Reklama

Tips & Tricks

Jakiego menadżera haseł wybrać? Porównanie Lastpass, 1Password oraz Dashlane

Jakiego menadżera haseł wybrać? Porównanie Lastpass, 1Password oraz Dashlane
Samuel Marc

Samuel Marc

  • Zaktualizowany:

Korzystamy przynajmniej z kilkunastu serwisów internetowych, każdy z nich wymaga loginu i hasła. Używając tego samego łatwo stać się ofiarą wycieku haseł i innych ataków. W celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa warto stosować złożone jednorazowe hasła i zmieniać je regularne. Trudno jest je jednak spamiętać, ale od czego są programy do zarządzania hasłami? Tylko, który z nich wybrać? W obecnych warunkach korzystanie z menadżera haseł jest niemal niezbędne. Oprogramowanie to generuje skomplikowane hasła i przechowuje je bezpiecznie. Zamiast dziesiątek haseł musimy pamiętać tylko o jednym. Ryzyko zapomnienia jest więc zmniejszone. A pozostałe hasła są bezpieczne, nie musimy się martwić w razie wycieku haseł na jednym serwisie o bezpieczeństwo naszych danych w innych.

Pozostaje pytanie, który program wybrać. Postanowiliśmy porównać 3 najpopularniejsze: Lastpass, 1Password oraz Dashlane. Czy któryś z nich przypadnie Wam do gustu? Przekonajcie się!

LastPass

Baza danych i szyfrowanie

W LastPass wszystkie dane są szyfrowane lokalnie przy wykorzystaniu AES-256 i tylko tak można je odblokować. Nasz klucz pozostaje na urządzeniu i nigdzie nie jest udostępniany.

Jedynym minusem jest fakt, że klasyczna wersja LastPass wymaga połączenia z internetem, a nasze zaszyfrowane dane przechowywane są na serwerach LastPass. Można jednak skorzystać z dedykowanej aplikacji niewymagającej dostępu do internetu o nazwie LastPass Pocket.

Plusem LastPass jest obsługa wielostopniowego uwierzytelniania. To praktyczne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo.

Integracja z przeglądarką

LastPass jest kompatybilny z Firefox, Chrome, Safari, Opera, Maxthon, Internet Explorer, Firefox Mobile oraz Dolphin Browser.

Platformy

Windows, Mac, Linux, iPhone, iPad, Android, Blackberry, Windows Phone, Windows Mobile, Symbian oraz Firefox OS. Posiada też dedykowaną stronę internetową.

Zapobieganie zagrożeniom

LastPass oferuje ochronę przez phisingiem. Menadżer haseł ostrzega nas przed wypełnianiem formularzy na zainfekowanych stronach internetowych. Aplikacja umożliwia też analizowanie haseł co do ich słabości. LastPass wysyła też powiadomienia odnośnie nowych zabezpieczeń na stronach.

Pobierz LastPass dla Windows

Pobierz LastPass dla Mac

1Password

Baza danych i szyfrowanie

1Password korzysta również z szyfrowania przy wykorzystaniu standardu AES-256. Rozszyfrowywanie ich odbywa się lokalnie, nawet jeśli decydujemy się na synchronizacje danych z innymi urządzeniami. Odszyfrowane dane nigdy nie są zapisywane na dysku.

W 1Password korzystanie z chmury nie jest obowiązkowe. Aplikacja pozwala na synchronizację danych pomiędzy urządzeniami za pośrednictwem iClodu lub Dropbox, a także lokalnie przy wykorzystaniu Wi-Fi. To ostatnie rozwiązanie jest idealne dla tych, którzy cenią sobie większe bezpieczeństwo.

Integracja z przeglądarką

1Password jest kompatybilny z Safari, Chrome, Firefox oraz Opera. Rozszerzenia podpowiadają siłę haseł i wspierają auto-uzupełnianie formularzy.

Platformy

Mac, Windows, iPhone, iPad, Android, Windows Phone

Zapobieganie zagrożeniom

Funkcja Watchtower w 1Password identyfikuje strony narażone na cyber-ataki i ostrzega o nich. Aplikacja informuje o zmianach w zabezpieczeniach i konieczności aktualizacji hasła. 1Password informuje też o sile hasła, duplikatach oraz terminie ważności.

Pobierz 1Password dla Windows

Pobierz 1Password dla Mac

Dashlane

Baza danych i szyfrowanie

Podobnie jak LastPass i 1Password, także Dashlane wykorzystuje AES-256 do szyfrowania bazy danych. Klucz ten pochodzi od hasła głównego. Nasze dane mogą być przechowywane na urządzeniu lub na serwerach Dashlane.

Dashlane daje możliwość trzymania danych lokalnie na jednym urządzeniu lub synchronizowania ich poprzez zabezpieczone serwery Dashlane. Dane te są za każdym razem pobierane z serwerów i odszyfrowywane przy każdym użyciu.

Aplikacja posiada wiele opcji uwierzytelniania użytkownika, aby zwiększyć bezpieczeństwo hasła głównego.

Integracja z przeglądarką

Dashlane jest kompatybilny z Firefox, Safari, Chrome oraz Internet Explorer. Aplikacja pozwala na import haseł z Firefoxa.

Platformy

Mac OS X, Windows XP, Vista, 7, 8 Android, iPhone oraz przez stronę internetową.

Zapobieganie zagrożeniom

Dashlane wyświetla komunikaty o zagrożeniach i zmianach w zabezpieczeniach. Aplikacja podpowiada też odnośnie mocy haseł i ich duplikatach.

Pobierz Dashlane dla Windows

Pobierz Dashlane dla Mac

Liczą się detale

Porównywane aplikacje do zarządzania hasłami są pod wieloma względami do siebie podobne. Wszystkie trzy posiadają ten sam standard bezpieczeństwa AES-256 i pozwalają na przechowywanie swoich danych lokalnie, bez przekazywania ich przez internet. To dodatkowe funkcje w każdym oprogramowaniu mogą zadecydować o tym, które rozwiązanie wybierzemy.

W przypadku Dashlane są to aplikacje mobilne, które oferują praktycznie pełną funkcjonalność, jak w wersji na komputerze jeśli chodzi o auto-uzupełnianie, szukanie haseł itd. W Androidzie jest też dedykowana klawiatura, a w iOS aplikacja oferuje pełną przeglądarkę internetową.

Natomiast LastPass wyróżnia się różnorodnością wspieranych platform. Aplikacja dostępna jest także na Linuksa, smartfony z BlackBerry, Windows Mobile, Symbian, a nawet Firefox OS. LastPass jest więc idealny, jeśli używamy tych platform. Aplikacja jednak może zniechęcić przeciwników chmury, ponieważ nasze zaszyfrowane hasła są przechowywane na domyślnych serwerach LastPass.

1Password to przede wszystkim łatwość obsługi oraz elegancki design. 1Passowrd wydaje się najlepszym menadżerem haseł dla mniej zaawansowanych użytkowników, a jednocześnie oferuje wiele możliwości. Zaawansowani użytkownicy docenią opcję synchronizacji urządzeń po Wi-Fi zamiast przechowywania danych w chmurze.

Wciąż zastanawiacie się czy warto zainstalować menadżera haseł? Odpowiadamy, dlaczego warto to zrobić!

Samuel Marc

Samuel Marc

Najnowsze od Samuel Marc

Editorial Guidelines