Jak chronić system Windows dzięki EMET, narzędziu od Microsoftu?

Jak chronić system Windows dzięki EMET, narzędziu od Microsoftu?

Czym jest EMET? To darmowe narzędzie od firmy Microsoft, które monitoruje programy i chroni przed zainfekowaniem komputera. Podpowiadamy, jak zainstalować program EMET i z niego korzystać.

Microsoft EMET to narzędzie, które zapobiega przedostaniu się do naszego komputera wirusów wykorzystujących luki w oprogramowaniu. Chroni więc przed przejęciem kontroli nad naszym komputerem. EMET jest w stanie to osiągnąć dzięki odwróceniu działań typowych dla malware, infekujących przez przeglądarki internetowe i inne programy.

Instalacja EMET jest szybka i już od pierwszej chwili chroni nas przed nieznanymi lukami w Intenet Explorer, Office i innych aplikacjach. Pomimo, że to bardzo zaawansowane technicznie narzędzie, to jego zastosowanie jest proste. W kilku krokach pokazujemy jak zainstalować i skonfigurować EMET dla Windows.

1. Zainstaluj .NET Framework 4.0

EMET do prawidłowego działania wymaga .NET Framework 4.0. Przed instalacją EMET należy go pobrać i zainstalować. Sam kreator instalacji nie wymaga wiele uwagi.

2. Zainstaluj EMET 4.1 z rekomendowanymi ustawieniami

Po zainstalowaniu .NET Freamework 4.0 należy pobraćn EMET i rozpocząć jego instalację. Tutaj najważniejszym krokiem jest wybór zalecanych ustawień.

Taka konfiguracja sprawia, że EMET chroni przed infekcjami ze strony najbardziej narażonych programów takich jak Internet Explorer, Office, Acrobat Reader, Java bez potrzeby ingerencji w jakiekolwiek opcje.

3. Upewnij się, że EMET działa

Po instalacji, EMET otwiera swoje okno. Zobaczysz listę procesów jak na poniższym zrzucie ekranu.

Otwórz Internet Explorer i wróć do okna EMET. Wyszukaj na liście procesów iexplore.

Jeśli pojawiła się zielona ikona, to znaczy, że EMET rozpoczął ochronę tego programu. Podczas użytkowania nie powinniśmy dostrzec żadnej różnicy w działaniu.

4. Dodaj inne aplikacje do EMET [Opcjonalne]

Jeśli chcesz, aby EMET chronił też inne aplikacje, to możesz je dodać z poziomu głównego ekranu narzędzia.

Najpierw kliknij przycisk Apps.

W oknie, które się otworzy, kliknij przycisk, aby dodać nową aplikację.

Przeglądaj dysk twardy, aby znaleźć główny plik aplikacji i zaakceptować. W naszym przypadku jest to Chrome.

Domyślnie każda nowa aplikacja jest dodawana ze wszystkimi możliwymi zabezpieczeniami.

Jeśli aplikacja nie będzie działać poprawnie, po kolei odznaczaj rubryki w celu sprawdzenia, które zabezpieczenia blokują dostęp.

Narzędziem EMET można zarządzać w dowolnym momencie otwierając go z paska powiadomień lub menu Start.

EMET chroni Windows lepiej niż antywirus

Dobrze wykorzystany i skonfigurowany EMET może chronić Windows lepiej, niż jakiekolwiek oprogramowanie antymalware dla Windows XP. Większość programów jest bezradna wobec takich wirusów jak REVTON, czy Cryptlocker. Jeśli wciąż korzystacie z Windows XP, zainstalujcie go natychmiast.

Dwie interesujące alternatywy dla EMET to Sandboxie oraz sandbox mode w Avast. W obu przypadkach chronią one komputer oddzielając programy od plików systemowych tak, aby żaden wirus nie mógł się zagnieździć. EMET ma tę zaletę, że jest w pełni zintegrowany z systemem Windows.

Jakie programy chroni u was EMET?

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji