Reklama

Tips & Tricks

Jak zamontować obraz ISO?

Radek Grabarek

Opublikowany

Plik ISO to popularny format zapisywania obrazów dysków i najczęściej występującym jego typem jest obraz płyty CD lub DVD. Może się zdarzyć, że otrzymamy jakieś dane właśnie w tym formacie i wtedy pojawia się pytanie – jak otworzyć plik .ISO? Na szczęście nie jest to skomplikowane i poniżej znajdziecie szczegółową instrukcję jak to zrobić.

Ponieważ plik ISO to najczęściej obraz płyty CD lub DVD, aby go odczytać musimy stworzyć wirtualny napęd CD lub DVD. Pojawi się on w folderze “Mój komputer” (w przypadku Windows Vista lub 7 w “Komputer”) obok dysków twardych, napędu optycznego lub pendrive’a. Nasz plik ISO musimy w takim wirtualnym napędzie “zamontować”. Nasz komputer będzie się zachowywał tak, jakbyśmy włożyli fizycznie płytę CD lub DVD do napędu. Aby stworzyć wirtualny napęd CD/DVD i montować w nim pliki ISO musimy skorzystać z odpowiedniego programu.

Jak zamontować obraz ISO?

Program do otwierania ISO

Najlepszy program do obsługi ISO to Daemon Tools Lite (popularnie zwany Demon Tools). Jest darmowy, montowanie obrazu ISO przebiega szybko i prosto, a dodatkowo program posiada wiele pomocnych funkcji.

Po zainstalowaniu i otwarciu programu Daemon Tools naszym oczom ukaże się okienko programu. Aby zamontować obraz ISO, wystarczy kliknąć w ikonę z płytą i plusem – Dodaj Obraz.Daemon Tools
W katalogu obrazów pojawi się nasz plik ISO, klikamy w niego raz, aby go zaznaczyć. Następnie wciskamy ikonę z zieloną strzałką – Zamontuj.

Daemon Tools

I to wszystko. Plik ISO jest zamontowany. Teraz wystarczy wejść w Mój Komputer/Komputer i uruchomić zainstalowany plik ISO.

Daemon Tools umożliwia montowanie ISO jeszcze na dwa inne sposoby. Klikając prawym klawiszem myszy na ikonkę programu w pasku systemowym…

Daemon Tools

… lub jeśli posiadamy Windows Vista lub Windows 7, wtedy możemy zamontować obraz ISO przez gadżet Windows:

Program Daemon Tools obsługuje nie tylko obrazy płyt w formacie ISO, ale także w formatach:

MDX, MDS, MDF, B5T, B6T, BWT, CCD, CDI, BIN, CUE, APE, NRG, PDI i ISZ. Daemon Tools potrafi również utworzyć ISO. Dzięki wbudowanemu narzędziu, za pomocą “Demona” możemy zrobić i nagrać plik ISO, bez konieczności instalowania dodatkowych programów.

Artykuł zaktualizowany 22.11.2013

Również może Cię zainteresować