Nowy tablet Android: użyj go jako nawigacji GPS

Nowy tablet Android: użyj go jako nawigacji GPS

Twój tablet z systemem Android oferuje olbrzymie możliwości. Podpowiadamy jak je w pełni wykorzystać. W kolejnym odcinku naszego nowego cyklu przedstawiamy, jak przekształcić go w nawigację GPS.

Poniższe wskazówki pomogą Wam zamienić Wasz tablet w doskonałego przewodnika podróży. Doprowadzi Was on z miejsca zamieszkania prosto do celu, korzystając z różnorakich pomocy audiowizualnych. Przedstawione poniżej wskazówki mają zastosowanie do wszystkich tabletów z GPS, zarówno tych z 3G, jak i tych jedynie z Wi-Fi.

Po pierwsze, musimy upewnić się, że tablet ma wbudowany GPS. Zrobimy to dzięki aplikacji GPS Test, a następnie uruchamiając Global Positioning System na naszym urządzeniu. Później zainstalujemy NavFree i zobaczymy, jak zaplanować naszą podróż. Gotowi? To w drogę!

Nie wiesz, czy Twój tablet ma zainstalowanego Androida? Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, jak rozpoznać system operacyjny Twojego tabletu!

1. Upewnij się, że Twój tablet ma GPS i włącz go

Najprostszym sposobem na to, aby dowiedzieć się, czy tablet ma wbudowany GPS i włączyć go, jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji. Natomiast, jeśli już wiesz, że Twoje urządzenie go posiada i umiesz aktywować GPS, to śmiało przejdź do kroku 2.

Po pierwsze, pobierz aplikację GPS Test, która automatycznie wykryje siłę sygnału. Po instalacji otwórz aplikację. Powinien pojawić się ekran podobny do tego:

Jeśli okienko GPS Status w lewym górnym rogu ma zieloną ikonę, oznacza to, że GPS jest włączony. Jeśli ikonka jest czerwona i widoczny jest komunikat No GPS (jak na zdjęciu), to GPS jest wyłączony. Aplikacja przeniesie nas automatycznie do opcji geolokalizacyjnych tabletu, gdzie należy włączyć GPS. Jak to zrobić pokazaliśmy na poniższym zrzucie. Uwaga, układ tego menu może różnić się w zależności od urządzenia i wersji systemu operacyjnego.

Gdy GPS zostanie aktywowany, GPS Test wyświetli zieloną ikonkę.

2. Zainstaluj NavFree i pobierz mapy

Teraz musimy pobrać aplikację z mapami. W Google Play Store jest ich bardzo wiele, a do najpopularniejszych należą CoPilot i Sygic. Niestety, większość z nich albo ma bardzo ograniczone funkcje, albo wymaga płatności. Zdecydowaliśmy się skorzystać z NavFree: to darmowa aplikacja oferująca także nawigację głosową. Możecie spróbować innego programu – kolejne kroki powinny być podobne, niezależnie od wybranej aplikacji.

Pobierz NavFree GPS Free i zainstaluj na tablecie. Otwórz aplikację, przeczytaj warunki użytkowania i zaakceptuj je. Na kolejnym zielonym ekranie, dotknij przycisk Next. Wybierz swój kraj z listy i dotknij Import, aby pobrać mapy drogowe. Później będzie można pobrać ich jeszcze więcej.

Uwaga, upewnij się, że komputer jest podłączony do sieci Wi-Fi. Mapy zajmują wiele megabajtów i pobieranie ich korzystając z mobilnego internetu (np. 3G) może być dość kosztowne.

Pobieranie map potrwa kilka minut, w zależności od szybkości połączenia internetowego i wielkości mapy. Po pobraniu, pojawi się zielony ekran, przesuń w lewo, a następnie dotknij Let’s start!

3. Ustaw domyślny adres

Aby uprościć korzystanie z aplikacji, radzimy zacząć od ustawienia adresu domowego (lub takiego, z którego będziesz korzystać najczęściej). Aby to zrobić, dotknij Navigate na głównym ekranie w lewym górnym rogu.

Na następnym ekranie wpisz adres w polu wyszukiwania, a następnie wybierz odpowiednią pozycję z listy i dotknij Enter.

Otworzy się mapa. Dotknij szare pole z Twoim adresem.

W nowym ekranie, dotknij Set as Home z listy poniżej. W nowym okienku dotknij Set as Home ponownie.

Aplikacja wyświetli mapę. Aby wrócić, dotknij ikonę z trzema liniami w prawym dolnym rogu.

4. Zaplanuj swoją podróż

Zobaczmy teraz, jak zorganizować podróż z domu do miejsca przeznaczenia. Aby to zrobić, na ekranie głównym NavFree należy dotknąć Navigate. Są dwa sposoby, aby wybrać miejsce docelowe. Możemy wpisać jego adres, nazwę (np. opera) lub kod pocztowy i dotknąć Enter.

Drugi sposób, to odnalezienie celu podróży na mapie samemu i przytrzymanie go palcem przez kilka sekund.

Następnie należy dotknąć Route Here.

W ciągu kilku sekund NavFree wyznaczy najlepszą trasę z domu do naszego miejsca docelowego.

5. Zanim wyruszycie w trasę

Jesteście już gotowi do wyjazdu. Jednak zanim wsiądziecie do samochodu mamy dla Was kilka rad:

1. Upewnijcie się, że głośność tabletu jest wystarczająco wysoka, zwłaszcza, jeśli jedziecie sami. Dzięki temu łatwiej będzie Wam usłyszeć wskazówki głosowe nawigatora.

2. Upewnijcie się, że tablet jest w pełni naładowany przed wyjazdem. GPS szybko wyczerpuje baterię, a nie chcecie przecież, by tablet wyłączył się w połowie trasy.

6. Inne opcje

Z czasem odkryjecie, że NavFree ma wiele dodatkowych opcji. Na przykład, trasę podróży możemy modyfikować na wiele sposobów dotykając My Route. Możemy dodać punkty postojowe, zdecydować się na objazd i ustawić tryb bezpieczeństwa.

Jeśli planujecie podróż międzynarodową, radzimy pobrać dodatkowe mapy w sekcji Upgrade. Tutaj można też dokupić inne dodatkowe funkcje, np. powiadomienia o fotoradarach lub głosy znanych aktorów.

Ustawienia NavFree pozwalają także przejść w tryb Walking Mode, który przydaje się podczas spacerów. Na uwagę zasługuje też tryb nocny. Dzięki niemu, tablet nie będzie rozpraszać nas zbyt wysoką jasnością.

Tablet jako GPS i wiele więcej

W tym odcinku nauczyliście się, jak używać tabletu do nawigacji GPS. Potraficie już wyznaczyć punkt początkowy, cel podróży oraz korzystać z głosowych wskazówek Waszego wirtualnego pilota wycieczki.

Ale to jeszcze nie wszystko, co potrafią tablety z Androidem. W kolejnej części cyklu dowiesz się, jak oglądać filmy na swoim tablecie.

Gorąco zapraszamy do lektury kolejnych części naszego przewodnika!

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji