Koniec z Windows XP: Co się stanie z moim komputerem? Odpowiadamy na wszystkie pytania

Koniec z Windows XP: Co się stanie z moim komputerem? Odpowiadamy na wszystkie pytania

Nadszedł czas końca wsparcia dla systemu Windows XP. Na tą okoliczność postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Czy są powody do obaw?

Od 8 kwietnia 2014 Microsoft przestaje wspierać Windows XP. W praktyce oznacza to koniec aktualizacji dla XP, w tym także poprawek zabezpieczeń.

Windows XP koniec wsparcia

Informacja o zakończeniu wsparcia, przez niektórych mylona z wirusem…

Rozwiązanie Microsoftu jest proste: uaktualnij system do Windows 8.1. Ale czy rzeczywiście tego potrzebujemy? Czy jest to takie proste?

Czy nasz komputer przestanie działać?

Nie, nadal będzie można korzystać z Windows XP. Komputer cały czas będzie działać. Przestanie za to otrzymywać aktualizacje, co oznacza większą podatność na wirusy. Także nasze ulubione programy w nowych wersjach mogą nie być kompatybilne.

Dlaczego należy zaktualizować komputer do Windows 7/8?

Z dwóch powodów: bezpieczeństwa i kompatybilności w przyszłości. Pierwsze z nich wydaje się najważniejsze. Korzystanie z Windows XP wolnego od wirusów jest możliwe, ale będzie znacząco utrudnione. Drugi powód oznacza koniec działania ulubionych programów. Na przykład przeglądarka Google Chrome nie będzie działać na XP od 2015 roku.

Skąd mam wiedzieć, czy mam XP?

Wygląd to jedno, drugie to sprawdzenie oficjalnej wersji. Pierwszy sposób to wejście w menu start>uruchom i wpisanie słowa winver oraz naciśnięcie klawisza enter. Drugi sposób, to odwiedzenie strony amirunningxp.com. Dzięki temu sprawdzimy, czy mamy wszystkie aktualizacje zainstalowane.Jaki mam system?

Co to jest XP SP1, SP2 oraz SP3?

Microsoft wydaje dla swoich najważniejszych programów duże pakiety instalacyjne zwane Service Packami. Ostatnim dla Windows XP jest SP3. Wysoce zalecane jest aby mieć najnowszą wersję XP.

Mam antywirusa. Będę bezpieczny po dacie 8 kwietnia 2014?

Aktualny antywirus jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa, ale to może nie wystarczać, gdy system jest wadliwy. Aby uchronić Windows XP przed wirusami zalecamy odinstalowanie zbędnych programów, korzystanie z zapory systemowej oraz zaktualizowanie najważniejszych aplikacji.

Softonic for Windows

Softonic for Windows dba o aktualizacje programów

Jaki jest najlepszy antywirus dla Windows XP?

Większość antywirusów nadal będzie wspierać Windows XP przez jakiś czas. Avast! i Avira potwierdziły dalsze wsparcie dla XP. Aby wybrać najlepsze oprogramowanie sprawdź nasze porównanie na rok 2014.

Mój komputer jest stary, czy mogę go zaktualizować do Windows 7/Windows 8?

Jeśli komputer ma mniej niż 10 lat, to jest to możliwe. Wymagania Windows 7 i Windows 8 są identyczne: 1GB RAM, 16GB miejsca na dysku twardym i karta graficzna ze wsparciem dla DirectX 9. Większość komputerów powstałych po 2004 roku bez problemu powinna obsłużyć następców XP.

Korzystam z XP na Maku, muszę go aktualizować?

Jeśli korzystasz z XP na Mac poprzez Boot Camp to odpowiedź jest taka sama: aktualizacja jest wysoce zalecana. Maki są tak samo wrażliwe, jak klasyczne komputery z systemem Windows.

Korzystam z Windows XP na maszynie wirtualnej, jestem w niebezpieczeństwie?

W niewielkim. Uruchamianie XP na VirtualBox lub VMware Player to najbezpieczniejszy sposób na korzystanie ze starszych aplikacji bez większego ryzyka. To tak, jakbyśmy korzystali z systemu w zamkniętym pudełku.

VMware

Windows XP uruchomiony na maszynie wirtualnej

Mimo wszystko, jakieś niebezpieczeństwo zawsze istnieje, dlatego warto mieć cały czas włączonego antywirusa.

Co jest najlepszego dla mojego komputera: Windows 7 czy Windows 8?

Jeśli chodzi o wymagania i zgodność, to Windows 7 i 8 są praktycznie identyczne. Jeśli chcesz być na czasie i chcesz poznać nowoczesny interfejs, to przejdź na Windows 8. Jeśli preferujesz stary styl, to skorzystaj z Windows 7.

Czy po aktualizacji nadal będę miał Painta, Sapera oraz Pasjansa?

Zarówno Paint, jak i kalkulator dostępne są w Windows 7 i Windows 8. Natomiast Saper i Pasjans nie są bezpośrednio dostępne w Windows 8. W obu systemach nie ma Pinballa.

Pasjans na Windows

Tak wygląda Pasjans dla Windows 8.

Można je jednak pobrać ze sklepu Microsoftu za darmo. Dostępne są nowoczesne alternatywy w postaci Pinball Star, Solitaire for Windows 8 oraz Microsoft Minesweeeper for Windows 8

Czy mój sprzęt jest kompatybilny z Windows 8?

Najprostszym sposobem, aby sprawdzić czy nas sprzęt i peryferia są zgodne z Windows 8 jest skorzystanie z kreatora uaktualnień systemu Windows 8. To darmowe narzędzie, które sprawdza nasz sprzęt i system.Asystent aktualizacji Windows 8

Jak używać drukarki czy skanera, gdy nie ma sterowników?

Jeśli urządzenie nie ma oficjalnych sterowników dla systemu Windows 7/8 mamy dwa wyjścia. Możemy znaleźć alternatywne sterowniki lub uruchomić system Windows XP na wirtualnej maszynie.

Czy programy działające wyłącznie pod XP będzie można uruchomić na Windows 7/8?

Jeśli korzystasz z aplikacji, które działają wyłącznie na systemie Windows XP lub wcześniejszych, możesz spróbować skorzystać z uruchomienia ich w trybie zgodności lub użyć programów takich jak DOSBox lub wirtualnej maszyny VirtualBox.

Windows XP

Jak przenieść moje pliki do nowego komputera?

Aby łatwo przenieść pliki, warto skorzystać z darmowych programów do migracji, jak PCmover Express czy Windows 7 Easy Transfer.

Windows Easy Transfer

Ile kosztuje aktualizacja do Windows 8?

Obecnie licencja na Windows 8 kosztuje oficjalnie ok. 100 Euro, ale w sklepach znajdziemy ją za nieco ponad 300 złotych. Wersja Pro jest droższa, do tego czasem należy doliczyć koszty zakupu sprzętu.

Dlaczego Microsoft kończy wsparcie dla Windows XP?

Wszystkie produkty Microsoftu mają swój określony czas życia. Służy to ograniczeniu konieczność ciągłego rozwijania martwych produktów. I tak życie XP zostało już przedłużone ze względu na jego popularność. Teraz jednak najwyższy czas, aby firma mogła iść do przodu, a wraz z nią – użytkownicy.

Macie więcej pytań związanych z Windows XP? Zapytajcie nas w komentarzach.

Zobacz także:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji