Reklama

Tips & Tricks

Jak udostępnić dowolną rzecz z telefonu z Androidem, Windows Phone’em lub z iOS-em?

Daniel Barranger

Opublikowany

Jedną z z funkcji, która pozwala nazywać nasze telefony smartfonami, jest z pewnością zdolność do dzielenia się zdjęciami, wiadomościami czy, ogólnie mówiąc, plikami. W tym artykule pokażemy, jak to robić w urządzeniach z systemem Android, iOS oraz Windows Phone.

Pewnie słyszeliście, że można wykonać ksero swojego telefonu? Istnieje jednak prostszy sposób, aby podzielić się z kimś linkiem do strony czy innymi ciekawymi rzeczami niezależnie od tego, jaki model telefonu posiadamy.

Jak udostępnić dowolną rzecz z telefonu z Androidem, Windows Phone’em lub z iOS-em?

Dzielenie się jest kluczową funkcją smartfonów, która pozwala na szybką komunikację z drugą osobą poprzez wysłanie jej dowolnego artykułu, zdjęcia lub innego pliku.

Jeśli właśnie zrobiłeś fajne zdjęcie i chcesz wysłać je kumplowi, przeczytałeś ciekawy artykuł i chciałbyś go podesłać swoim kolegom, spodobała ci się jakaś piosenka na Youtubie, której twoja sympatia również musi koniecznie posłuchać, to najlepszym rozwiązaniem jest właśnie usługa dzielenia się.

Spójrzmy zatem, gdzie takie funkcje kryją się w systemach Android, iOS i Windows Phone.

Udostępnij na Androidzie

Ten system oferuje dość prostą metodę dzielenia się swoimi plikami. W większości aplikacji znajdziemy specjalny znaczek, który pozwoli nam przejść do tej opcji. Najczęściej jest to symbol dwóch linii połączonych trzema kropkami, tak jak na poniższym obrazku:

Jeśli chcemy podzielić się jakimś artykułem bądź linkiem, to musimy dotknąć tego symbolu. W aplikacji YouTube’a ikonka udostępniania wyświetlana jest bezpośrednio na filmie wideo. Wystarczy dotknąć na chwilkę ekranu, aby ją zobaczyć.

Ikonka dzielenia się w aplikacji YouTube umieszczona została bezpośrednio na wideo

W innych aplikacjach nie znajdziemy raczej samoukrywania się opcji dzielenia. W Firefoxie i Chromie funkcja ta została schowana pod ikonką z trzema kropeczkami (Opcje). Jednak w Firefoxie znajdziemy jedynie ikonkę dzielenia, a Chrome wyświetla już tylko słowne polecenie Udostępnij… (Share…).

Opcja udostępniania w Firefoxie (po lewej) i w Chromie (po prawej)

Kolejną formę ikony udostępniania możemy zobaczyć w aplikacji Softonic, która przybiera postać prostokąta ze strzałką. Właśnie taki znak znajdziemy we wszystkich artykułach, recenzjach oraz najświeższych wiadomościach w całej aplikacji.

Przycisk udostępniania w aplikacji Softonic

Kiedy naciśniemy przycisk, na ekranie pojawi się lista aplikacji, do których możemy wysłać nasz link. Najlepszym sposobem, aby wysłać komuś taki odnośnik, jest wykonanie tego poprzez e-mail. Może to być Gmail, Outlook.com, Yahoo! lub jakakolwiek inna usługa, z której korzystasz. Dobrym rozwiązaniem jest też wysłanie linka poprzez WhatsAppa jako wiadomość na czacie.

Wybierz aplikacje, która najlepiej będzie ci pasować. Kolejne ekrany będą różnić się w zależności od użytej aplikacji. Kiedy wybierzemy Gmaila, otworzy się nam okno tworzenia nowej wiadomości z już dodanym linkiem. Kiedy zdecydujemy się na przesłanie przez WhatsAppa, będziemy musieli wybrać kontakt lub konwersację, do której wkleimy nasz link.

Udostępnij na iPhonie

Dla iPhone’a z iOS-em 7 symbolem udostępniania w większości aplikacji jest kwadrat z pionową strzałką skierowaną do góry.

Ikonka ta zwyczajowo umieszczana jest na dole ekranu, tak jak na poniższym zrzucie ekranu z Safari. Wyjątkowo można ją jeszcze znaleźć u góry po prawej stronie.

Taka ikonka udostępniania to standard w sytemie iOS w Safari

Jednak nawet w tym systemie znajdziemy różne oznaczenia udostępniania. Będą to jednak przeważnie różne wariacje prostokąta/kwadratu ze strzałką, tak jak to ma miejsce w aplikacji Softonic.

Alternatywny wygląd przycisku udostępniania w aplikacji Softonic

Kiedy wybierzemy ikonę udostępniania, otworzy się nam menu z aplikacjami, do których możemy wysłać nasz odnośnik. W zależności od naszych preferencji, możemy wybrać przesłanie poprzez e-mail, WhatsAppa, Facebooka itp.

Udostępnij na Windows Phone

Koncepcja udostępniania plików na Windows Phone jest bardzo podobna do tej, którą poznaliśmy na Androidzie i iPhonie. Ikonka odpowiedzialna za udostępnianie, wygląda następująco:

Niestety, często jest ona ukryta pośród opcji aplikacji. W takim przypadku trzeba wybrać opcje (ikonka trzech kropeczek), aby wyświetlić menu, i tam znajdziemy ikonę udostępniania, jak na przykład w aplikacji Bing News.

W innych aplikacjach, takich jak Internet Explorer czy w programie do robienia zdjęć Foto, znajdziemy jedynie informację tekstową Udostępnij (share) lub Udostępnij stronę (share page). Należy ją nacisnąć i wybrać odpowiedni program, poprzez który chcemy wysłać daną treść.

Aby wybrać aplikację, z której chcemy skorzystać, wystarczy dotknąć jej ikonki z nazwą.

Udostępniaj i ciesz się telefonem

Pamiętacie jeszcze czasy, kiedy telefony służyły jedynie do dzwonienia lub wysyłania SMS-ów? Te chwile już bezpowrotnie minęły. Możliwość wymiany plików za pośrednictwem telefonów to tak naprawdę jedna z największych innowacji smartfonów. To właśnie tej funkcji zawdzięczają one taką popularność wśród użytkowników.

Udostępnianie treści stało się bardzo proste. Wystarczy zapamiętać odpowiednią ikonkę, przejść kilka ekranów i już możemy umieścić nasze zdjęcie na Facebooku, wysłać maila z linkiem lub wiadomość z załącznikiem na WhatsAppie.

Zobacz także:

iOS 7, Android i Windows Phone: który system jest najlepszy pod względem obsługi muzyki, wideo, zdjęć i grafiki?

Czytaj na smartfonie to, co zacząłeś na komputerze i na odwrót!

iPhone, Android czy Windows Phone? Wskazówki, jak mądrze wybrać telefon

Również może Cię zainteresować

 1. Jak założyć grupę na Facebooku za pomocą aplikacji Groups

  Jak założyć grupę na Facebooku za pomocą aplikacji Groups

  Więcej
 2. Sztuczki Windows: zatrzymaj irytujące animacje GIF na stronach internetowych

  Sztuczki Windows: zatrzymaj irytujące animacje GIF na stronach internetowych

  Więcej
 3. Jak pisać inną czcionką w serwisach Facebook, Twitter i YouTube?

  Jak pisać inną czcionką w serwisach Facebook, Twitter i YouTube?

  Więcej