Reklama

Artykuł

Najlepsze aplikacje 2014 roku z działu Sport i zdrowie

Najlepsze aplikacje 2014 roku z działu Sport i zdrowie
Daniel Barranger

Daniel Barranger

  • Zaktualizowany:

Które aplikacje z 2014 roku były najlepsze w dziale Sport i zdrowie? Zebraliśmy się w gronie ekspertów w naszej redakcji i postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie. Wybraliśmy pięciu finalistów a z nich wyłoniliśmy zwycięzcę.

Rok 2014 to czas urządzeń typu wearable i aplikacji dbających o utrzymanie należytej kondycji i zdrowy tryb życia. Coraz więcej osób interesuje się sportem, co przekłada się na większą liczbę uczestników biegów na 5 czy 10 km, a nawet i maratonów. Im bardziej rośnie zainteresowanie kondycją fizyczną, tym większy nacisk kładzie się na odpowiednią dietę i zdrowy tryb życia.

Do tego trendu przystosowali się również twórcy właściwego sprzętu oraz oprogramowania. W 2014 roku można było odczuć wyraźne rozpowszechnienie urządzeń typu wearable oraz smartwatchów. Są to produkty jak FitBit czy Jawbone przeznaczone wyłącznie do poprawy zdrowia i kondycji fizycznej oraz inne, jak Apple Watch, Android Wear czy Microsoft Band, które posiadają dużo funkcji, ale skupiają się również na dbałości o kondycję fizyczną i zdrowe samopoczucie.

W tym czasie ukazało się wiele nowych aplikacji, a te istniejące zostały zaktualizowane, wzbogacając się o wsparcie dla nowych urządzeń. Każdy z trzech największych systemów operacyjnych (Android, iOS i Windows Phone) wydał aplikację, która gromadzi wszystkie dane na temat zdrowia i kondycji fizycznej (Google FitApple Health oraz Health and Fitness).

Całe zamieszanie tylko nas upewniło, że należy wybrać najlepsze aplikacje z działu Sport i zdrowie, które zagościły na smartfonach w 2014 roku. Aby ujednolicić proces wyboru, ustaliliśmy specjalne kryteria i rozpoczęliśmy dyskusje w gronie ekspertów Softonic.

RunKeeper:  zwycięzca

Najlepszą aplikacją z działu Sport i zdrowie został w tym roku RunKeeper. Co prawda program powstał jeszcze w 2013 roku, ale w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dostał wiele ulepszeń, nie tracąc przy tym swoich podstawowych funkcji. RunKeeper to aplikacja dla każdego, kto lub biegać, lub dla osób, które chcą poprzez ruch stracić na wadze.

Oprócz tego jest to jedna z pierwszych aplikacji w tej kategorii, która uzyskała zarówno nowoczesny wygląd, jak i świetne darmowe programy treningowe. RunKeeper jest dostępny na urządzenia z systemem iOS i Android oraz posiada specjalną stronę internetową, na której sprawdzisz wszystkie swoje dotychczasowe statystyki.

Jest to aplikacja mieszcząca się w tej samej kategorii co Fitbit, Jawbone czy Garmin, które są w pełni zintegrowane z urządzeniami typu wearable. .

Pobierz RunKeeper na Androida

Pobierz RunKeeper na iOS

Apple Health: innowacja

Apple Health jest aplikacją zintegrowaną z system iOS 8 i jest jedną z najlepszych aplikacji w dziale Sport i zdrowie. Apple Health zbiera wszystkie dane odnośnie twojej kondycji fizycznej, jakie dostaje ze smartfona i zegarka Apple Watch. Następnie synchronizuje je do chmury iCloud, dzięki czemu masz możliwość ich podglądu na komputerach z systemem OS X.

Podczas gdy większość aplikacji z kategorii Sport i zdrowie skupia się głównie na zbieraniu danych ze sportów, jakie uprawiasz, Apple Health kolekcjonuje dane dotyczące zdrowia fizycznego, co może dostarczyć ciekawych informacji, w szczególności kiedy korzystamy z urządzenia typu wearable, jak na przykład Apple Watch.

W Apple Health możesz umieścić wszystkie swoje najważniejsze informacje na temat zdrowia, czyli np. grupę krwi, przebyte choroby, leki, których potrzebujesz, oraz numer telefonu twojego lekarza. Wszystkie dane mogą być dostępne bezpośrednio na ekranie blokady telefonu.

Google Fit: pełen automatyzm

W porównaniu do swojego bezpośredniego rywala, czyli Apple Health, Fit możesz bezproblemowo pobrać ze sklepu Google Play. Google Fit to swoiste centrum gromadzenia danych z innych aplikacji z działu Sport i zdrowie. Fit będzie najlepiej spełniał swoją rolę w połączeniu z urządzeniami z rodziny Android Wear.

Google Fit jest jedną z najlepszych aplikacji w swojej kategorii, która zbiera informacje bez konieczności wykonywania praktycznie żadnej aktywności. Na czym to polega? Aplikacja sama mierzy liczbę kroków, pokonane kilometry w podróży, a nawet liczbę spalonych kalorii. Dzieje się to dzięki automatycznemu rozpoznaniu chodzenia, biegania czy jazdy na rowerze.

Google Fit swoją innowacyjność objawia w byciu prawdziwym centrum zbierającym informacje na temat aktywności fizycznej. Dzieje się to poprzez synchronizacje ze wszystkimi aplikacjami, z jakich korzystasz podczas uprawiania sportu. Dodatkowo, to całkiem dobry trener, który dostarcza cele i odpowiednią motywację do ich realizacji.

Pobierz Google Fit na Androida

Carrot: paradoks siedmiu minut

Jednym z trendów poprzedniego (oraz obecnego) roku jest idea siedmiominutowego treningu. Chodzi tu dokładnie o ćwiczenia skoncentrowane w siedmiu minutach dla tych osób, które nie mają zbyt wiele czasu na dłuższą aktywność.

Carrot oferuje właśnie system treningowy oparty na tej zasadzie. Robi to w sposób nad wyraz ironiczny, mówiąc z przekąsem, że czasami ludziom wystarczy mniej niż siedem minut w ciągu dnia, aby sprawić sobie nieco przyjemności.

Połączenie humorystyki aplikacji z innowacyjnym podejściem do treningów, tworzy jeden z najlepszych programów tego roku kategorii Sport i zdrowie. Szczególnie zadowoleni będą ci, którzy chcą osiągnąć maksymalne rezultaty przy minimalnym wysiłku.

Pobierz Carrot na iOS

Argus: zdrowa design

Jeszcze przed wydaniem Apple Health, system iOS posiadał aplikację, która zbierała dane na temat zdrowego trybu życia. Argus to prawdziwe centrum, w którym zostało zawarte wiele aplikacji dostępnych z poziomu wspólnego ekranu. Aplikacja dostarcza całą masę przydatnych statystyk.

Argus to w pełni kompletne narzędzie zawierające w sobie mnóstwo informacji, począwszy od liczby przebytych kroków, po dane o potrzebnej liczbie szklanek wody do wypicia. Szczególnie innowacyjny jest jednak sam wygląd aplikacji. Jest ona bardzo elegancki, a jednocześnie łatwo się z niego korzysta, bez potrzeby żmudnego przeszukiwania wielu opcji.

Oczywiście, niektóre dane musisz wprowadzić ręcznie, ale pozostałe zostaną automatycznie pobrane z innych aplikacji. Największą zaletą jest to, że w jednym miejscu otrzymujesz dostęp do licznika kalorii, informacji o uprawianych sportach i monitora snu, które działają już od pierwszego użycia Argusa.

Pobierz Argus na iOS

Digitalizacja zdrowia dostępna dla każdego

Najlepsze aplikacje roku 2014 z działu Sport i zdrowie pokazują wyraźnie trend, jaki panował na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. Na topie są aplikacje, które stanowią prawdziwe centra skupiające wszystkie dane odnośnie kondycji fizycznej. Liczy się i krokomierz czy licznik kalorii, jak i informacja o najlepszym wyniku z danego kilometra podczas biegu czy jazdy na rowerze.

Jednak co czeka na nas w 2015 roku? Analizując ostatnie w tym roku wydania aplikacji, możemy poczynić pewną prognozę. Będzie to prawdopodobnie rok poświęcony w dużej mierze rozpowszechnieniu urządzeń typu wearable, dążąc do integracji jak największej liczby aplikacji z działu Sport i zdrowie.

W tym momencie kategoria ta najbardziej przydaje się osobom, które chcą schudnąć, uprawiając przy tym daną aktywność fizyczną. Aplikacje tworzone są również z zamysłem dla osób starszych lub tych, które po prostu chcą mieć oko na swój stan zdrowia.

Zobacz także:

Najlepsze aplikacje 2014 roku – kryteria wyboru

Najlepsze darmowe gry na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS

Daniel Barranger

Daniel Barranger

Najnowsze od Daniel Barranger

Editorial Guidelines