Reklama

Artykuł

Najlepsze gry komputerowe 2014 roku

Najlepsze gry komputerowe 2014 roku
Daniel Barranger

Daniel Barranger

  • Zaktualizowany:

Wybranie pięciu najlepszych gier 2014 nie było łatwe. Nasz wybór zawiera, naszym zdaniem, najlepsze gry wideo wydane w tym roku.

Pierwszym poważnym tytułem w tym roku był Titanfall, a od września do grudnia nastąpił niemal wysyp świetnych gier (począwszy od FIFY 15 aż po The Crew).

Podsumowanie tego wszystkiego nie było wcale łatwe. Aby do tego dojść, zebraliśmy panel ekspertów od gier wideo. Zbadali oni dostępne tytuły i wyselekcjonowali odpowiednie pozycje. Kiedy lista była już gotowa, zostali zamknięci w pokoju do czasu, aż wspólnie wybiorą pięć najlepszych gier.

Jeśli chcesz poznać metodologię, według której wybieraliśmy najlepsze gry, przeczytaj nasz artykuł o kryteriach wyboru najlepszych aplikacji 2014 roku.

Dark Souls II: najlepsza gra 2014

Było ciężko, ale w końcu udało się nam wyłonić zwycięzcę. Grą roku został Dark Souls II. Walka o pierwsze miejsce była zacięta, jednak swoją supremację tytuł od Namco Bandai potwierdził rozgrywką, sterowaniem, a zwłaszcza ogromną grywalnością.

Jak dobrze wiesz, Dark Souls II nie jest tytułem dla każdego. Mimo że jest bardziej przystępny niż pierwsza jego część, to nadal jest trudną pozycją. Potrafi dość często doprowadzić do frustracji, jednak mimo to daje więcej satysfakcji niż inne tytuły.

System walki w połączeniu z otwartym światem gry był jednym z ważniejszych czynników, który zbliżył tę pozycję do wygranej. Jednak jeśli mielibyśmy podać dwa kluczowe elementy, które doprowadziły Dark Souls II do zwycięstwa, byłby to wysoki poziom wyzwań i znakomity gameplay.

Pobierz Dark Souls II

Alien Isolation: zrównoważona rozgrywka i duża oryginalność

Alien Isolation to kolejny tytuł, który zachwycił naszych redaktorów w 2014 roku pod względem grafiki i historii, jaką opowiada. Produkcja SEGI jest pierwszym poważnym tytułem opowiadającym losy Obcego, która została zrobiona naprawdę dobrze.

Pod względem oryginalności jest to prawdopodobnie najlepszy tytuł wydany w tym roku. Łączy w sobie survival horror z FPS-em, który nieustannie trzyma w napięciu. Taki zastrzyk emocji z pewnością nie da ci się zrelaksować nawet na chwilę.

Pobierz Alien Isolation

TowerFall Ascension: święto trybu multiplayer

Jest to szybka i szalona gra ze wspaniałą rozgrywką, która oferuje dużo treści i potyczek na arenach.

TowerFall zdobył nasze uznanie dzięki nawiązywaniu do przeszłości gier i pobudzeniu uczucia nostalgii, a który został przedstawiony w wyjątkowo nowoczesny sposób. Jest to wysoko rekomendowana pozycja dla młodszych graczy, którzy nie wyrośli (tak jak nasze jury) na rozbijaniu cegieł w Super Mario Bros czy toczeniu wojny z przeciwnikami w Wormsach za pomocą strzałów z bazooki.

Pobierz TowerFall Ascension

Luftrausers: udaremnij zniszczenie

Świetna gra nie zawsze musi być osadzona w dużym otwartym świecie, po którym da się swobodnie poruszać. Czasami wystarczy kilka opcji, wiele samolotów i tylko jeden poziom trudności, tak jak w Luftrausers.

Mimo że gra utrzymana jest w starym stylu, to Luftrausers posiada podobny dynamizm, jaki można spotkać w dzisiejszych najlepszych tytułach. Rozgrywka jest krótka, ale bardzo intensywna, dając odczucie wręcz niekończącej się przygody.

Najwyższym stopniem wyzwania jest dążenie do jak najwyższego wyniku, co pozwala na dużo zabawy i czyni grę naprawdę wciągającym tytułem.

Pobierz Luftrausers

Far Cry 4: wyjątkowy sequel

Nasze jury nie przepada raczej za sequelami, jednak z Far Cry 4 jest inna historia. Ubisoft się postarał i stworzył naprawdę dobrą grę.

Pomimo 10 lat trwania tej serii w Far Cry 4 można się znów poczuć niczym badacz nowego świata, bez znaczenia, czy jest się nowicjuszem, czy może prawdziwym fanem tej sagi. Oczywiście, niektórzy powiedzą, że poziom, jaki osiągnął Far Cry 3 jest nie do pobicia, jednak nie wszyscy mają takie zdanie.

Dzięki bardzo zróżnicowanej rozgrywce i świetnym treściom, a w szczególności dzięki trybowi współpracy, który otwiera nowe możliwości gry i zabawie która wykracza poza klasyczny tryb kampanii, Far Cry 4 zasłużył, aby znaleźć się w piątce najlepszych gier wydanych w 2014 roku.

Pobierz Far Cry 4

Ekscytujący 2014 rok. Jaki będzie zatem rok 2015?

W tym roku zostało wydanych naprawdę wiele tytułów i wybranie finałowej piątki okazało się ciężkim wyzwaniem.

Dyskusja rozpoczęła się na dobre, kiedy jury miało zadecydować o najlepszej grze tego roku spośród piątki finalistów. Niektórzy mocno trzymali się wersji, że ma to być Dark Souls II, natomiast inni za swój punkt honoru postawili zwycięstwo Alien Isolation.

W końcu po zabraniu głosu przez każdego eksperta i wyjaśnieniu powodów, dla którego to jego gra powinna zwyciężyć, zgodziliśmy się, że to właśnie pozycja od Namco Bandai otrzyma zaszczytne miano zwycięzcy.

Jak będzie wyglądać świat gier w 2015 roku?? Dowiemy się tego już wkrótce, gdyż na pierwsze półrocze zapowiadane są takie tytuły jak Wiedźmin 3 czy Batman Arkham Knight.

Zobacz także:

Najlepsze aplikacje 2014 z działu Zdjęcia i wideo

Najlepsze aplikacje 2014 z działu Podróże i transport

Daniel Barranger

Daniel Barranger

Najnowsze od Daniel Barranger

Editorial Guidelines