Jak ulepszyć Gmaila? 8 sztuczek na 10 urodziny

Jak ulepszyć Gmaila? 8 sztuczek na 10 urodziny

Gmail to świetna usługa e-mail, ale można z niej wycisnąć jeszcze więcej. Odkrywamy 8 najlepszych funkcji i trików, które pozwalają ulepszyć Gmaila.

Od uruchomienia usługi e-mail od Google minęło już 10 lat. Wtedy ta skrzynka pocztowa była dostępna wyłącznie na zaproszenie. W ciągu dekady Gmail znacząco się zmienił, wzrosła ilość miejsca do 15 GB, wprowadzono zakładki, zintegrowano ją z Hangouts i dodano wiele innych funkcji.

Zaletą korzystania z poczty Google jest dostęp do wielu funkcji dodatkowych udostępnionych przez Wujka Google oraz firmy trzecie. Warto przejrzeć te najciekawsze i dostosować skrzynkę e-mail do naszych potrzeb. Poznajcie najlepsze modyfikacje dla Gmaila.

Przypnij kartę i dowiedz się o nieprzeczytanych wiadomościach

Jeśli często używacie Gmaila i chcecie mieć zawsze szybki dostęp do niego, to możecie przypiąć kartę do przeglądarki. Jest to możliwe zarówno w Chrome jak i Firefox oraz Opera. Wystarczy kliknąć na otwartej karcie i prawym przyciskiem myszy wybrać opcje Przypnij kartę (pin tab).

Gmail: Przypnij kartę

Niestety, pomimo tego nadal nie będziecie wiedzieć, jak wiele nowych e-maili pojawiło się w skrzynce. Jednie w Firefox zmiany sygnalizowane są podświetleniem.

Rozwiązaniem jest funkcja Unread message icon dostępna w Gmail Labs. Dzięki niej od razu zobaczycie ile nieprzeczytanych wiadomości jest w waszej skrzynce e-mail. Aby zainstalować tę funkcje należy przejść do sekcji Gmail Labs w ustawieniach skrzynki.

Gmail: Unread message icon

Sprawdź, kto czyta e-maile

Współcześni internauci nie są przyzwyczajeni do cierpliwości. Chcemy wiedzieć, że nasze wiadomości zostały przeczytane i ktoś zaraz na nie odpowie. To standard w przypadku czatów, ale w skrzynce e-mail już nie. Istnieje jednak opcja pozwalająca dowiedzieć się, czy nasza wiadomość została dostarczona i otworzona.

Jeśli korzystacie z Chrome, możecie skorzystać z usługi MailTrack, która wprowadza znaczek sprawdzenia, znany chociażby z WhatsApp, do Gmaila. Jeden: jeśli mail został odebrany, dwa: jeśli e-mail został przeczytany.

Gmail: MailTrack

Alternatywą dla korzystających także z innych przeglądarek, takich jak Firefox, Internet Explorer czy Opera jest usługa Bananatag. Dostarcza ona szczegółowej analizy tego, co stało się z daną wiadomością e-mail. Wiemy więc, czy list został otwarty, czy trafił do kosza, czy kliknięto na linki oraz wiele innych informacji.

Bananatag

Anuluj wysyłanie wiadomości

Kliknęliście kiedyś przycisk Wyślij za wcześnie lub omyłkowo. Może wybraliście odpowiedz wszystkim w poufnym emailu? Chcielibyście cofnąć czas choć o sekundę? Jest to możliwe.

GmailW Gmail Labs istnieje funkcja, która daje nam kilka sekund na anulowanie wysyłania e-maila. Wystarczy wejść w Ustawienia>Labs i wybrać opcję anulowania wysyłania wiadomości i zapisać ustawienia na dole strony.

Korzystaj z Gmaila Offline

Często podróżujecie i nie macie stałego dostępu do internetu? Chcecie nadal korzystać z przeglądarkowego Gmaila, zamiast klienta e-mail w postaci aplikacji? Normalnie Gmail, tak jak każda strona www,  jest niedostępny gdy nie ma internetu.

