Reklama

Artykuł

Niebezpieczna wpadka Opery – zrób aktualizację!

Paweł Kański

Opublikowany

Sprawa jest co prawda dosyć już stara, ale wciąż aktualna. Opisuje wydarzenia z 18 czerwca. Mimo wszystko warto o niej wspomnieć, bo Opera przyznała się do tego dopiero wczoraj. W dodatku incydent ten był naprawdę niecodzienny. O co chodzi?

Opera na Windows - pobierz

19 czerwca ktoś włamał się na do wewnętrznej sieci firmy Opera Software i wykradł stare certyfikaty bezpieczeństwa. Dzięki nim przestępcy wydali “aktualizację” przeglądarki, zawierającą szkodliwe oprogramowanie. Ponieważ wykorzystali certyfikat bezpieczeństwa, Opera potraktowała ten update jako normalny, bezpieczny pakiet danych. Dzięki temu w wielu komputerach na świecie przestępcy zainstalowali szkodliwe oprogramowanie, pod przykrywką aktualizacji przeglądarki. Atak miał miejsce w nocy z 18 na 19 czerwca, pomiędzy godziną 23, a 23.36 czasu polskiego. Według Opery zasięg wydarzenia nie był duży i może dotyczyć kilku tysięcy internautów.

Co zrobić, żeby mieć pewność, że nie staliśmy się ofiarą tego ataku? Najlepiej zaktualizować Operę do najnowszej wersji, można ją pobrać w Softonic: Opera na Windows. Oprócz tego, warto pamiętać o tym, żeby zawsze mieć aktualną wersję jednego z programów antywirusowych oraz zaktualizowany system operacyjny.

Powiązane aplikacje:

Powiązane artykuły:

Źródło

Również może Cię zainteresować