Reklama

Tips & Tricks

Jak zainstalować CyanogenMod w 10 minut dzięki CyanogenMod Installer

Jak zainstalować CyanogenMod w 10 minut dzięki CyanogenMod Installer
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Do tej pory instalowanie zmodyfikowanych wersji ROM na telefonach z Android było trudne. Na szczęście pojawił się CyanogenMod Installer. Dzięki niemu cała procedura jest niezwykle prosta. W kilka minut możemy odmienić nasz telefon. Poniżej pokazujemy jak to zrobić.

CyanogenMod to nazwa najsłynniejszych modyfikacji ROM stworzonych dla systemu Android. To oprogramowanie dodaje nowe funkcje do naszego smartfona z Androidem, których nie ma wersja od producenta lub operatora. Dzięki CyanogenMod możemy podwyższyć taktowanie procesora lub całkowicie zmienić wygląd interfejsu. W przypadku większości modeli telefonów instalacja modyfikacji pozwala na poprawę ich wydajności. Dla wielu taka odmieniona wersja systemu Android może być lepsza od tej zainstalowanej fabrycznie na Waszym telefonie.

Ponadto instalacja CyanogenMod nadaje nam uprawnienia superużytkownika. To pozwala nam na wykonywanie czynności, które domyślnie są zablokowane. Dzięki takim uprawnieniom zyskujemy możliwość tworzenia pełnych kopii zapasowych, odzyskiwania skasowanych zdjęć i filmów. Ponadto możemy odinstalować aplikacje preinstalowane przez operatora. Dzięki temu zyskujemy pełną swobodę w korzystaniu z naszego smartfona z Androidem.

Czego potrzebujemy do korzystania z CyanogenMod Installer

Aby korzystać z CyanogenMod Installer, należy pobrać dwie aplikacje. Musimy mieć program na komputerze oraz telefonie lub tablecie:

Ponadto przed przystąpieniem do instalacji należy wykonać jeszcze poniższe czynności:

  • Przygotować sprawny przewód USB do podłączenia telefonu z komputerem
  • Wyłączyć oprogramowanie antywirusowe na czas instalacji, ponieważ może kolidować z tym procesem
  • Naładować w pełni telefon
  • WAŻNE: zrobić kopię zapasową danych ze swojego telefonu
  • WAŻNE: tymczasowo wyłączyć dwuetapową weryfikację na swoim telefonie i koncie Google.

Należy jeszcze sprawdzić czy telefon lub tablet, który chcemy zmodyfikować jest kompatybilny z CyanogenMod Installer. Na oficjalnej stronie twórców oprogramowania znaleźć można regularnie aktualizowaną listę kompatybilnych urządzeń. Co ważne do instalacji CyanogenMod nie jest wymagane wcześniejsze rootowanie telefonu lub tabletu.

1. Instalacja CyanogenMod Installer na Android

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest instalacja CyanogenMod Installer na telefonie lub tablecie, który chcemy zmodyfikować. Jeśli nie jest możliwa instalacji aplikacji na Waszym urządzeniu oznacza, to że Wasz sprzęt nie jest jeszcze obsługiwany.

Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie, to po uruchomieniu aplikacji urządzenie będzie oczekiwać na podłączenie do komputera. Czas więc na przejście do punktu drugiego.

[Aktualizacja 03.12.2013] CyanogenMod Installer został usunięty z Google Play, ale wciąż możecie zainstalować plik APK, postępując zgodnie z tymi instrukcjami.

2. Instalacja CyanogenMod Installer dla Windows

Teraz należy zainstalować CyanogenMod Installer na komputerze. W chwili obecnej aplikacja wspiera system Windows Vista, 7 oraz 8. Wersja dla komputerów Mac ma pojawić się wkrótce. Kreator instalacji może być uruchomiony jedynie z konta posiadającego uprawnienia administratora.

Proces instalacji jest szybki i prosty. Po jego zakończeniu na ekranie ujrzymy komunikat z prośbą o podłączenie telefonu do komputera. Wyłączcie program antywirusowy i podłączcie urządzenia dobrej jakości przewodem USB.

3. Podłączcie telefon do komputera i postępujcie zgodnie z instrukcjami na ekranie

Po podłączeniu telefonu (lub tabletu) do komputera za pomocą kabla USB, CyanogenMod Installer automatycznie powinien wykryć model urządzenia. Teraz cały proces jest już postępuje automatycznie. Program pobiera niezbędne pliki i przesyła je do telefonu. Nasz smartfon uruchomi się ponownie w trybie odzyskiwania. Nie martwmy się tym i pod żadnym pozorem nie odłączajmy go od komputera.

Gdy wszystko będzie gotowe na ekranie komputera pojawi się komunikat wraz z przyciskiem. Wystarczy wcisnąć „Install” aby kontynuować proces.

4. Rozpoczęcie instalacji

Nie należy uruchamiać ponownie komputera, czy odłączać przewodu USB. Teraz trwa proces instalacji – CyanogenMod Installer instaluje niezbędnie pliki i konfiguruje urządzenie.

5. Potwierdzenie odblokowania Bootloadera

Teraz przyszła pora na najbardziej skomplikowaną część procesu. Aby odblokować bootloadera, musimy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Należy więc przyciskami głośności wybrać „Yes” a następnie wcisnąć przycisk włączania telefonu (power buton), aby potwierdzić wybór.

Na poniższym zdjęciu widać jak wygląda to w przypadku telefonu Nexus 4. Należy pamiętać, że po wyborze opcji „Yes” należy ją potwierdzić przyciskiem włączania telefonu.

Po zatwierdzeniu pojawi nam się nowy ekran na którym powinien znajdować się komunikat o odblokowaniu telefonu.  Będzie to niewielki napis w języku angielskim „LOCK STATE = unlocked”.

6. Kilka minut czekania i gotowe

Po kilku minutach proces instalacji zostanie zakończony. Na ekranie naszego urządzenia z systemem Android pojawi się niebieski ludzik. To symbol CyanogenMod, który wita nas i sygnalizuje, że wszystko przebiegło pomyślnie.

Należy jeszcze poczekać, aż aplikacja na komputerze wyświetli komunikat o zakończeniu instalacji. Teraz możemy odłączyć nasz telefon lub tablet od komputera.

Teraz na ekranie naszego urządzenia powinniśmy ujrzeć logo uruchamiania CyanogenMod. Udało się. W krótkim czasie zainstalowaliśmy zmodyfikowaną wersję systemu Android.

Szybko, łatwo i bezpiecznie zainstalowaliśmy CyanogenMod

Mamy już zainstalowany CyanogenMod na naszym urządzeniu z systemem Android. Jak widać nie było powodów do obaw. Bez skomplikowanych narzędzi udało się wykonać cały proces w mniej niż 10 minut. Teraz możemy cieszyć się telefonem, który działa lepiej niż po wyjęciu z pudełka.

Jakie są wasze wrażenia po instalacji CyanogenMod?

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines