Reklama

Artykuł

Największe forum Ubuntu ofiarą ataku – skradziono adresy e-mail i hasła!

Paweł Kański

Opublikowany

Ubuntu Forums, forum zrzeszające użytkowników tej popularnej dystrybucji Linuxa zostało zhakowane. Ktoś złamał zabezpieczenia i dostał się do bazy użytkowników. Jak przyznają w Canonical, firmie która tworzy Ubuntu, przestępcy uzyskali dostęp do nazw użytkownika, adresów e-mail oraz haseł prawie 2 milionów uczestników UbuntuForums.org. Korzystało ono z popularnego oprogramowania dla grup dyskusyjnych – vBulletin.

Canocical zapewnia, że hasła były zaszyfrowane, więc teoretycznie nie mogą zostać zbyt łatwo odczytane. Jednak dobry zwyczaj nakazuje, by po utracie swoich danych zmienić wszystkie dane dostępu do kont z których korzystaliśmy za pomocą tej samej nazwy użytkownika, adresu e-mail i hasła. Na razie UbuntuForums.org jest niedostępne i trwają tam pracę, które mają przywrócić sprawność platformie.

Największe forum Ubuntu ofiarą ataku – skradziono adresy e-mail i hasła!

Ubuntu forum wyłączone

Co ważne – atak skupiony był na forum Ubuntu, więc usługi takie jak Ubuntu One i dane na nich gromadzone są bezpieczne. Niemniej jednak, warto rozważyć zmianę danych do logowania, także i tam. Obecnie w Canonical trwają pracę nad odnalezieniem “dziury” w zabezpieczeniach, którą udało się przestępcom wykorzystać. Pomagają im w tym ludzie z vBulletin. To bardzo popularna platforma, z której korzysta wiele innych społeczności internetowych. Jeśli więc UbuntuForums.org zostało zaatakowane, przestępcy mogą wykorzystać tą samą metodę do wykradzenia danych na innym forum.

Canonical wkrótce wyśle informację do wszystkich użytkowników, których dane zostały skradzione.

Powiązane aplikacje:

Powiązane artykuły:

Źródło

Również może Cię zainteresować

 1. Premiery grudnia: The Crew i Lara Croft przybędą jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Premiery grudnia: The Crew i Lara Croft przybędą jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Więcej
 2. Total War: Attila – znamy datę premiery

  Total War: Attila – znamy datę premiery

  Więcej
 3. WhatsApp wprowadza szyfrowanie wiadomości

  WhatsApp wprowadza szyfrowanie wiadomości

  Więcej