Reklama

OS X 10.10 Yosemite: co dobrego w nowym systemie Apple?

OS X 10.10 Yosemite: co dobrego w nowym systemie Apple?

OS X Yosemite można już pobrać z Mac App Store, całkiem za darmo. Nowy system wprowadza odświeżony wygląd, ale nie tylko. Możemy teraz wygodnie integrować telefon z komputerem, korzystać z widżetów, a także zupełnie nowej wyszukiwarki Spotlight. Co jeszcze daje nam najnowszy system Apple? Odpowiedź poniżej.

Continuity: Mac i iPhone stają się jednością

Najbardziej oczekiwaną nowością jest głęboka integracja pomiędzy Mac, iPhone, iPadem oraz iPodem Touch, która pozwala na synchronizację w czasie rzeczywistym działań podejmowanych na systemie OS X Yosemite oraz iOS. Co to oznacza dokładnie? Na przykład gdy dzwoni iPhone lub dostaniemy smsa, możemy odpowiedzieć z komputera Mac. Wystarczy, że urządzenia są w tej samej sieci Wi-Fi. Telefon może być w dowolnym kącie w domu, a gdy my siedzimy przy biurku przy komputerze to i tak otrzymujemy smsy, albo możemy odebrać telefon. Możemy też po prostu zadzwonić wybierając numer jednego z naszych kontaktów.Rispondi al telefono dal tuo Mac

Continuity, to także możliwość ciągłej edycji dokumentów, notatek i poczty e-mail na różnych urządzeniach. Wystarczy, że urządzenia są połączone przez bluetooth, w jednej sieci Wi-Fi i zalogowane są tym samym Apple ID. Na przykład pisząc e-mail na telefonie, możemy wygodnie dokończyć go na Maku lub odwrotnie. Więcej dowiecie się w tym artykule.

iCloud Drive już nie taki tajemniczy

OS X 10.10 Yosemite oraz iOS 8 rewolucjonizują iCloud. Do tej pory chmura Apple była zamknięta i tajemnicza. Nie było to rozwiązanie konkurencyjne dla innych dysków w chmurze. Teraz mamy dostęp do zwykłych folderów na komputerze. Widzimy pliki ze wszystkich programów i możemy do chmury wrzucać klasyczne dokumenty, tak jak to robimy na przykład w Dropboxie. Ogranicza nas jedynie ilość wolnego miejsca.
iCloud-Drive-on-OS-X-Yosemite

Przygotowaliśmy porównanie, które zestawia iCloud Drive z Dropboxem i Google Drive. Zapraszamy do lektury.

Centrum powiadomień wreszcie ma sens

Centrum powiadomień w OS X, do tej pory praktycznie nie było wykorzystywane. Zapewne część użytkowników nawet nie wiedziała o jego istnieniu. Centrum powiadomień zarówno w OS X, jak i iOS wymagało dopracowania.

W OS X Yosemite wreszcie Apple odświeża ten zaniedbany element i jest szansa, że stanie się on przydatny dla szerszej grupy użytkowników.

Centro notifiche overview

Najbardziej atrakcyjna jest możliwość personalizowania go widżetami! Teraz wystarczy kliknąć przycisk Edytuj na dole widoku aktualnego dnia, a następnie dodać odpowiednie widżety.

Centro notifiche aggiungi widget

Co prawda, nie są to zbyt ekscytujące funkcje, zwłaszcza zegar światowy, ale z kalkulatora i obsługi serwisów społecznościowych skorzysta zapewne więcej użytkowników. Najważniejsze, że wkrótce pojawią się nowe widżety od firm trzecich, a wtedy centrum powiadomień nabierze odpowiedniego kształtu.

Centrum Powiadomień w nowej wersji z widokiem aktualnego dnia z przezroczystymi elementami i widgetami zyskuje naprawdę sporo.

Spotlight jeszcze lepszy

Spotlight overview
Spotlight od zawsze był wizytówką Maców, zwłaszcza w porównaniu do niewygodnego i często bezużytecznego odpowiednika w systemie Windows. Wyniki wyszukiwań w Spotlight zawsze były szybkie, dokładne i dobrze zorganizowane.

W Yosemite funkcja ta poszła o krok do przodu, inspirując się z programami firm trzecich, jakie znajdziemy w App Store. Teraz OS X wyszukuje nie tylko na komputerze, ale też w sieci, bazując na wyszukiwarce Microsoft Bing, Wikipedii, AppStore, a także mapach i słowniku.

Spotlight Softonic

To sprawia, że łatwo odnajdziemy nie tylko e-mail, ale też konwersacje SMS czy informacje na dany temat. Spotlight w mgnieniu oka wyszuka wszystkie niezbędne elementy nie tylko na komputerze, ale też w sieci. To oszczędność czasu, energii i zmartwień.

Niestety Spotlight nie zastąpi wyszukiwarki w Safari, Firefoxie lub Chromie, chociażby dlatego, że Bing w Polsce nie działa tak dobrze jak Google. Jednocześnie to wciąż znakomita wyszukiwarka, która działa świetnie również do wywoływania aplikacji w naszym komputerze. Nowy podgląd pozwala także zaoszczędzić dużo czasu podczas poszukiwania dokumentów.

Mail z dodatkami

Także domyślny program pocztowy Mail.app doczekał się aktualizacji. Główną nowością jest funkcja Markup, czyli narzędzie umożliwiające pisanie bezpośrednio na załącznikach. To pomysł, który naprawdę może pomóc w codziennej pracy przy wiadomościach e-mail.

Mając załącznik w wiadomości e-mail, wystarczy w jego prawym górnym rogu kliknąć strzałkę i wybrać Markup.

Mail Markup button

Pojawi się edytor, w którym możemy dodawać kształty, litery, odręczne notatki czy podpis, który można zeskanować lub napisać palcem po gładziku. Ta ostatnia opcja nie działa jednak w pełni efektywnie.
Markup editing

Inną nową funkcją aplikacji pocztowej jest Mail Drop. To narzędzie, które ma ułatwić wysyłanie dużych plików. W praktyce wygląda to tak, że zamiast przesyłać pliki bezpośrednio pocztą, są one ładowane do iCloud, a odbiorcy otrzymują link do ich pobrania.

Dzieje się to automatycznie i nie musimy nic zmieniać. Wystarczy tak jak zawsze dodać duży załącznik do wiadomości i wysyłać. W skrócie jest to wbudowany w OS X WeTransfer.

Kolejny krok ku integracji ekosystemu Apple

Widać wyraźnie, że OS X cały czas zbliża się do iOS. Każda kolejna aktualizacja tych systemów integruje je jeszcze bardziej. Przenikanie się ich widzimy najbardziej w funkcjach continuity. Dla zagorzałych użytkowników Apple jest to dobre ponieważ posiadają zwarty ekosystem, który ułatwia życie. Gorzej jest gdy chcemy zdecydować się na mieszanie systemów. OS X Yosemite nie oferuje zbyt wiele nowego dla tych, którzy korzystają ze smartfonów z Androidem. Yosemite jednak jest pełen wielu ciekawych dodatków, które w połączeniu z nowym wyglądem sprawiają, że korzystanie z Maka jest jeszcze wygodniejsze. Przed aktualizacją do nowego systemu, przeczytaj nasz artykuł o tym co warto zrobić zanim zaczniesz.

Powiązane artykuły:

Jak przygotować się na aktualizację do Yosemite?

Co to jest iCloud Drive?

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Reklama

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji

Reklama