Reklama

Tips & Tricks

Jak zainstalować różne wersje OS X na jednym komputerze Mac?

admin

admin

  • Zaktualizowany:

Na rynku zadebiutował OS X 10.9 Mavericks. Nowy system to nowe możliwości, ale też często problemy z kompatybilnością niektórych aplikacji. Czasem warto poświęcić trochę przestrzeni na dysku i zainstalować dwie wersje systemu obok siebie. W OS X nie jest to wcale takie trudne!

Aby dokonać instalacji dwóch systemów OS X na naszym komputerze, potrzebować będziemy dodatkowych partycji, które z łatwością stworzymy dzięki Narzędziom dyskowym (Disk Utility) standardowo dostępnym w systemie. Dodatkowo potrzebujemy kopii systemu, ale dzięki Mac App Store oraz darmowej wersji OS X 10.9 Mavericks nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Postępując zgodnie z naszymi radami dowiecie się, jak zainstalować dwa systemy równolegle. To przydatne rozwiązanie dla wszystkich, którzy korzystają z specjalistycznego oprogramowania i nie są pewni, czy będzie ono działać na nowym systemie. Warto się tak zabezpieczyć, zanim zostaniemy na lodzie.

Jak zainstalować różne wersje OS X na jednym komputerze Mac?

Przed rozpoczęciem

Przed przystąpieniem do całej operacji musicie wiedzieć, co chcecie zrobić i jaki cel pragniecie osiągnąć. Jeśli już doszliście do wniosku, ze potrzebujecie kilku systemów OS X na swoim komputerze, to zdecydujcie, jakie to mają być i czy macie na nie odpowiednią ilość miejsca. Po pierwsze przygotujcie kopie zapasową obecnego systemu zrobicie to łatwo korzystając z Time Machine. Po drugie zastanówcie się, jak podzielić wasz dysk twardy lub SSD dostępny w komputerze. Jeśli posiadacie na przykład 512 GB, to możecie zrobić dwie partycje po 30 GB na dwa dodatkowe systemy, a resztę zostawić na wasz główny system. Sam system potrzebebuje do działania minimum 10 GB, ale lepiej, jeśli zostawicie mu trochę więcej miejsca. Ponadto należy zapewnić sobie kopie wybranego systemu. Starsze systemy jak OS X 10.6.8 możecie mieć na płytach dołączonych do komputera w momencie zakupu. Nowsze systemy 10.7 Lion, 10.8 Mountain Lion oraz 10.9 Mavericks dostępne są w Mac App Store.

Sama praca na wielu systemach OS X nie jest szczególnie problematyczna. Podczas startu należy aktywować menu rozruchowe z wyborem wersji OS X. Zrobimy to przez naciśnięcie klawisza ALT przy uruchamianiu systemu. Co ważne w trakcie pracy na jednym systemie pozostałe partycje będą cały czas dostępne, będziemy mogli też korzystać z aplikacji zainstalowanych na innych partycjach, jeśli są one kompatybilne z danym systemem. Z powodzeniem da się nadpisywać konkretne pliki. Podjeliście już decyzję? Zatem do dzieła!

Dzielenie dysku na partycje

W naszym przykładzie podzielimy dysk twardy w komputerze na 3 partycje: główną – posiadającą 200 GB, partycję zarezerwowaną na instalację Mavericks – również zajmującą 200 GB oraz 112 GB dla systemu Snow Leopard. Samo dzielenie dysku jest niezwykle proste. Wystarczy skorzystać z Narzędzi dyskowych (ang. Disk Utility). Znajdziemy je poprzez wyszukiwarkę Spotlight lub wchodząc w Programy>Narzędzia.

Z panelu po lewej stronie aplikacji wybieramy nasz dysk, a następnie ustawiamy 3 partycje takiej wielkości, jak nam będzie wygodnie. Dostosujmy je do naszych potrzeb. Możemy to zrobić suwakami na schemacie dysku lub poprzez wpisanie w odpowiednie pole wybranej pojemności. Pamiętajmy o pozostawieniu formatu Mac OS Extended. Możemy za to zmieniać nazwy dysków, tak, aby były dla nas czytelniejsze. Dla wygody warto je nazwać od systemów operacyjnych, które będą zainstalowane np. Snow Leopard i Mavericks. Po podjęciu odpowiednich decyzji klikamy na przycisk zastosuj. Po kilku minutach proces zostanie zakończony i będziemy mogli przejść do kolejnego kroku.

Instalacja OS X

Teraz nadszedł czas na instalacje dodatkowego systemu, który chcemy mieć na komputerze. Na początek oczywiście potrzebujemy instalator danej wersji OS X. Dla systemów MAC OS X 10.6 Snow Leopard i starszych musimy posiadać napęd DVD oraz oczywiście odpowiednią płytę instalacyjną. W przypadku OS X 10.7 Lion i nowszych należy pobrać ponownie plik z Mac App Store. Zakupione systemy znajdziemy w zakładce Purchases, natomiast najnowszy system OS X Mavericks znajdziemy na głównej stronie sklepu. Proces pobierania zajmie nam chwile czasu. Gdy zakończymy, nowy system pojawi się w folderze programów i w menu launchpad.

Teraz wystarczy już uruchomić Instalator OS X. Na początku procesu zostaniemy poproszeni o wybór partycji, na której chcemy zainstalować system. Wybieramy więc tą, którą wcześniej chcieliśmy przeznaczyć na dany system. Sam proces jest stosunkowo szybki i praktycznie nie wymaga żadnego zaangażowania ze strony użytkownika. Na początek instalowana jest część plików, a później komputer uruchamia się ponownie i kończy się proces instalacji. Na samym końcu przejdziemy przez krótką konfigurację, to wszystko! Właśnie zainstalowaliście nowy system OS X na swoim komputerze. Teraz przy każdym uruchomieniu komputera możemy wybierać konkretną wersję systemu po przez wciśnięcie przycisku ALT. I tyle!

Podzielcie się swoimi wrażeniami z instalacji OS X! Która wersja jest waszą ulubioną?

Przeczytaj też inne artykuły o OS X

  • OS X Mavericks: wszystko co musisz wiedzieć przed instalacją
  • Najważniejsze zmiany w OS X 10.9 Mavericks
  • OS X 10.9 Mavericks: iBooks i Mapy w wersji dla komputerów Mac
    admin

    admin

    Najnowsze od admin

    Editorial Guidelines