Reklama

Artykuł

Klasyczne gry, które chcielibyśmy zobaczyć na iOS, Android i Windows Phone

Maria Baeta

Opublikowany

Pojawienie się Grand Theft Auto: San Andreas na smartfonach dało dużo radości graczom, którzy grali w tą grę pierwszy raz na konsolach i pecetach w 2004 roku. Teraz mogą oni cieszyć się tą najlepszą z gier tego gatunku na iPhonie i Androidzie!

Naturalnie, poza San Andreas, wiele innych klasyków też jest dostępnych na telefonach komórkowych (tutaj recenzujemy kilka z nich). Jednak, nadal brakuje kilku hitów z lat 90. i pierwszej dekady tego wieku, w które idealnie grałoby się na komórkach i tabletach.

Klasyczne gry, które chcielibyśmy zobaczyć na iOS, Android i Windows Phone

Sporządźmy więc listę życzeń!

Poprzednicy San Andreas

Idea gier dziejących się w tzw. otwartym świecie, kojarzona jest głownie z GTA. Jednakże, oprócz GTA 3 (2001), była też Mafia: The City of Lost Heaven (2002) – jedna z pierwszych gier, która oferowała ten typ rozgrywki.

Skoro Grand Theft Auto doskonale sprawdza się na telefonach komórkowych, to czemu nie Mafia? Ta gra charakteryzuje się dobrą fabuła, wieloma misjami i grafiką, która wciąż wygląda spektakularnie. Czegóż jeszcze potrzeba?

Mafia – klasyk gier „otwartego świata”

Klasyczne przygodówki

Choć w genialny remake Monkey Island możemy grać na smartfonie, to nie wystarczy to fanom wytwórni LucasArts. Chętnie pogralibyśmy w inne klasyczne przygodówki, np. w Indiana Jones and the Fate of Atlantis.

Choć LucasArts już nie istnieje, to prawo do tytułów tej wytwórni posiada Disney. Ucieszyłoby nas, gdyby Disney zdecydował się na wydanie gier z serii Indiana Jones, Maniac Mansion + Day of Tentacle i Full Throttle.

Guybrush triumfował na iOS… Czy Indy nie dałby rady?

Symulatory dla wszystkich

Symulatory są bardzo popularne na telefonach komórkowych, ponieważ nie wymagają do obsługi wielu przycisków – wystarczy jeden palec i sensownie zaprojektowane menu. Co prawda mamy mobilne wersje SimCity i Theme Park, ale chciałabym zobaczyć więcej gier tego gatunku.

Lista symulatorów, które chciałabym zobaczyć w moim telefonie jest bardzo długa. Zaliczają się do niej Theme Hospital i Roller Coaster Tycoon – dwa z moich ulubionych symulatorów wszechczasów.

Theme Hospital, czyli zarządzanie szpitalem, może być dobrą zabawą

Mario i przyjaciele

Naszym noworocznym marzeniem jest, by Super Mario Bros zadebiutował na smartfonach. Niestety, szanse na spełnienie tego marzenia są znikome. Dobrze znany jest lęk Nintendo przed publikowaniem ich gier na cudzych platformach i konsolach.

Ale pomarzyć zawsze wolno. Rozkosznie byłoby zagrać na komórce w przygody wąsatego hydraulika! Marzy mi się Super Mario i znakomite wyścigi Mario Kart. Cóż, ten drugi tytuł ma dość dobrą kopię pod nazwą Angry Birds Go!…, ale oczywiście, to nie to samo.

Mario, kiedy oficjalnie zagościsz w mojej komórce?

Hity Microsoftu

Choć popularność Windows Phone rośnie, to by w pełni rywalizować z iOS i Android, platformie tej brakuje wielu znanych gier. Jak uchwycić uwagę graczy? Może kilkoma doskonałymi tytułami, dostępnymi tylko na Windows Phone? Kto jak kto, ale Microsoft ma kilka takich asów w rękawie. Czemu więc z nich nie korzysta?

Halo i Fable to tytuły, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Te bardzo popularne hity są wybornymi kandydatami do sklonowania na telefony i tablety Windows. Być może Microsoft potrzebuje odrobinę zachęty ze strony fanów? Podobnie było w przypadku Rockstar i GTA.

Halo na smartphonie? Dlaczego nie?!

Świat bez granic?

Widząc, co Rockstar zrobił z GTA, wydaje się, że dostosowanie klasycznych gier do smartfonów nie zna granic gatunku i wieku.

Trudno jednak orzec, czy absolutnie wszystkie rodzaje gier da się przystosować do urządzeń dotykowych. Czasem ekran smartfonu może być zbyt mały, by wyświetlić wszystkie informacje, a interfejs dotykowy zbyt ubogi. Czemu by jednak nie spróbować?

A Ty, jakie klasyczne gry chciałbyś zobaczyć na smartfonie i tablecie?

Również może Cię zainteresować