MWC 2014: trendy w grach mobilnych na iOS, Android oraz Google Glass

MWC 2014: trendy w grach mobilnych na iOS, Android oraz Google Glass

Jakie są trendy w grach mobilnych w 2014 roku? Przemierzyliśmy targi Mobile World Congress 2014 w poszukiwaniu nowości w technologiach mobilnych, wyśledziliśmy zmiany zachodzące w sektorze gier.

Odkryliśmy gry, w które będziemy grać na iPhone 6 oraz Galaxy S5, tytuły oferujące grafikę Ultra High Definition (4K) oraz nowe sposoby kontroli i rewolucyjne akcesoria.

Grafika rodem z komputerów PC na smartfonach i tabletach

Jeśli wierzyć wystawcom z MWC 2014 będziemy świadkami zbliżania się gier z platform mobilnych do swoich odpowiedników na komputerach PC i konsolach. Wszystko wskazuje na to, że postęp techniczny w zakresie miniaturyzacji i oszczędności energii sprawił, że będziemy świadkami prawdziwej eksplozji wysokiej jakości gier mobilnych.

Ten skok zaobserwujemy dzięki wyższej rozdzielczości tekstur, które będą porównywalne do tych z konsol nowej generacji PS4 i Xbox One oraz jeszcze doskonalszych efektów wizualnych jak cienie, czy oświetlenie.


Najlepsze tegoroczne gry mobilne będą korzystać z Ultra High Definition czyli 4K, najwyższej jakości obrazu, która właśnie trafia na nasze ekrany. Możliwości takie na smartfonach zaoferują nowe układy graficzne Nvidia Tegra K1 oraz Qualcomm Snapdragon K1. Pozwolą one wykazać się programistom swoją kreatywnością i swobodą.

Wisienką na torcie jest fakt, że układy te są zgodne z najnowszymi silnikami graficznymi Unreal Engine 4 oraz Unity. To właśnie one wykorzystywane są przez najbardziej wymagające gry komputerowe. To pozwala na wszechstronność. Wkrótce powinniśmy być światkami wielu świetnej jakości portów gier z PC na smartfony i tablety. Marzeniem bliskim realizacji jest GTA 5 na iPad 2 Air.

Nowe sposoby rozgrywki?

Sporej grupie graczy ekran dotykowy nigdy nie zastąpi przycisków i joysticków, czyli wszelkiej maści klasycznych kontrolerów.

Na szczęście dla zagorzałych graczy pojawiają się nowe kontrolery łączące się po Bluetooth z iPhone’m, iPadem oraz urządzeniami z Androidem. Liczba producentów zaangażowanych w tą niszę cały czas rośnie. Wszystko wskazuje, że trend ten będzie nadal obecny.

Mad Catz Mobile World Congres MWC C.T.R.L.iMad Catz zaprezentował podczas MWC kontroler dla iOS oraz Android © Mad Catz

Oprócz porównywalnej grafiki także porównywalne sterowanie może być przyszłością mobilnych gier. Dzięki temu producenci wysoko budżetowych tytułów chętniej będą przenosić gry z konsol i komputerów na smartfony i tablety.

Z drugiej strony trudno jest być wielkim optymistą, konferencja MWC w głównej mierze raczej rozczarowywała. Zabrakło prawdziwych innowacji, zwłaszcza w mechanice gier. W tym roku będziemy obserwować dużo gier pasujących stylem do mobilnych urządzeń, rzadziej będą to klasyczne strzelanki, platformówki, czy gry strategiczne. Dalej górą będą tytuły stricte mobilne.

Inteligentne zegarki i akcesoria

Prawdziwą gwiazdą tegorocznego Mobile World Congress były wearables, czyli inteligentne urządzenia noszone. To właśnie one mają zrewolucjonizować świat akcesoriów mobilnych.

Ich główne zastosowania są bardzo praktyczne, czyli otrzymywanie powiadomień, dostęp do kalendarza, asysta przy uprawianiu sportu, czy monitoring zdrowia. Jednak niektóre z tych urządzeń mają szansę na zyskanie wielu nowych funkcji dzięki innym deweloperom i czeka nas zalew aplikacji współpracujących z tymi urządzeniami.


Na razie tytuły gier i aplikacji na akcesoria noszone pozostają dość ograniczone ze względu na parametry tych sprzętów, ale możemy łatwo sobie wyobrazić sobie, że wkrótce będziemy mogli grać w Candy Crush Saga na zegarki.

Według wielu źródeł największe studia zajmujące się produkcją gier mobilnych już pracują nad tym aby wykorzystać nowo powstające platformy, jakimi są smart zegarki, czy inne urządzenia noszone. Być może już za parę miesięcy będziemy mogli grać w Angry Birds przy wykorzystaniu Google Glass albo Apple iWatch! Rok 2014 może jeszcze wiele zmienić w tym temacie.

A w międzyczasie zobaczcie jakie gry zadebiutują w marcu!

Marcowe premiery: Nowa generacja konsoli pokazuje pazury

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji