Co to jest plik APK i jak zainstalować aplikację na Android spoza sklepu Google Play

Co to jest plik APK i jak zainstalować aplikację na Android spoza sklepu Google Play

Posiadając telefon z systemem Android, nie jesteśmy skazani na Sklep Google Play. Aplikacje na telefony Android można zainstalować na dwa różne sposoby. Oczywiście najpopularniejsze i najprostsze jest skorzystanie ze sklepu Google Play i zainstalowanie aplikacji lub gry bezpośrednio na telefonie. Niektóre aplikacje są także dystrybuowane w formie pliku APK, który trzeba pobrać na komputer i następnie zainstalować w telefonie. Zatem odpowiedź na pytanie co t jest plik APK, jest prosta. To paczka z aplikacją lub grą na Android, którą można zainstalować na telefonie. Poniżej znajdziecie krótki poradnik jak to zrobić.

Instalacja aplikacji z pliku APK nie jest ani trudna, ani skomplikowana i każdy, nawet początkujący użytkownik Androida może sobie z tym poradzić. Jedyne wymagania to odrobina chęci.

Przygotowania

Instalacja aplikacji z pliku APK nie jest trudna, nie wymaga rootowania telefonu, wpisywania komend w terminalu, ani żadnych skomplikowanych czynności. Aby uruchomić plik APK, musimy najpierw wykonać szereg czynności przygotowawczych.

Przede wszystkim musimy zmienić ustawienia naszego telefonu, tak, aby pozwalał on na instalację aplikacji spoza Play Store. W tym celu udajemy się do menu ustawień telefonu, wybieramy opcję Zabezpieczenia, a następnie zaznaczamy okienko przy opcji “Nieznane źródła”.

Po umożliwieniu instalowania aplikacji spoza sklepu Play, musimy się zaopatrzyć w menadżer plików na Androida. Ja najbardziej lubię i polecam Astro File Manager. Możesz go pobrać TUTAJ. Równie dobrze będzie się do tego nadawał jakikolwiek program do zarządzania plikami na Android, dostępny do pobrania TUTAJ. Musimy zatem pobrać Astro bezpośrednio na telefon.

Powyższe kroki należy wykonać tylko za pierwszym razem. Przy każdej kolejnej instalacji nie ma potrzeby ich powtarzania, gdyż opcje ustawień zostaną zapisane, a Astro File Manager będzie już zainstalowany w pamięci telefonu.

Instalacja

Instalację aplikacji z pliku APK należy rozpocząć od przekopiowania pliku na kartę pamięci telefonu. W tym celu należy podłączyć telefon Android do komputera za pośrednictwem kabla USB i przekopiować plik APK. Aby móc tego dokonać, telefon musi zostać podłączony do komputera w trybie pamięci USB. Po przekopiowaniu pliku, musimy uruchomić Astro File Manager (lub innego menadżera).

W przypadku Astro program pokaże nam listę miejsc, w których są przechowywane pliki i z tej listy należy wybrać kartę pamięci. Łatwo ją rozpoznać, bo ma ikonkę karty.

Wśród jej zawartości musimy odnaleźć plik, który przekopiowaliśmy z komputera. Pliki przerzucone do katalogu głównego przeważnie lądują na końcu listy, tak jak instalowane przeze mnie Google Currents, dostępne do pobrania tutaj.

Instalacja aplikacji jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć plik, a następnie z dostępnych opcji wybrać Install. Potem musimy jeszcze tylko zezwolić na instalację aplikacji i gotowe!

Według mnie to najprostszy i najwygodniejszy sposób instalowania aplikacji spoza Android Market na telefonie. Może Wy znacie jakieś inne, jeszcze prostsze sposoby?

Tekst zaktualizowany, oryginalny artykuł opublikowano 7.11.2013

Powiązane artykuły:

Android od podstaw

Co zrobić po zakupie telefonu z systemem Android?

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji