Reklama

Tips & Tricks

Mac: jak zmienić domyślną aplikację do otwierania danego typu plików

Pier Francesco Piccolomini

Opublikowany

Chcesz otworzyć mp3 w QuickTimie zamiast w iTunesie? A może pliki avi w VLC? Pokazujemy, jak szybko w komputerze Mac OS X zmienić domyślną aplikację.

Po dwukrotnym kliknięciu pliku Mac OS X otwiera domyślną aplikację dla danego typu dokumentu. Nie zawsze jest to program, który chcielibyśmy zobaczyć.

Mac: jak zmienić domyślną aplikację do otwierania danego typu plików

Klasyczny przykład to pliki audio, które chcemy tylko przesłuchać, zamiast na zawsze dodawać je do biblioteki iTunes. Domyślnie po kliknięciu uruchomi się nam iTunes. Jednak można wybrać na przykład odtwarzanie w QuickTimie lub VLC.

Jednorazowo możemy to zrobić bardzo szybko, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając w menu otwórz za pomocą. Wówczas można wybrać inną aplikację aplikację z listy.

Istnieje jednak sposób, aby Mac zawsze otwierał niektóre pliki w innych niż domyślnie aplikacjach. Na przykładzie pliku mp3 pokażemy, że jest to niezwykle proste!

1. Otwórz okno Informacje

Wybierz plik w formacie MP3, a następnie kliknij go prawym przyciskiem myszy. Z menu wybierz Informacje (Get info).

Otworzy się okno ze szczegółowymi informacjami o plikach

2. Zmień domyślną aplikację

Przejdź do zakładki Otwórz w programie i wybierz z listy QuickTime (lub inny program według własnych upodobań).

3. Zatwierdź wybór dla wszystkich plików tego typu

Teraz wybierz Zmień wszystkie (Change All). Pojawi się komunikat z zapytaniem, czy chcemy zmienić program dla wszystkich podobnych (tego samego typu) plików. Kliknijmy Kontynuuj, a OS X zmieni domyślą aplikację dla wszystkich plików mp3.

W ten sposób możemy ustawić domyślną aplikację do otwierania dowolnego formatu plików, na przykład filmów, dokumentów i wielu innych.

Zaczynasz swoją przygodę z komputerem Mac? Przeczytaj nasz poradnik!

Zobacz także:

Również może Cię zainteresować