Jak obsługiwać Windows 8 z ekranem dotykowym?

Poradnik Windows 8 sterowanie dotykowe

Najnowszy system operacyjny Microsoftu Windows 8 przynosi sporą nowość – obsługę ekranów dotykowych. Zarówno tych w monitorach stawianych na biurku jak i w tabletach, które niebawem pojawią się na rynku. Co to oznacza? Duży powiew nowości, wiele możliwości, ale też wiele sposobności do drapania się po głowie z pytaniem “no dobrze, ale jak zrobić to czy tamto?”

Jak każdą nowość, tak i tę, trzeba oswoić. Z tej okazji przygotowaliśmy mini poradnik jak obsługiwać Windows 8 z ekranem dotykowym. Wymieniamy w nim najważniejsze i najbardziej podstawowe zasady pracy z dotykowym Windows 8.

Oto jak wygląda obsługa Windows 8 w nowym interfejsem Modern UI (znanym wcześniej jako Metro UI), z dużymi kolorowymi kafelkami stworzonymi specjalnie z myślą o obsługiwaniu systemu poprzez dotyk.

Gesty Windows 8 schematKliknij aby powiększyć

Cztery gesty z lewej strony rysunku są jak najbardziej intuicyjne i uniwersalne. Dotykamy i przytrzymujemy, aby otrzymać informację (jeśli takowa istnieje w danej aplikacji); dotykamy szybko raz, aby coś otworzyć; szczypiemy ekran aby zmniejszyć i aby powiększyć, wykonujemy gest odwrotny. Jeśli istnieje taka możliwość i potrzeba, możemy też obraz obrócić gestem przekręcania palcami.

Po prawej stronie obrazka mamy gesty bardziej związane z konkretnymi funkcjami Windows 8. Nie są to gesty skomplikowane, ale w pewien sposób ukryte, gdyż musimy je wykonać w specyficznych częściach ekranu. Aby przełączyć się między otwartymi aplikacjami wykonujemy gest przeciągnięcia palca z prawej do lewej strony ekranu. Będąc w głównym menu z kolorowymi kafelkami, gdy dotniemy i przeciągniemy delikatnie w dół któryś z kafelków, otworzą nam się jego opcje. Możemy wtedy go usunąć lub zmniejszyć, aplikacje odinstalować.

Dwa kolejne gesty użyjemy wtedy, kiedy będziemy chcieli podejrzeć opcje danego programu lub całego systemu Windows 8. Gest przeciągnięcia od dołu ekranu przyda się również wtedy, kiedy będziemy chcieli podejrzeć listę wszystkich zainstalowanych programów.

Charms bar Windows 8Co ciekawe, zwyczajnie wyglądająca wersja Windows 8 też zawiera boczny pasek narzędzi (po angielsku Charms Bar). Aktywujemy go przesuwając kursor myszy w górny lub dolny prawy róg ekranu.

Przewodnik Windows 8:

Część 1: Jak zalogować się do systemu

Część 2: Jak zainstalować i odinstalować program w Windows 8?

Część 3: Jak zainstalować aplikacje Metro?

Część 4: Nowy Panel sterowania

Część 5: Jak obsługiwać Windows 8 z ekranem dotykowym?

Źródło obrazka: Building Windows 8

Wczytywanie komentarzy