Reklama

Tips & Tricks

Jak poznać jaki mam telefon?

Radek Grabarek

Opublikowany

jaki mam telefonDostaliśmy nowy telefon. Nie ważne, czy wzięliśmy go za złotówkę, przejęliśmy “w spadku” po starszym bracie czy po prostu kupiliśmy w sklepie. Mamy tę komórkę przed sobą. Tylko co to za telefon? Zapomnieliśmy jak się nazywa i nie wiemy co możemy z nim zrobić. Jakie aplikacje pobrać i skąd. Oto nasz mały przewodnik po współczesnych telefonach, systemach operacyjnych i sklepach z aplikacjami.

Jeśli nie potrafisz rozpoznać swojego telefonu po przeczytaniu tego przewodnika, napisz w komentarzu, a postaramy się pomóc.

Jak poznać jaki mam telefon?

Najszybszy sposób – co widzimy na ekranie telefonu?

Naciskamy wszystkie dostępne przyciski. Ekran telefonu zaczyna się świecić i co widzimy? Odblokowujemy ekran główny i jakie ikonki mamy na ekranie?

Jeśli widzimy coś takiego – mamy Windows Phone

ekrany początkowe windows phone

Jak teraz sprawdzić jaki dokładnie mamy telefon i jaki dokładnie system operacyjny?

Przesuwamy ikonki w dół, aż natrafimy na Ustawienia. Klikamy je. Przewijamy listę w dół, aż znajdziemy Informacje. Klikamy je i widzimy taki ekran:

jaki to telefon - dokladne infromacje windows phone

Tutaj już łatwo odczytamy, że posiadamy komórkę Nokia Lumia 920 z oprogramowaniem (czyli systemem operacyjnym) Windows Phone 8.0.

Oznacza to, że aplikacje i gry instalujemy ze Sklepu Windows Phone oznaczonego ikonką torby z zakupami. Jak wybrać ciekawe gry i aplikacje do zainstalowania? Przeczytajcie nasze recenzje w dziale Windows Phone w Softonic.

Jeśli widzimy coś takiego – mamy Android

Naciskamy wszystkie dostępne przyciski. Ekran telefonu się zaczyna świecić i co widzimy? Odblokowujemy ekran główny i jakie ikonki mamy na ekranie? Jeśli widzimy obrazek podobny do tego poniżej, to mamy telefon z Androidem. Trzeba jednak wiedzieć, że wielu producentów telefonów modyfikuje wygląd ikonek w Androidzie i mogą mieć one trochę inne kształty i kolory.

ekrany początkowe android

Jak teraz sprawdzić, jaki dokładnie mamy telefon i jaki dokładnie system operacyjny?

Klikamy w środkową ikonkę na dole ekranu – tę z sześcioma kropkami. Następnie przesuwamy ikonki, aż znajdziemy Ustawienia i klikamy ją. Przesuwamy listę na sam dół i klikamy w Informacje o telefonie. Znajdziemy tutaj ważne informacje, takie jak Numer Modelu (wyświetlone pod spodem wyrazy to nazwa naszego telefonu) oraz Wersja systemu Android (cyferki określające kolejną wersję systemu operacyjnego).

Aplikacje i gry instalujemy ze sklepu Google Play oznaczonego ikonką białej torby z kolorowym trójkątem. Jak wybrać ciekawe gry i aplikacje do zainstalowania? Przeczytajcie nasze recenzje w dziale Android w Softonic. Dla początkujących użytkowników Androida przygotowaliśmy poradnik Sklep Play w Android – jak rozpocząć korzystanie?

Jeśli widzimy coś takiego – mamy iPhone

Naciskamy wszystkie dostępne przyciski. Ekran telefonu się zaczyna świecić i co widzimy? Odblokowujemy ekran główny i jakie ikonki mamy na ekranie? Jeśli widzimy obrazek podobny do tego poniżej, to mamy iPhone.

ekrany początkowe iphone

Rozpoznanie, że mamy iPhone’a nie jest trudne, ale jaki dokładnie jest to iPhone i co ważniejsze, jaką wersję systemu operacyjnego iOS mamy zainstalowaną?

Klikamy w ikonkę Ustawienia a następnie Ogólne. Teraz mamy dwie opcje. Klikając To urządzenie dowiemy się bardzo szczegółowych danych o naszym telefonie, nie tylko którą wersję iOS mamy (ta informacja skrywa się w linii Wersja i numerze, na przykład 6.1.3), ale także ile zdjęć mamy zrobionych lub ile nam jeszcze zostało miejsca na dysku. Możemy też kliknąć w Uaktualnienia i wtedy zobaczymy, czy nasz iPhone ma aktualną wersję oprogramowania (jeśli nie, warto pobrać uaktualnienie) oraz jaki jest numer wersji systemu iOS.

Aplikacje i gry instalujemy ze sklepu App Store oznaczonego niebieską ikonką ze stylizowanym znakiem A. Jak wybrać ciekawe gry i aplikacje do zainstalowania? Przeczytajcie nasze recenzje w dziale iPhone i iPad w Softonic.

Trzy najpopularniejsze w Polsce linie smartfonów nie wyczerpują dostępnych komórek na rynku. Następnym razem zajmiemy się innymi dostępnymi rodzajami telefonów komórkowych.

Również może Cię zainteresować