Reklama

Tips & Tricks

Jak schłodzić komputer?

Radek Grabarek

Opublikowany

Wakacje to wspaniały czas. Szczególnie dobra pogoda nastraja nas bardzo pozytywnie. Jednak nasz komputer w lipcu i sierpniu nie koniecznie musi czuć się najlepiej. Szczególnie laptopy, trzymane na naszych kolanach, zaczynają nas parzyć. Procesor i karta graficzna podczas pracy wytwarzają ciepło, które musi być odprowadzone na zewnątrz. Do tego potrzebne jest powietrze. Latem może być ono na tyle ciepłe, że nie chłodzi odpowiednio naszego komputera. Jest wiele sposobów na to, aby ulżyć naszemu komputerowi i pomóc mu przebrnąć przez letnie upały, bez konieczności rozkręcania obudowy czy kupowania dodatkowych gadżetów. Oto kilka prostych trików na to, co zrobić, kiedy nasz komputer się przegrzewa.

YouTube – przełącz Flash player na HTML5

Youtube HTML 5Jeśli oglądasz dużo filmików na YouTube to trudno nie zauważyć, że ich wyświetlanie od razu powoduje szybszy obroty wiatraczka w naszym komputerze. Technologia Adobe Flash używana w większości playerów na stronach WWW, nigdy nie była wydajna. Jest na to jednak sposób! Trzeba przełączyć ustawienia w naszym koncie YouTube na player oparty na HMTL 5. Nie wszystkie wideo tak możemy oglądać, ale każde wideo odtworzone za pomocą playera HTML5 to ulga dla naszego spoconego komputera.

Jak schłodzić komputer?

Jak włączyć player HTML5 w YouTube? Po pierwsze, upewnij się, że posiadasz najnowszą wersję nowoczesnej przeglądarki internetowej:

Następnie przejdź na stronę youtube.com/html5, zaloguj się i włącz player HTML 5. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczyta poradnik Jak wyłączyć Flash w YouTube i przesiąść się na player HTML5.

Oczyść komputer

Skasuj niepotrzebne pliki, foldery i skróty z pulpitu Windows. To miejsce bardzo często przez nas odwiedzane, więc jego zaśmiecenie spowalnia system Windows.

Pulpit. Jak przyspieszyc komputer?

Wyłącz programy uruchamiane ze startem systemu

Wiele programów po instalacji włącza opcję uruchamiania się za każdym razem, kiedy włączamy nasz komputer. Nie zawsze ma to sens. Jeśli chcemy skorzystać z jakiegoś programu, to możemy przecież kliknąć ikonkę i go włączyć.

CCleaner. Autostart

Dobrym sposobem na hurtowe czyszczenie jest instalacja programu CCleaner. Po jego instalacji przechodzimy do menu Narzędzia a następnie Autostart. Jeśli znamy program na liście i wiemy, że nie chcemy go uruchamiać za każdym razem, kiedy włączamy naszego peceta, to klikamy w nazwę programu i z prawej strony klikamy Wyłącz. Uwaga! Nie wyłączajmy programów, których nie znamy.

Wyłącz programy z obszaru powiadomień

Ważnym źródłem niepotrzebnych programów, które obciążają nasz komputer jest pasek powiadomień. Znajdziemy go tradycyjnie w prawym dolnym rogu ekranu, koło zegara i daty.

Jak schłodzić komputer - pasek powiadomienKlikamy w ikonkę ze strzałką i otwiera nam się zasobnik, gdzie odkrywamy, ile to programów działa nam w tle. Jak je wyłączyć? W większości wypadków wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na danej ikonce i wybrać opcję Wyłącz, Zamknij lub Exit. Jeśli dany program nie daje nam takiej możliwości, to otwieramy go i szukamy w opcjach dwóch rzeczy: ustawienia, które wyłączy w przyszłości uruchamianie tego programu w tle lub opcji natychmiastowego i definitywnego zamknięcia programu.

Monitoruj temperaturę

Dobrze jest także stale monitorować temperaturę naszego komputera, aby wiedzieć kiedy i co powoduje jego większe nagrzewanie się. W tym celu najlepiej zainstalować gadżet na pulpit dla systemów Windows Vista i Windows 7. Nie ma jednego uniwersalnego gadżetu, który byłby prosty w instalacji i pasował do każdego komputera. Najlepszy jaki możemy polecić to Intel Core Series. Działa ze wszystkimi procesorami Intela z serii Core: Core Solo, Core Duo, Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core i7. Nie wymaga instalowania dodatkowego programu, który będzie musiał chodzić cały czas w tle. Gadżet Intel Core Series wymaga tylko prostej instalacji jednego sterownika. Jak to zrobić?

Pobierz gadżet Intel Core Series i  zainstaluj. Okienko z gadżetem powinno pojawić się na pulpicie.

Jak schłodzić komputerOtwórz opcje klikając w ikonkę klucza. Następnie klikamy w Install Driver.

Jak schłodzić komputer

Teraz na pulpicie będziemy mieć cały czas na oku temperaturę naszej maszyny. W naszym przypadku mamy szczęście pracować w klimatyzowanym biurze, dzięki czemu nasz komputer jest całkiem wyluzowany – to znaczy schłodzony 😉

jak schłodzić komputer

To tylko najprostsze sposoby na to, jak schłodzić komputer. Może wykonać je każdy. Bez konieczności grzebania w zaawansowanych ustawieniach takich jak BIOS czy rozkręcania obudowy komputera. Często jednak największym winowajcą przegrzewającego komputera jest zapchany kurzem radiator procesora lub niewydajne wiatraczki.

Dbaj fizycznie o swój komputer

Zawsze upewnij się, że wlot i wylot powietrza, którym chłodzony jest komputer, nie jest zasłonięty. Laptop grzeje się, kiedy stawiamy go na łóżku lub innej powierzchni, która nie jest równa. Oczywiście, jeśli mamy możliwość kupna podkładki chłodzącej – takiej podkładki z wbudowanymi wiatrakami, która wspomaga cyrkulację powietrza pod laptopem – to zróbmy to. Jeśli czujemy się na siłach, aby rozkręcić komputer i ręcznie go wyczyścić z kurzu z radiatora i wiatraków – zróbmy to. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości… Zacznijmy od środka i programów, które używamy w komputerze.

Powiązane artykuły:

Znacie jeszcze inne sposoby obniżenie temperatury komputera?

Jak wyłączyć Flash w YouTube i przesiąść się na player HTML5

Również może Cię zainteresować