Jak odnaleźć swój telefon z Androidem?

Android Device Manager

Do tej pory nie istniał żaden oficjalny sposób na lokalizację skradzionego lub zgubionego telefonu z Androidem. Na szczęście Google uruchomił Android Device Manager. Tłumaczymy jak go skonfigurować i jak z niego korzystać.

Czym jest Android Device Manager?

Android Device Manager to nowa usługa internetowa Google, która pozwala w łatwy sposób zlokalizować nasze urządzenia z systemem Android. Zobaczymy więc na mapie zarówno nasze smartfony jak i tablety. Aplikacja pozwala nie tylko je odnaleźć, ale też:

  • Emituje dźwięk alarmu przez 5 minut, nawet gdy urządzenie jest domyślnie wyciszone
  • Pozwala zdalnie wymazać z telefonu wszystkie dane. Zabezpieczamy więc w ten sposób naszą prywatność

Jakie wymagania ma ta funkcja?

Android Device Manager działa na każdym urządzeniu z systemem Android w wersji 2.2 lub wyższej. Nie potrzebujemy na naszym smartfonie, czy tablecie instalować dodatkowych aplikacji, ani aktualizować systemu operacyjnego.

Wystarczy, że nasze urządzenie zalogowane jest do usług Google. Jeśli więc korzystasz ze Sklepu Google Play to najprawdopodobniej już teraz możesz korzystać z tej Android Device Manager. Jeśli jeszcze nie korzystasz z Google Play, to przeczytaj nasz poradnik jak zarejestrować się w Sklepie Play.

Jak zlokalizować nasze urządzenie?

Wystarczy otworzyć witrynę Android Device Manager, by łatwo zarządzać naszymi urządzeniami. Jak to zrobić?

1. Włącz Menedżer urządzeń z Androidem

Wejdź w Ustawienia, następnie w Zabezpieczenia i Administratorzy Urządzenia. Tam zobaczycie Menedżera urządzeń z Androidem. Aby go aktywować, trzeba kliknąć i zaakceptować jego uprawnienia.

Android Device Manager

2. Zaloguj się do swojego konta w Google

Wejdź na stronę android.com/davicemanager i zaloguj się używając swojego konta Google. Tego samego co do Google Play i Gmaila.

3. Wybierz swoje urządzenie

Jeśli masz więcej niż jedno urządzenie z Androidem wybierz to, które chcesz odnaleźć. Po prawej stronie od nazwy domyślnego urządzenia znajduje się strzałka, której kliknięcie rozwija pełną listę twoich telefonów i tabletów.

4. Poczekaj, aż Google zlokalizuje Twoje urządzenie

W zależności od sytuacji, odnalezienie lokalizacji telefonu może trochę potrwać. Telefon może mieć słaby sygnał, albo znajdować się w ruchu. Wtedy odnalezienie go może być utrudnione.

Gdy Google zlokalizuje urządzenie, na mapie zobaczysz niebieską kropkę. To ostatnie miejsce w którym twoje urządzenie było widoczne. Na mapie wyświetlona jest też przybliżona dokładność podanej lokalizacji.

5. Wyślij alarm lub usuń dane

Korzystając z aplikacji możemy uruchomić alarm. Ostrzeżemy w ten sposób złodzieja, lub sami łatwiej odnajdziemy zagubione urządzenie. Dźwięk będzie odtwarzany z pełną głośnością nawet wtedy gdy urządzenie jest w trybie cichym lub wibracji.

Android Device Manager pozwala także na usunięcie danych. Jeśli w naszym smartfonie mamy włączoną opcję zdalnego przywracania danych to możemy je też usunąć przy wykorzystaniu tej aplikacji. W ten sposób z skradzionego urządzenia usuniemy wszystkie nasze dane tzn. zdjęcia, kontakty, pocztę, aplikacje.

6. Skontaktuj się z policją

Nie udawaj bohatera filmu! Jeśli uważasz, że Twój smartfon lub tablet został skradziony zgłoś to organom ścigania. Kontaktując się z nimi podziel się informacjami uzyskanymi za pomocą Android Device Manager.

Dlaczego nie mogę zlokalizować swojego urządzenia?

Aby aplikacja mogła zlokalizować nasz telefon lub tablet z Androidem, musi on korzystać z połączenia internetowego. Jeśli więc telefon nie będzie łączył się z siecią za pomocą 3G lub Wi-Fi, nie otrzymamy jego pozycji. Jeśli w telefonie mamy włączony GPS to dane o lokalizacji będą jeszcze dokładniejsze.

Android Device Manager nie będzie działać gdy:

  • Telefon lub tablet jest wyłączony lub poza zasięgiem
  • Telefon lub tablet nie ma dostępu do internetu (np. przez WiFi lub sieć komórkową)
  • Urządzenie zostało przywrócone do danych fabrycznych

Aby upewnić się, że urządzenie będzie zlokalizowane, należy aktywować dwie opcje w ustawieniach konta Google w naszym telefonie.

Zamierzacie korzystać z Android Device Manager?

Wczytywanie komentarzy