Jak otworzyć plik XLS bez używania programu Excel

jak otworzyć plik XLS bez Excela

Microsoft Excel to światowy standard w dziedzinie arkuszy kalkulacyjnych. Program oferuje ogromne możliwości i dlatego jest wykorzystywany przez niemal wszystkie wielkie korporacje. Arkusze kalkulacyjne stworzone w  Microsoft Excel są plikami o rozszerzeniu XLS, a od wersji Microsoft Office 2007 stosowany jest również format plików XLSX,

Istnieje zatem ogromne prawdopodobieństwo, że jeśli na Waszej drodze pojawi się arkusz kalkulacyjny, to będzie on plikiem XLS lub XLSX stworzonym w Microsoft Excel. Żeby go otworzyć nie jest jednak konieczne kupowanie całego pakietu Microsoft Office, ani nawet  Excela. Oto kilka alternatywnych sposobów na szybkie rozwiązanie problemu otwierania plików XLS bez konieczności wydawania kilkuset złotych na cały pakiet programów.

Jak otworzyć plik XLS? Pobrać program Microsoft Excel Viewer

Microsoft Excel Viewer to program, który ma jedno najważniejsze zadanie – otwierać pliki XLS oraz XLSX. Jest zupełnie darmowy i gwarantuje największą skuteczność i wierność otwieranego arkusza kalkulacyjnego oryginałowi, ponieważ program został stworzony przez firmę Microsoft.

Microsoft Excel Viewer

Microsoft Excel Viewer pozwala nie tylko otwierać i przeglądać pliki XLS, ale również wydrukować dany arkusz kalkulacyjny. Dlatego idealnie sprawdza się w sytuacjach gdy nie musimy nic zmieniać, a tylko chcemy poznać zawartość pliku XLS lubXLSX.

Pobierz Microsoft Excel Viewer

Najbardziej zaawansowana alternatywa: Open Office Portable

Open Office Portable to darmowy pakiet biurowy, w dodatku w wersji portable nie wymaga instalacji. Wystarczy go rozpakować do wybranego folderu. Dzięki temu Open Office Portable możemy nosić ze sobą na pendrive USB.

Open Office PortableProgram Calc z pakietu Open Office to odpowiednik programu Excel z Microsoft Office, służący do tworzenia i edycji arkuszy kalkulacyjnych. Wyglądem przypomina stare wersje MS Office. Otwiera pliki XLS i XLSX bez większego problemu. Zachowuje przy tym, w większości wypadków, ich oryginalny wygląd. Open Office Portable jest z przedstawionych w tym artykule rozwiązań programem najbardziej zaawansowanym i oferującym najwięcej funkcji. Polecamy go jeśli oprócz otworzenia pliku XLS/XLSX chcecie jeszcze go edytować, korzystając z zaawansowanych formuł i funkcji.

Pobierz Open Office Portable

Bez konieczności instalacji: Google Docs – Dokumenty Google

Google Docs to pakiet biurowy online, stworzony przez Google. Działa w każdej nowoczesnej przeglądarce internetowej. Nie wymaga instalacji, wystarczy tylko wgrać plik XLS lub XLSX do Google Docs, używając ikonki dysku, a następnie kliknąć w Pliki i wybrać plik XLS z naszego dysku twardego.

jak otworzyć plik XLS w Google Docs Dokumentach Google

Zaimportowany plik XLS możemy w Google Docs edytować, a następnie z powrotem wyeksportować do formatu XLS i zapisać na dysku. Niestety, fakt, że edycja odbywa się w chmurze, może mieć negatywny wpływ na formatowanie dokumentu. Google nie jest także w stanie odtworzyć zaawansowanych motywów graficznych, dlatego po edycji w Google Drive cześć z efektów wizualnych, szczególnie tych z plików XLSX, może zniknąć. Warto o tym pamiętać. Dokumenty Google najlepiej nadają się do edytowania prostych dokumentów, a ich największą zaletą jest brak konieczności instalacji i dostęp do pliku XLS z każdego komputera na świecie z dostępem do Internetu.

Google Docs Dokumenty Google

Wypróbuj Google Docs – Dokumenty Google

Najmniej znane rozwiązanie: Zoho Docs

Zoho Docs to mało znany, ale bardzo rozbudowany pakiet biurowy. Jest on częścią większej rodziny aplikacji internetowych firmy Zoho, które w przeglądarce internetowej starają się zapewnić nam funkcjonalności programów, które do tej pory trzeba było instalować na naszym komputerze.

jak otworzyć plik XLS bez Excela - Zoho Docs

Podobnie jak w przypadku Google Docs, na początku musimy wgrać plik XLS lub XLSX na serwer. Zoho Docs jest najlepszą opcją dla tych, którzy nie chcą pchać wszystkich swoich danych w ręce wszechwiedzącego Google. A

Wypróbuj Zoho Docs

Teraz możecie poradzić sobie z otwarciem i edycją plików  XLS oraz XLSX bez posiadania Microsoft Excel. Jeśli znacie inne sposoby na ich edycję, napiszcie nam o tym w komentarzach.

Powiązane artykuły:

Artykuł zaktualizowano 15.11.2013

Wczytywanie komentarzy