Reklama

Tips & Tricks

Jak założyć swojego bloga?

Jak założyć swojego bloga?
Maria Baeta

Maria Baeta

  • Zaktualizowany:

Czy kiedy myślałeś o otwarciu własnej strony internetowej? Nachodziły cię wówczas drażliwe myśli, że nie ogarniesz tego wszystkiego? W naszym artykule poznasz odpowiedni plan działania, aby rozpocząć swoją przygodę z WordPressem bez niepotrzebnego stresu.

Tworzenie osobistej strony internetowej w dzisiejszych czasach jest całkiem łatwe. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią blogosferę, skonfigurować podstawowe ustawienia i przejść do świata blogów.

W tym poradniku pokażemy, jak postawić pierwsze kroki na swoim blogu. Musimy zacząć od zalogowania się do wybranej platformy, spersonalizowania stylu bloga i oczywiście od opublikowania pierwszego posta. Zatem do dzieła!

Do pisania swojego bloga wybraliśmy WordPressa. Dlaczego akurat tę platformę?

  • Jest prosta w obsłudze.
  • Posiada wiele elementów możliwych do dostosowania.
  • Wszystkie opcje podstawowe są bezpłatne.
  • Jeśli potrzebujesz więcej opcji – można przejść do wersji Pro.
  • Posiada dobrą aplikację mobilną (dla systemów iOS, AndroidWindows Phone).

1. Rejestracja na WordPressie

Przejdź do strony głównej serwisu WordPress i utwórz nowego użytkownika.

W tym kroku musisz podać swoje podstawowe dane: adres e-mail, nazwę użytkownika i hasło. WordPress jest używany przez wiele milionów osób, więc możesz mieć trochę problemu ze znalezieniem wolnej nazwy użytkownika. Kiedy obok zaproponowanej nazwy pojawi się zielony haczyk, możesz przejść do kolejnego kroku.

Teraz musisz wybrać nazwę swojego bloga. Zostanie ona zaznaczona na pasku nawigacyjnym obok nazwy wordpress.com. Dobrze jest wymyślić ciekawą i chwytliwą nazwę, która przedstawi lub nakieruje na tematykę oferowanego bloga. Im więcej kreatywności, tym lepiej!

Aby korzystać z bezpłatnej wersji bloga, w opcjach podanej nazwy domeny .wordpress.com wybierz Nie, dzięki, skorzystam z darmowego adresu (No thanks, I’ll use the free address).

Poniżej wybierz Załóż bloga (Create Blog) w sekcji WordPress.com Begginer.

2. Wpisz główne dane o swoim blogu

Teraz nadszedł już czas, aby wybrać tytuł swojego bloga. To może być bardzo proste przesłanie, powołujące się na jego treść (np. „Przepisy dla osób na diecie o niskiej zawartości cukru”) lub coś bardziej tajemniczego, zachęcającego do większego zagłębienia się.

Tak samo wygląda sprawa z motto znajdującym się w opisie swojego bloga. Możesz je dodać, chociaż nie musisz. Jednak dzięki niemu łatwo będzie można poznać charakterystykę bloga, a w razie potrzeby w każdej chwili możesz je zmodyfikować.

Na końcu musisz także wybrać język, w jakim pisany będzie twój blog. Jeśli myślisz nad wpisami w kilku językach, należy wybrać ten, który będzie językiem przewodnim.

3. Dostosuj swój blog

W końcu nadszedł czas, aby nadać twojemu blogowi atrakcyjną szatę, która przyciągnie wzrok przeglądającego jego zawartość internauty. WordPress pozwala wybrać spośród kilku bezpłatnych tematów, ale ma także opcje ciekawsze wymagające opłaty. Musisz wybrać jeden i na nim zbudować grafikę bloga. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić go na inny.

Po wybraniu tematu kliknij pozycję Dostosuj (Customize It!) i przejdź do edytora.

Zwróć uwagę na 5 opcji z prawej strony: Kolory (Colors), Nagłówek (Header), Tytuł witryny (Site Title), Wyróżniona treść (Theme Options) i Widgety (Widgets: Sidebar).

Kolory pozwalają wybrać główną kolorystykę bloga. W darmowej wersji WordPressa, posiadamy pewne ograniczenia, jednak nadal możemy wybrać spośród kilku odcieni kolorów. Wybierz ten, który najlepiej odda twoje upodobania i charakterystykę bloga.

W menu Kolory możesz również wybrać obraz tła. Trzeba będzie je załadować z dysku twardego. Jeśli tego nie zrobisz, kolor tła będzie po prostu domyślny.

