Reklama

Jak trwale wyczyścić dane z dysku przed sprzedażą komputera?

Jak trwale wyczyścić dane z dysku przed sprzedażą komputera?

Chcesz sprzedać swój komputer? Usunąłeś już w tradycyjny sposób swoje pliki, ale obawiasz się, że ktoś może je jednak odzyskać? Nie bój się! Są metody, aby definitywnie usunąć dane z dysku.

Klasyczne usuwanie plików w Windowsie faktycznie nie usuwa na stałe wszystkich danych. Pozostają pewne miejsca, w których nadal istnieją Twoje pliki. Dzięki takim programom jak Recuva każdy może odtworzyć Twoje zdjęcia czy dokumenty.

Istnieje jednak proste i skuteczne rozwiązanie, aby usunąć pliki trwale. Możemy użyć specjalnego programu, np. DBAN, który uruchamia się z płyty i dokładnie czyści komputer z naszych danych.

1. Pobierz DBAN i nagraj go na pustej płycie CD bądź DVD

DBAN udostępniany jest w postaci pliku ISO, który jest dokładną kopią płyty kompaktowej. Musisz zatem nagrać go na CD lub DVD. System Windows 7 i 8 umożliwiają nagranie takiego pliku bez dodatkowego oprogramowania. Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy plik i wybrać opcję nagrywania.

Jeśli jednak nie widzisz takiej opcji bądź używasz starszej wersji systemu Windows, możesz posłużyć się po prostu programem do nagrywania płyt. Dla systemu Windows polecam Nero, CDBurnerXP czy ImgBurn. Każdym z nich nagrasz pliki ISO. Po wypaleniu płyty przejdź do kolejnego kroku.

2. Uruchom komputer z płyty z DBAN

Włóż nagraną płytę z DBAN do napędu i uruchom ponownie komputer. Zazwyczaj wczytywany jest obraz z napędu CD/DVD, więc nie powinieneś mieć problemów.

Zmiana kolejności uruchamiania w BIOS-ie komputera. Przeczytaj ten poradnik, aby dowiedzieć się więcej

Po uruchomieniu programu pojawi się ekran powitalny, z którego możesz dowiedzieć się więcej o DBAN-ie, wciskając klawisze F2 lub F3.

3. Całkowite wykasowanie danych

DBAN jest gotowy do usuwania danych. Oto niektóre polecenia, jakie możesz mu wydać (do podglądnięcia po naciśnięciu klawisza F3):

  • dod: usuń dane z dysków przy pomocy metody, jakiej używa rząd USA,
  • dodshort: ten sam sposób, co powyżej, ale w szybszej wersji,
  • gutmann: wolne ale bezpieczne usuwanie danych,
  • quick: mniej bezpieczne usuwanie danych, ale bardzo szybkie.

Polecamy użycie komendy dodshort, która pozwala szybko wyczyścić dyski, utrzymując wysoki poziom bezpieczeństwa. Wpisz zatem dodshort w oknie programu i naciśnij klawisz Enter.

Zobaczysz serię dziwnych znaków na ekranie. Nie bój się, to bezpieczny proces działania programu. Po chwili zobaczysz ekran bezpiecznego usunięcia danych.

4. Poczekaj, aż DBAN całkowicie wymaże Twoje dane

W zależności od wielkości dysku twardego oraz jego prędkości usuwanie plików może trochę potrwać. Uzbrój się zatem w cierpliwość i poczekaj, aż operacja dobiegnie końca.

W prawym górnym rogu widać czas pozostały do zakończenia usuwania danych (źródło)

Na koniec DBAN wyświetli komunikat o powodzeniu wymazania dysku twardego, pokazując dokładną datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia tego procesu.

Pamiętaj, że operacja jest nieodwracalna!

DBAN nie uszkodzi Twojego dysku twardego, ale operacja usunięcia danych jest całkowicie nieodwracalna. Skorzystaj z tego programu, jeśli masz pewność, że nie będziesz potrzebować już swoich plików.

Zobacz także:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Reklama

Reklama

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji

Reklama