Reklama

Tips & Tricks

Jak szybki jest mój komputer? Jak poprawnie zmierzyć jego wydajność?

Jak szybki jest mój komputer? Jak poprawnie zmierzyć jego wydajność?
klaus.mueller

klaus.mueller

  • Zaktualizowany:

Czy mój komputer chodzi za wolno? Trudno jest to jednoznacznie określić tylko na niego patrząc. Możemy się jednak tego dowiedzieć korzystając z benchmarku. Dzięki specjalnym testom możemy zmierzyć wydajność naszego komputera. Pokazujemy jak to zrobić.

W naszym artykule opisujemy darmowe narzędzia, które pozwalają sprawdzić, jak radzi sobie karta graficzna, procesor, czy dyski twarde.

Uwaga: Nasze wskazówki nie są kompletne i nie zastąpią prawdziwych testów laboratoryjnych. Porady odnośnie mierzenia wydajności systemu Windows zawarte są w specjalnym dokumencie Microsoftu.

Przed testem – Instalacja, aktualizacja, restart

1. Pobierz i zainstaluj oprogramowanie testowe

Na początek należy pobrać narzędzia do benchmarku. Można skorzystać z różnych programów. W naszym poradniku skorzystamy z PCMark 8.

Oprogramowanie to należy zainstalować i wypróbować, czy program działa bez wyświetlania komunikatów o błędach.

2. Zaktualizuj system i wyłącz automatyczne aktualizacje

Aby nasz system Windows działał jak najlepiej powinien być zawsze aktualny. Przed rozpoczęciem testu przejdźmy do Windows Update i wyszukajmy wszystkie aktualizacje. Jeśli będą to je zainstalujmy.

Po tym procesie wyłączmy automatyczne aktualizacje, aby ich sprawdzanie nie zniekształciło wyniku benchmarku.

Windows Update3. Ustaw zasilanie na tryb zrównoważony

Szczególnie, gdy korzystacie z laptopa zapewne macie ustawiony któryś z trybów oszczędzania energii. W opcjach zasilania należy zmienić je na zrównoważone, tak aby komputer korzystał z pełnej mocy.

konsumpcja energii4. Upewnij się, że wszystkie podzespoły działają poprawnie

Karta graficzna z niewłaściwymi sterownikami daje słabe wyniki. Dlatego należy wejść w Panel Sterowania>System>Menadżer urządzeń. Należy się upewnić, czy wszystkie urządzenia są  prawidłowo podłączone. Te źle zidentyfikowane będą oznaczone żółtym ostrzeżeniem. W takim wypadku znajdźcie i zainstalujcie brakujące sterowniki.

5. Odłącz urządzenia zewnętrzne

Zewnętrzne drukarki, dyski twarde, skanery, myszy, klawiatury wpływają na wydajność systemu. Dlatego jeśli to możliwe odłączcie wszystkie zbędne urządzenia od komputera.

Uwaga: komputery testuje się już po tym, gdy z nich korzystamy. Microsoft zaleca aby testowane komputery użytkowane były przez miesiąc normalnej pracy przed zrobieniem benchmarków. To oczywiste, że pierwotnie komputer będzie działał szybciej.

Test- restart, restart, restart

6. Kilkukrotny restart

Przed rozpoczęciem testu należy kilkukrotnie uruchomić ponownie nasz komputer, aby wykluczyć wszelkie pozostałości po procesach instalacji. Korzystając z PassMark Rebooter, komputer sam będzie się kilka razy uruchomił. Pomiędzy każdym restartem pozwólmy na uruchomienie  wszystkich procesów działających w tle.PassMark Rebooter  na PC

7. Ręce precz!

Rozpocznijmy test i nie korzystajmy w trakcie niego z komputera.

8. Zapisz i wykonaj ponownie

Po zakończeniu pojawi się wynik ogólny oraz poszczególnych komponentów. Warto wykonać test co najmniej trzy razy.

PCMark 8

Zapisz wszystkie wyniki i przejdź do ich porównywania.

Po teście – porównaj

9. Średnia wartość

Z zapisanych wyników należy obliczyć średnią – to będzie przeciętny wynik dla naszego komputera.

10. Porównaj wyniki online

W internecie znajdziemy miejsca, w których możemy porównać nasze wyniki z innymi użytkownikami. Dzięki temu, na przykład dowiemy się czy nasz seryjnie produkowany laptop ma takie same wyniki, jak model recenzencki. Aby dokonywać porównań należy utworzyć konto i zalogować się na stronach Futuremark, twórców PCMark 8. Oprócz ogólnych wyników, możemy porównywać też wyniki poszczególnych komponentów.

PCMark 8

A teraz? Ulepsz swój komputer za pomocą oprogramowania

Jeśli wyniki z testu nas nie zadowalają możemy udoskonalić nasz komputer dzięki kilku sztuczkom. Na łamach Softonic znajdziesz artykuł o procesach, które można w systemie z powodzeniem wyłączyć. Można też skorzystać z programów poprawiających wydajność, takich jak CCleaner, TuneUp Utilities, Glary Utilities, WinOptimizer, SystemOptimizer oraz Avira system speed up.

klaus.mueller

klaus.mueller

Editorial Guidelines