryb ten możemy aktywować lub dezaktywować przesuwając aplikację do odpowiedniej listy zasad. Należy zrobić to dotykając ikony aplikacji i przesunięciem palca szybkim ruchem w prawo. Zobaczysz wtedy, która aplikacja może łączyć się w tle, a która nie.

Aby cofnąć ten tryb, zrób na odwrót, przesuwając aplikacje w lewo

5. Skonfiguruj ogólne zasady zapory

Zanim opuścisz Mobiwol ustaw pozostałe opcje. W menu Settings znajdziesz kilka przydatnych opcji, jak automatyczne uruchamianie zapory, domyślne ustawienia dla nowych aplikacji, czy wyświetlanie raportów dla aplikacji.

Raporty, czyli logi będą wyświetlały różne ciekawe zdarzenia o serwerach, ostatnich połączeniach, czasie połączenia, jaka sieć była wykorzystywana itd. Możemy je usuwać przesuwając poszczególne zdarzenia w prawo.

Pełna kontrola połączeń bez roota

Udało się, teraz w pełni możesz kontrolować połączenia swojego telefonu i to wszystko za darmo bez reklam i bez konieczności stosowania roota. Jeśli szukacie alternatywy to polecamy NoRoot Firewall. Jeśli jednak wolicie klasyczny firewall, to skorzystajcie z instalacji CyanogenMOD, co też jest całkiem proste dzięki instalatorowi.

Martwisz się, że aplikacje łączą się bez Twojej zgody?

Zobacz też:

Również może Cię zainteresować