Reklama

Artykuł

One Windows: kolejny epizod historii z Windows i Windows Phone

One Windows: kolejny epizod historii z Windows i Windows Phone
Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

  • Zaktualizowany:

Nie minęło wiele czasu od ostatniej aktualizacji, a już nieustannie mówi się o kolejnej. Tuż po wydaniu aktualizacji Windows 8.1 Update 1 rozszalały się liczne plotki na temat Windows 8.2, Windows 8.1 Update 2, a nawet Windows 9. Oto przegląd niektórych półprawd, które już udało się zweryfikować.

Następna aktualizacja: Windows 8.2 czy Windows 8.1 Update 2

Według ostatnich doniesień mediów, Windows planuje kolejną aktualizację dla Windows 8, która ma zostać wydana w sierpniu tego roku. Nie wiadomo jednak, czy ma się ona pojawić pod nazwą Windows 8.2, czy Windows 8.1 Update 2.

Źródłem tych plotek jest raz jeszcze rosyjka grupa hakerów WZor, znana z wcześniejszych trafnych powiadomień. Mary Jo Foley z ZDNet, będąca w bliskich kontaktach z Microsoft, również wypowiada się o kolejnej aktualizacji przewidzianej na lato 2014.

Jednak o samych oczekiwanych innowacjach, mających nadejść wraz z nową aktualizacją, niewiele wiadomo. Na konferencji BUILD Microsoft zaprezentował aplikacje Windows Store (z interfejsem Metro) działające w trybie okienkowym oraz menu Start, które powróciło do systemu Windows. Jak podaje grupa WZor, przyszłe menu Start ma działać na urządzeniach z ekranem dotykowym zupełnie inacze,j niż jego desktopowa wersja. Inne źródła wspominają o optymalizacji gestów przesuwania w nowym menu dla urządzeń dotykowych.

Jak podaje Mary Jo Foley, Microsoft chciałby zaprezentować obie te nowości już w sierpniowej odsłonie aktualizacji. Jeśli chodzi o menu Start, jest to technicznie całkiem możliwe, ponieważ technologia nie jest ani nowa, ani specjalnie skomplikowana. Tego rodzaju menu startowe było już integralną częścią systemu od czasu Windows 7.

W trybie okienkowym aplikacje z Windows Store wyglądają inaczej. Nareszcie są one zoptymalizowane do działania na pełnym ekranie. Ciekawostką jest aplikacja ModernMix od firmy Stardock, która pozwala na uruchomienie aplikacji Modern UI w tradycyjnym okienku.

Windows 9

Jeśli chodzi o Windows 9, to oprócz wyznaczonej na kwiecień 2015 daty wydania i przypuszczalnie nowej wersji interfejsu Modern UI, nic nie jest wiadomo.

Gdyby jednak nie udało się wprowadzić nowego menu startowego oraz trybu okienkowego dla aplikacji Windows Store na jesieni, byłyby to dwie istotne nowości, jakie przyniósłby ze sobą Windows 9. Na YouTube oraz stronach internetowych, takich jak Deviantart, można było na długo przed konferencją BUILD 2014 przyjrzeć się interesującym koncepcjom dla Windows 9, w tym właśnie nowemu menu startowemu oraz trybowi okienkowemu dla aplikacji Windows Store.

Microsoft ugina się pod naciskiem użytkowników i dąży do tego, aby Windows 9 oznaczał prawdziwy innowacyjny skok naprzód. W obliczu tak dużych oczekiwań, wspomniane już nowości tej wersji systemu wydają się jak na razie raczej skromne. I dlatego też możemy się spodziewać więcej znaczących nowości.

Windows jako wersja darmowa

Również od hakerów z WZor pochodzą pogłoski, jakoby Microsoft oferować miał darmową okrojoną wersję Windowsa jako pewnego rodzaju Cloud-OS. Użytkownicy mogliby odblokować online zaawansowane funkcje dzięki subskrybcji, na podobnej zasadzie jak to się odbywa w Office 365 i dodawać je przez połączenie internetowe.

Inne źródła również informują o możliwości pojawienia się darmowej wersji Windowsa. Według nich, Microsoft eksperymentuje wraz z Bing nad darmową wersją o nazwie Windows 8.1, która miałaby zostać skierowana do użytkowników Windowsa 7.

Informacje te nie powinny okazać się zupełnie bezpodstawne. Microsoft stał się ostatnio agresywnym graczem na rynku, oferując coraz większą ilość produktów, coraz tańszych lub wręcz za darmo. Jak ogłoszono na konferencji BUILD 2014, Windows jest przyszłością dla urządzeń z ekranami o przekątnej poniżej 9 cali.

W lutym cenę Windows 8.1 dla tanich komputerów i tabletów obniżono o 70%, zaś w grudniu pojawiła się informacja o darmowych wersjach Windows Phone i Windows RT. W marcu rzeczywiście Windows Phone został udostępniony niektórym producentom smartfonów za darmo. Nawet koń pociągowy Microsoftu, pakiet Office 2013, dostępny jest za darmo dla mini-tabletów od połowy 2013 roku.

Jeden Windows: fuzja Windows RT i Windows Phone

Od czasu wydania Windows 8 Microsoft pracuje nad fuzją Windows Phone i Windows 8. Pierwszym zadaniem było ujednolicenie wyglądu. Oba systemy bazują na kafelkach, a interfejs Modern UI (Metro) wywodzi się z Windows Phone. Microsoft działa według długoterminowej strategii. Dokąd to wszystko zmierza, ujawnił Bill Gates w wywiadzie w 2012 roku.

Z technicznego punktu widzenia ujednolicenie systemów nie jest niestety wcale proste. Architektura chipów i wymagania użytkowników są diametralnie różne w przypadku smartfonów, tabletów i komputerów PC. Obecnie, Microsoft koncentruje się na połączeniu Windows Phone i Windows RT.

Dzięki wydanemu niedawno Windows Phone SDK, developerzy mogą łatwo pisać aplikacje na oba systemy jednocześnie.

Microsoft nie jest zadowolony. Szef działu odpowiedzialnego za systemy operacyjne, Terry Myerson, ujawnił niedawno w wywiadzie, że firma z Redmond planuje również ujednolicenie narzędzi developerskich dla innych platform. Zgodnie ze strategią Windows One, firma pracuje nad stworzeniem jednolitego środowiska developerskiego dla wszystkich typów aplikacji na Xbox, teblety, smartfony i usługi w chmurze.

W jakim zakresie Microsoft chce i jest w stanie połączyć aplikacje desktopowe i Windows Store pozostaje niejasne. Być może pozwolą na to, aby klasyczne desktopowe aplikacje powoli wymarły. Przerzucenie się przez developerów na nowe narzędzia z pewnością by to umożliwiło.

Więcej w tym temacie

Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

Najnowsze od Markus Kasanmascheff

Editorial Guidelines