Kolejną opcją jest Nagłówek, który pozwala na określenie głównego zdjęcia dla bloga. W zależności od wybranego tematu zostanie ono wyświetlone w różnej formie. Może np. wyglądać jak zdjęcie okładki na Facebooku. Po wczytaniu wybranego obrazu mamy możliwość przycięcia zdjęcia, aby je lepiej dopasować, tak jak widać poniżej:

Tytuł witryny umożliwia zmianę nazwy danej podstrony bloga, dokładniej ujmując charakterystykę wpisów. Podobnie jest z funkcją Wyróżniona treść, w których jeszcze dokładniej możemy ustalić szatę graficzną. Na końcu mamy opcję Widgetów, które możemy dodać do swojego bloga. Może być to np. widżet Twittera bądź innego portalu społecznościowego. Warto dokładnie przejrzeć te opcje, aby podnieść wartość strony. System sam pokazuje, jak je odpowiednio skonfigurować. Jeśli Ci się nie spodobają, bardzo łatwo będzie można je potem usunąć.

4. Podłącz swój blog do portali społecznościowych

Po dostosowaniu wszystkich opcji kliknij przycisk Zapisz w prawym górnym rogu ekranu i przejdź do następnego kroku. Jeśli chcesz, możesz podłączyć swój blog do Facebooka i/lub Twittera. Dzięki temu, dodając jakiś wpis na stronie, będzie on automatycznie umieszczany na Twoim profilu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo poszerzy grono jego czytelników.

5. Zaczynamy pisanie

Kiedy wszystko jest już gotowe, przyszedł czas na zabranie się do pisania. WordPress pokazuje na swoim ekranie, jak stworzyć swój pierwszy post, ale trzeba przejść wszystkie kroki, aby zapoznać się z edytorem WordPressa.

Po pierwsze, podaj swój adres e-mail i poczekaj na maila, w którym potwierdzisz swój adres i zaakceptujesz utworzenie nowego konta i bloga.

Teraz możesz rozpocząć pisanie, klikając Add a New Post (Dodaj nowy wpis). Wyświetli się edytor tekstu.

Tak właśnie wygląda edytor WordPressa. Znajdziesz tu dużo różnych opcji, ale na początku lepiej zostawić je w ustawieniach domyślnych i zapoznać się z nimi później.

Napisz swojego posta i wybierz jego format z różnych opcji po prawej stronie ekranu (jeśli używasz Worda lub innych edytorów tekstu, będzie to format standardowy).

Jest także możliwość, aby dodać zdjęcia, filmy itp. Opcja Add Media poprowadzi cię za rękę przez cały ten proces.

Mała rada: od czasu do czasu kliknij przycisk Save Draft, aby uniknąć przypadkowej straty danych.

Kiedy masz już gotowy tekst, możesz przejść dalej i określić jego kategorię oraz dodać odpowiednie tagi. Potem już wystarczy jedynie kliknąć przycisk Publikuj (Publish), a twój pierwszy post będzie już online!

6. Skorzystaj z innych opcji WordPressa

Gdy dodawanie wpisów masz już za sobą, warto zapoznać się z opcjami w górnej części ekranu. Szary rozwijany pasek pozwala na tworzenie większej liczby wpisów oraz na dodawanie komentarza. Możesz też dzięki niemu jeszcze raz dostosować wyświetlane opcje. Nie bój się go ruszać, warto zapoznać się z każdą nawet najmniejszą jego funkcją.

7. Uzupełnij swój profil

Kiedy jesteś już prawdziwym blogerem, warto w pełni opisać swój profil. W górnym pasku po prawej, kliknij na swój nick, który przeniesie cię do opcji profilu. Poświęć tu trochę swojego czasu na dokładne wypełnienie rubryk, które stworzą twój krótki życiorys. Chociaż te informacje są opcjonalne, polecamy choćby dodanie swojego zdjęcia.

Pisz, wymyślaj i ciesz się swoim blogiem

Teraz jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją przygodę z blogiem i odnieść sukces w cyberprzestrzeni, informując o swoich upodobaniach, hobby i wolnych myślach innych użytkowników sieci.

Ten artykuł pokazuje pierwsze kroki, jak rozpocząć swoją przygodę z blogiem. Później nauczymy Cię, jak wykorzystywać jego bardziej zaawansowane funkcje.

Zobacz także:

Maria Baeta

Maria Baeta

Najnowsze od Maria Baeta

Editorial Guidelines