Jak skonfigurować Oś czasu w swoim profilu na Facebooku

Oś czasu (timeline) – nowy wygląd profilu osobistego na Facebooku – coraz śmielej wkracza pod strzechy i niedługo stanie się obowiązkowa dla wszystkich użytkowników. W poprzednim wpisie pokazałem jak już teraz aktywować Oś czasu. Jeśli już to zrobiliście i cieszycie się nowym profilem, teraz wypadałoby się nauczyć jak z niego korzystać i konfigurować dostępne opcje. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad jak dodawać i usuwać aktywności z Osi czasu, a także jak zarządzać ustawieniami prywatności poszczególnych wpisów.

Zmiana zdjęcia profilowego oraz zdjęcia tła

Najszybszym i najprostszym sposobem na personalizację Osi czasu jest zmiana zdjęcia tła. Dokonamy tego klikając w prawym dolnym rogu obrazka, na napisie “Zmień zdjęcie w tle“.

Odpowiednie zdjęcie możemy wybrać z naszych galerii na Facebooku lub wgrać je z dysku komputera. Proponuję zastanowić się nad właściwym zdjęciem i nie wybierać pierwszego lepszego. To zdjęcie będzie widoczne dla wszystkich osób odwiedzających nasz profil i tym samym będzie naszą wizytówką. Jeśli brak wam inspiracji, pobierzcie nasze propozycje – paczkę Zdjęcia Na Oś Czasu Facebook.

Dodawanie i usuwanie aktywności

Oś czasu automatycznie zapełnia się nasza aktywnością. Jeśli nie chcemy, by jakieś wydarzenie, zdjęcie, czy komentarz był na niej widoczny, możemy go w prosty sposób usunąć lub ukryć. W tym celu należy kliknąć ikonę długopisu w lewym górnym rogu aktywności i wybrać odpowiednią opcję.

Niektóre programy i aplikacje Facebooka (na przykład gry na FB) automatycznie publikują w obszarze naszej Osi czasu. Możemy im tego zabronić, wybierając opcję “Przestań publikować aktywność z aplikacji”. Dzięki temu gry i inne aplikacje, z których korzystamy nie będą zaśmiecały naszej Osi czasu.

Jeśli jakieś wydarzenie nie zostało odnotowane na naszej osi czasu, możemy je dodać ręcznie. W tym celu musimy przewinąć nasza Oś czasu trochę w dół. Wtedy na górze strony (pod niebieską belką Facebooka) pojawi się wtedy pasek z ikonami, które pozwalają dodać odpowiednią aktywność do Osi czasu.

Wybór opcji jest ogromny.W przypadku większości z aktywności możemy określić miejsce zdarzenia, osoby, które w nim uczestniczyły, dodać datę, zdjęcie oraz opis.

Jeśli poświęcisz na uzupełnienie Osi czasu kilka dłuższych chwil, może się ona stać prawdziwy wirtualnym pamiętnikiem. Nie zawsze jednak chcemy, by nasze wspomnienia były dostępne dla wszystkich. W tym celu należy odpowiednio skonfigurować opcje prywatności.

Opcje prywatności

Aby uzyskać dostęp do opcji prywatności aktywności publikowanych na Osi czasu, należy przejść do Dziennika aktywności.

Dziennik aktywności pokazuje w formie listy całą naszą aktywność na Facebooku, jest on widoczny tylko dla właściciela danego profilu. Za jego pomocą możemy określać, jakie elementy będą widoczne na osi czasu i dla kogo. Aby zmienić ustawienia prywatności danego elementu, należy kliknąć ikonkę po prawej stronie listy, a następnie wybrać grono osób jakie będą widziały ten element. Ikonka ta może mieć różny kształt, w zależności od ustawień prywatności wybranych dla danego elementu.

Warto zadbać by Oś czasu była rzeczywiście naszą i poświęcić trochę (nomen omen) czasu na jej skonfigurowanie i personalizację. Znacie jeszcze jakieś metody na dostosowanie Osi czasu do własnych upodobań?

Wczytywanie komentarzy