Za pomocą Google Chrome można to obejść instalując wtyczkę Google Offilne. Po instalacji musimy zezwolić na zapisywanie danych na komputerze. Następnie możemy swobodnie korzystać z przeglądania poczty, nawet gdy nie mamy sieci.

Gmail Offline

Wtyczka automatycznie połączy się z internetem, gdy znów będzie dostępny i dokona niezbędnych aktualizacji.

Unroll.me

Wasza poczta zapchana jest przez newslettery i inne cyklicznie przychodzące wiadomości z przeróżnych subskrypcji? Każdego dnia otrzymujecie dziesiątki e-maili z Facebooka, Twittera, Flipboard, Groupona i dziesiątek innych firm? Zapewne tak, jeśli w wielu miejscach podajecie ten sam adres e-mail.

Jeżeli nie chcecie być przytłoczeni tymi nieatrakcyjnymi wiadomościami, a jednocześnie nie chcecie przegapić czegoś ważnego, skorzystajcie z Unroll.me. Dzięki tej usłudze łatwo będziecie zarządzać wiadomościami, a każdego dnia otrzymacie tylko jedną wiadomość ze wszystkimi informacjami.

Unroll.meUsługa pozwala na pełną kontrolę nad listami mailingowymi, w tym szybką rezygnację z otrzymywania wiadomości od konkretnych adresatów.

Niestandardowe motywy

Nie tylko funkcjonalność, ale też aspekt wizualny ma znaczenie, gdy często używamy Gmaila. Dlaczego by go nie upiększyć? Możemy skorzystać z motywów dostępnych w menu ustawienia>motywy. Dostępnych jest tam wiele gotowych motywów, ale możemy też utworzyć własne na bazie grafik lub zdjęć.

Gmail: motywy

Wysyłaj e-maile z dowolnego miejsca w przeglądarce

Irytuje was fakt, że po każdym kliknięciu na adres e-mail podczas przeglądania stron internetowych jesteście przekierowywani do Outlooka albo innego programu pocztowego? Jeśli macie Chrome możecie zainstalować wtyczkę Send from Gmail, która pozwala na szybkie wysyłanie wiadomości e-mail z Gmail po każdym kliknięciu na adres mailowy. Wtyczka dodaje też przycisk w przeglądarce umożliwiający szybkie przesłanie linka do strony internetowej pocztą.

Send from Gmail

Dodawaj gadżety

Podczas częstego korzystania z Gmaila zdarza Wam się zapewne opuścić skrzynkę, aby coś wyszukać w Wikipedii, wykonać jakieś obliczenia lub zrobić coś innego. Gmail może jednak zyskać liczne przydatne gadżety, które pozwolą rzadziej go opuszczać. Wszystko znajdziecie w zakładce Labs.

Gmail: gadżety

W Gadżetach Gmaila dostępne jest wiele różnorodnych gadżetów takich jak Wikipedia, Google Calendar, Remeber the Milk, czy generator faktów o Chucku Norrisie. Te najprzydatniejsze zostały opisane na blogu Google’a.

Personalizacja skrzynki to prawdziwa sztuka

Jak widać, dzięki tym i innym wtyczkom można zmienić nieco Gmaila i dostosować go do własnych potrzeb. Możemy zablokować zakładki, dodać ikonę nieprzeczytanych wiadomości, czy skorzystać z Mailtrack, czyli potwierdzenia odczytu. A to nie wszystkie dostępne rozszerzenia i gadżety.

Ważne jest, aby efektywnie wykorzystywać skrzynkę. Zwłaszcza, że możemy skorzystać również z eksperymentalnych rozwiązań. Poczta Gmail jest jam samochód Formuły 1 i należy dostosować go do swoich potrzeb, modyfikując wygląd i wydajność. W końcu z poczty korzystamy stosunkowo często.

A może zamierzasz porzucić Gmaila? Przeczytaj jak wykonać kopie zapasową poczty Gmail i kalendarza.

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji