Reklama

Artykuł

Najlepsze aplikacje 2014 roku – kryteria wyboru

Najlepsze aplikacje 2014 roku – kryteria wyboru
Sebina Pulvirenti

Sebina Pulvirenti

  • Zaktualizowany:

Jeśli ktoś zadałby ci pytanie, o najlepszą aplikację w 2014 roku, to jaka byłaby twoja odpowiedź? W Softonic postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie całą serią artykułów, które będą pojawiać się przez cały miesiąc.

Grudzień to idealny miesiąc na takie podsumowania. W Softonic każdego dnia testujemy setki aplikacji, aby te najlepsze przedstawić tobie. Dlatego nasze doświadczenie może dać pogląd na najciekawsze aplikacje i gry w tym roku.

Zaprezentujemy czterdzieści pięć finałowych aplikacji i jednego zwycięzcę w każdej z 8 kategorii, które będą przedstawicielami trendów 2014 roku. Każda z nich odpowiada konkretnej dziedzinie zainteresowań, o której pisaliśmy w przeciągu całego 2014 roku, oraz temu, co wyznaczało trendy zarówno wśród użytkowników, jak i samych aplikacji.

Przez cały grudzień będziemy publikować serię artykułów, w których zdradzimy finalistów i zwycięzców w każdej z ośmiu następujących kategorii:

Najlepsze aplikacje 2014 z działu Sport i zdrowie

Najlepsze aplikacje z działu Komunikatory i sieci społecznościowe

Najlepsze aplikacje z działu Zarządzanie i organizacja czasem

Najlepsze aplikacje z działu Rozrywka i styl życia

Najlepsze aplikacje z działu Podróże i transport

Najlepsze aplikacje z działu Zdjęcia i wideo

Najlepsze gry komputerowe

Najlepsze gry mobilne

Poniżej prezentujemy naszą metodologię, kryteria, jakie zostały przyjęte do wyboru finalistów aplikacji, zwycięzców, a także jury, które brało udział w całym procesie.

Kryteria wyboru 5 finalistów najlepszych gier i aplikacji w 2014 roku

Naszym celem nie było wybranie najlepszych aplikacji i gier w historii, ale wybranie bohaterów 2014 roku. Dlatego włączyliśmy do tego wyboru aplikacje wydane w tym roku oraz takie, które przeszły rewolucyjne zmiany i przykuły ogromną uwagę mediów i przewijały się w naszych codziennych rozmowach.

Robiąc zatem krótką listę takich aplikacji, usunęliśmy z kategorii Sport i Zdrowie świetne programy typu Fitbit czy UP od Jawbone albo popularną aplikację do zarządzania i organizacji czasu Evernote. Tworząc te podsumowanie, musieliśmy jednak podjąć trudną decyzję o ich wykluczeniu z naszej rywalizacji. Jeśli się z tym nie zgadzasz, możesz powiedzieć nam o tym w komentarzach. Chętnie posłuchamy twojej opinii na temat każdej aplikacji oraz gry!

Kryteria wyboru zwycięzców każdej z kategorii najlepszych aplikacji w 2014 roku

Nie było łatwo wybrać zwycięzcę. Jednak mieliśmy kryteria, których się trzymaliśmy, więc wybór nie jest wypaczony naszymi doświadczeniami i osobistymi upodobaniami. Wszystkie aplikacje zostały ocenione przez jury w oparciu o następujące kryteria:

– Innowacyjność: czy aplikacja wprowadziła coś zupełnie nowego i rewolucyjnego w porównaniu do podobnych tytułów?

– Funkcjonalność: czy oferowane funkcje są użyteczne i efektywne? Czy aplikacja robi to, co powinna?

– Wygląd: czy aplikacja ma ładny wygląd? Czy dobrze się jej dzięki temu używa?

– Codzienne użytkowanie: czy aplikacja poprawia codzienne życie? Czy jest używana często, czy tylko zostaje zainstalowana i zapomniana?

– Dostępność na wielu platformach: na jakie systemy jest ona dostępna? Czy istnieją osobne wersje dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych? Czy aplikacja pozwala na zapisanie danych w chmurze i synchronizację pomiędzy urządzeniami?

Kryteria wyboru najlepszych gier dla komputerów PC oraz urządzeń mobilnych w 2014 roku

Kiedy zabraliśmy się do rozmów na temat najlepszych gier wideo w 2014, debata rozgorzała na dobre. Wybór tytułów, które zostały wydane w tym roku, był tak ogromny i zróżnicowany, że zdecydowaliśmy się wskazać tylko pięciu finalistów oraz zwycięzców każdej z dwóch kategorii. Przyjęliśmy następujące kryteria wyboru:

– Rozgrywka: mechanika gry oraz jej płynność? Jakie są ogólne odczucia co do tego tytułu?

– Historia: czy fabuła gry jest dobrze pomyślana i jest przekonująca?

– Grafika: jak wyglądają animacje, grafiki i fizyka gry z estetycznego punktu widzenia?

– Grywalność: czy jest to tytuł, w który grasz wiele razy, nawet po jego ukończeniu?

– Sterowanie: czy sterowanie jest płynne i precyzyjne?

– Zabawa: czy tytuł mocno przykuwa twoją uwagę i jest wciągający?

Jury

Testy zostały przeprowadzone w naszej redakcji. Wybór osób, które będą odpowiedzialne za określenie najlepszych aplikacji w 2014 roku, był dość prosty. W Softonicu mamy bowiem międzynarodowe grono ekspertów z różnych dziedzin, którzy przez lata wypróbowali tysiące aplikacji. Do tego zadania wskazaliśmy 11 osób z 4 różnych krajów, które pomogły autorom poszczególnych artykułów zdecydować, jaka aplikacja powinna być brana pod uwagę oraz która z nich zasłużyła na zwycięstwo.

Oto skład naszego jury:

– Marco Albano, Włoch, ekspert w dziedzinie gier komputerowych.

– Alex Beech, Anglik, ekspert w dziedzinie gier komputerowych i telefonów komórkowych.

– Abel Bueno, Hiszpan, nasz grafik, ekspert w dziedzinie aplikacji do odpoczynku oraz aplikacji z działu zdjęć i wideo.

– Laura Ceridono, Włoszka, reporterka, ekspertka w dziedzinie aplikacji do wysyłania wiadomości, aplikacji społecznościowych oraz aplikacji do odpoczynku.

– Alan Le Bihan, Francuz, ekspert w dziedzinie gier komputerowych oraz aplikacji do podróżowania, transportu i odpoczynku.

– Alessandro Licitra, Włoch, ekspert w dziedzinie gier komputerowych, telefonów komórkowych oraz aplikacji do podróżowania i transportu.

– Karen McCandless, Angielka, ekspertka w dziedzinie aplikacji z działu zdrowia i sportu, wydajności aplikacji oraz aplikacji z działu zdjęć i wideo.

– Nick Mead, Anglik, ekspert w dziedzinie aplikacji z działu zdrowia i sportu oraz wydajności aplikacji.

– Antoni Noguera, Hiszpan, nasz montażysta wideo, ekspert w dziedzinie aplikacji do odpoczynku oraz aplikacji z działu zdjęć i wideo.

– James Thornton, Anglik, ekspert z dziedziny aplikacji do wysyłania wiadomości, aplikacji społecznościowych, aplikacji do podróżowania i transportu, aplikacji z działu zdjęć i wideo oraz ekspert z dziedziny gier na urządzenia mobilne.

– Sirag Nabih, Hiszpan, reporter, ekspert z dziedziny aplikacji z działu zdrowia i sportu, aplikacji do wysyłania wiadomości, aplikacji społecznościowych oraz ekspert z dziedziny gier na urządzenia mobilne.

Dlaczego tak nam zależy na wybraniu najlepszych aplikacji w tym roku?

Aplikacje, które instalujesz na swoim telefonie, mogą dużo o tobie powiedzieć. Określić to, jakim jesteś, czego się obawiasz lub czego potrzebujesz. Przez kilka ostatnich lat sztuka pobierania, kupowania i używania aplikacji stała się prawdziwym fenomenem. Jest to element naszego codziennego życia. Rozmawiamy o najlepszych aplikacjach w sklepach Apple Store i Google Play czy krytykujemy ostatnie aktualizacje WhatsAppa.

Aplikacje pomagają dokończyć pewne zadania, zaoszczędzić czas, jak również sprawiają dużo zabawy i ułatwiają komunikację z przyjaciółmi.

Aplikacje oraz gry wideo przekształciły świat nie tylko w takich dziedzinach jak muzyka, książki czy kino, ale również z przytupem weszły w nasze prywatne życie. W końcu bez względu na wiek można być obecnym w serwisach społecznościowych. Zmienił się też sam język, wszak kto teraz nie „siedzi na fejsie” lub nie „lajkuje”? Inny jest też odbiór twojej osoby, na co duży wpływa ma choćby moda na „selfie”.  Zmienia się również świat, który jest wokół ciebie (darmowe WiFi na ulicach Nowego Yorku czy rewolucja Beaconów, to tylko kilka przykładów z codziennego życia). Powoli zaciera się granica pomiędzy światem realnym a wirtualnym.

Z uwagi na te wszystkie zmiany, pytanie „która aplikacja jest najlepsza w 2014 roku?” nie jest wcale takie błahe. Zrozumienie ostatnich trendów, pomoże zrozumieć przyszłość. jaka nas czeka.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej, wystarczy że odwiedzisz w grudniu strony Softonic w terminach podanych powyżej. Dajemy ci też gwarancję, że pobierając zwycięzców tych kategorii, będą ci oni towarzyszyli przez cały 2015 rok. A zatem zaczynamy!

Zobacz także:

Najlepsze darmowe aplikacje na iPhone’a

Najlepsze darmowe gry na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS

Sebina Pulvirenti

Sebina Pulvirenti

Najnowsze od Sebina Pulvirenti

Editorial Guidelines