Masz już Mountain Liona? Zobacz co wypróbować w pierwszej kolejności!

Mountain LionPremiera nowego systemu Mountain Lion została zapowiedziana przez Apple już w lutym 2012 roku. Od tego czasu większość miłośników Maków zdążyła zapoznać się z najważniejszymi zmianami pojawiającymi w systemie OS X 10.8. Jednak oprócz nowych aplikacji, które przyciągają największą uwagę, w Mountain Lionie zostało wprowadzonych wiele drobniejszych udogodnień, o których nie wszyscy słyszeli. W dzisiejszym poście zaprezentuję kilka naprawdę użytecznych funkcji nowego systemu Mountain Lion, których po prostu nie możecie przegapić.

Zapraszam do lektury!

Zmiana tytułu dokumentu

To, co zrobiło na mnie największe wrażenie, to możliwość zmiany nazwy pliku bezpośrednio z paska tytułu. Nie musisz korzystać z Findera i szukać pliku w katalogu. Klik na pasku i gotowe!

Mountain Lion nowosci

Podgląd dokumentu przy użyciu gładzika

Nawigacja przy użyciu gładzika potrafi znacznie przyspieszyć czynności wykonywane na Maku, o czym wiele z nas zdążyło się już przekonać. Wraz z Mountain Lionem pojawia się nowy gest – uderzenie trzema palcami w trackpad włącza podgląd plików Quick Look.

Status VIP w Mailu

Teraz w Mailu swoje priorytetowe kontakty możesz określić mianem VIP. Cała korespondencja od VIP-ów będzie wrzucana do oddzielnego folderu, przez co na pewno nie przegapisz najważniejszych wiadomości.

OS X 10.8 Mountain Lion

Szukanie w Launchbar

Launchbar zyskał możliwość przeszukiwania jego zawartości. Wystarczy wstukać pierwszych kilka liter potrzebnego nam programu, a jego ikona zostanie wyselekcjonowana ze wszystkich obecnych na pulpicie. W ten sposób dotrzemy do tego, czego nam potrzeba, dosłownie w kilka sekund. Chyba Quicksilver i Alfred nie będą już tak przydatne jak kiedyś.

Apple Mountain Lion Launchbar

Nowości w Safari

W Mountain Lion, Safari zyskało kilka nowych dodatków. Najważniejszym, znanym już między innymi z przeglądarki Chrome, jest zastosowanie tylko jednego paska adresu. Możemy w nim wpisać adres strony www, ale służy on też do przeszukiwania historii oraz korzystania z Google.

Notatka na pulpicie

Notatki, przeniesione z systemu iOS, teraz obecne są też na Maku. Jeśli potrzebujesz, by któraś z nich była dłużej widoczna na Biurku, wystarczy gestem myszki “wyciągnąć ją” z notatnika. Pozostanie wtedy na wierzchu, a wraz z nią potrzebne nam informacje.

Nowy System Apple

Apple reklamuje na swojej stronie, że wprowadziło w Mountain Lion ponad 200 zmian. Dodatki wybrane przeze mnie to zaledwie niewielka cząstka wielu udogodnień, jakie przygotowano w OS X 10.8. Wiele z nich jest naprawdę ciekawych.

Jeśli odkryjesz w nowej wersji sytemu coś, co wyda Ci się pożyteczne, koniecznie napisz o tym w komentarzach pod artykułem. Na pewno jest jeszcze wiele nowości, o których nie wiem ja, ani inni czytelnicy!

A może jest coś, co Cię denerwuje? Mnie na przykład drażni pomysł integracji Mountain Liona z Facebookiem, co zostanie wprowadzone na jesieni. Sama bowiem nie przepadam za tym serwisem społecznościowym. Ale minusy Mountain Liona to już temat na osobny artykuł.

Wczytywanie komentarzy