Reklama

Tips & Tricks

iPad i dzieci – jak ustawić kontrolę rodzicielską

Maria Baeta

Opublikowany

Teraz możesz chronić swoje dzieci przed dostępem do nieodpowiednich treści, wydawaniem twoich pieniędzy i usuwaniem aplikacji. Wystarczy, że wykonasz kilka następujących kroków.

Bardzo często zdarza nam się, że dziecko zabierze bez naszej wiedzy iPada, aby pograć lub po prostu, żeby mu się przyjrzeć z bliska. Warto więc wykonać kilka prostych czynności w celu zabezpieczenia swojego urządzenia przed przypadkowym usunięciem aplikacji lub innej zawartości oraz przed dostępem do niedozwolonych dla wieku dziecka treści.

iPad i dzieci – jak ustawić kontrolę rodzicielską

Na szczęście iOS posiada wiele łatwo konfigurowalnych opcji, które zamienią naszego iPada czy iPhone’a w twierdzę nie do zdobycia. Dzięki temu niemożliwy stanie się dostęp do jakichkolwiek treści o charakterze seksualnym tudzież związanych z przemocą i zapobiegnie poniesieniu nieplanowanych wydatków.

W tym artykule przedstawię sposób, w jaki należy skonfigurować swoje urządzenie, aby stało się bezpieczne dla dzieci. Dzięki temu będą go używać bez problemów, a Ty będziesz spać spokojnie.

1. Przejdź do menu Restrictions

Przejdź do Settings i wybierz opcję General, a następnie wybierz pozycję Restrictions. Dzięki temu otrzymasz dostęp do menu, w którym będziemy się poruszać w trakcie tego tutorialu.

2. Aktywuj restrykcje

Wybierz opcję Enable Restrictions. System zapyta Cię o PIN. Wprowadź tajny numer i pamiętaj, że będziesz z niego korzystać za każdym razem, gdy zechcesz mieć dostęp do tego menu.

3. Wyłącz opcje usuwania aplikacji i zakupów wewnątrz aplikacji

W pierwszym menu Allow proponuję wyłaczyć opcje Deleting Apps oraz In-App Purchases.

Możesz oczywiście wyłączyć więcej opcji, na przykład iTunes Store czy Installing Apps, jednak w tym konkretnie przypadku, kiedy i tak wymagane jest hasło umożliwiające zakup treści, zostawiamy te funkcje aktywne.

4. Ograniczenia wiekowe

Co robić, kiedy dziecko zainstaluje aplikację nieodpowiednią dla jego wieku? Na szczęście taki scenariusz się nie wydarzy, ponieważ można wprowadzić zabezpieczenie treści stosownie do wieku dziecka. Aby to zrobić, zwróć uwagę na drugie menu Allowed content.

Przejdź do Music & Podcast i wyłącz opcję Explicit Content. W ten sposób dziecko będzie widziało jedynie treści oznaczone jako Clean.

We wszystkich innych kategoriach (Movies, Apps…) ogranicz dostęp według wieku dziecka. W moim przypadku chcę ograniczyć dostęp dla ośmiolatka, więc we wszystkich kategoriach muszę wybrać zakres zbliżony do tego wieku, tak jak widać na poniższym przykładzie. Wybierz więc odpowiednią kategorię w zależności od wieku Twojego dziecka.

W zakładce Websites znajduje się opcja Limit Adult Content. Wybranie jej będzie chronić Cię przed sytuacją, w której Twoje dziecko podczas przeglądania wyników wyszukiwania w Google natknie się na rezultaty związane z pornografią.

5. Ustawienia prywatności

Kolejnym krokiem jest konfiguracja ustawień prywatności dla niektórych aplikacji. To uchroni Cię na przykład przed sytuacją, w której Twoje dziecko bawi się grą i automatycznie udostępni jakieś treści na Facebooku.

Aby tego uniknąć, wybierz każdy element z listy Privacy i aktywuj dla niego opcję Don’t Allow Changes. Następnie zrób to samo dla opcji Allow Changes i zakładki Accounts.

Gdy skończysz, obok omawianych opcji pojawi się mała ikonka kłódki informująca o tym, że została dla nich włączona funkcja Don’t Allow Changes.

6. Wyłączaj ograniczenia, kiedy chcesz

Brak dzieci na horyzoncie? Możesz w każdej chwili przejść do menu Restrictions, wprowadzić kod, który został ustalony podczas wcześniejszych zmian, a Twój iPad powróci do wcześniejszych ustawień.

Możesz ufać założonym ograniczeniom, ale nie zapomnij zwracać uwagę na działania Twoich pociech

Dzięki temu tutorialowi już nie musisz się martwić, gdyż masz pewność, że maluch w bezpieczny sposób bawi się Twoim iPadem. Niemniej jako opiekuńczy rodzic, radzę mimo wszystko zwracać uwagę na to, czym dziecko zajmuje się na Twoim urządzeniu, chociażby po to, by upewnić się, że bawi się aplikacjami stosownymi do swojego wieku.

Nie ma nic lepszego dla dziecka niż czas spędzony z rodzicami, a nowe technologie to znakomity sposób na wspólną zabawę i naukę.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zapewne zainteresują Cię również:

Również może Cię zainteresować