Reklama

Tips & Tricks

iCloud: jak odzyskać kopię zapasową z iPhone’a… i nie tylko

Pier Francesco Piccolomini

Opublikowany

Jesteś szczęśliwym posiadaczem iPhone’a lub iPada, ale wciąż nie wiesz, jak tworzyć kopie zapasowe plików w usłudze iCloud? Oto praktyczny mini przewodnik, który wyjaśnia, jak działa ta usługa, jak z niej korzystać i jak w razie potrzeby przywrócić pliki.

Brzmi to paradoksalnie, ale taka jest prawda – wielu użytkowników nie rozumie, jak właściwie działa tworzenie kopii zapasowych do chmury na iPhonie lub iPadzie, ponieważ ten system jest… zbyt prosty!

iCloud: jak odzyskać kopię zapasową z iPhone’a… i nie tylko

Dosłownie wszystko jest automatyczne i często odbywa się bez świadomości użytkowników. I dlatego, gdy niespodziewanie pojawia się potrzeba odzyskania pliku, niektórzy nie bardzo wiedzą, jak się za to zabrać, ani co w ogóle znajduje się w tej chmurze.

Dlatego przygotowaliśmy ten niewielki przewodnik, który w prosty sposób wyjaśni, jak zapisywać pliki w iCloud, co one zawierają i jak je przywrócić na przykład na nowy telefon.

Co zapisywane jest w usłudze iCloud?

Automatycznie zapisywane są w chmurze:

 • zdjęcia i wideo z Camera Roll,
 • dokumenty,
 • ustawienia dla iOS-a,
 • historia zakupów w iTunes Store (muzyka, filmy, programy telewizyjne, aplikacje i książki),
 • organizacja ekranu głównego (foldery i aplikacje),
 • dane aplikacji,
 • wiadomości (iMessage, SMS, MMS),
 • dzwonki.

Inne dane, takie jak kontakty, kalendarz, zakładki, e-maile czy notatki, nie są uwzględniane w trakcie tworzenia kopii, ponieważ są one automatycznie zapisywane do iCloud za każdym razem, kiedy są dodawane czy modyfikowane.

Tworzenie kopii zapasowych odbywa się, kiedy iPhone, iPad lub iPod jest podłączony do gniazdka elektrycznego, ma zablokowany ekran i jest w zasięgu sieci Wi-Fi – nie więcej niż raz dziennie.

Jak zrobić kopię zapasową swojego iPhone’a do iCloud

Automatyczny backup

Settings > iCloud > Storage & Backup i włącz opcję iCloud Backup.

Dzięki temu iOS będzie automatycznie tworzył kopie zapasowe plików, gdy nadarzy się ku temu sposobność (patrz warunki powyżej).

Manualny backup

Settings> iCloud > Storage & Backup i wciśnij opcję Back Up Now.

Tryb ten jest przydatny, gdy na przykład chcesz zresetować swój iPhone, ponieważ go sprzedajesz. Zanim oddasz go w ręce nowego właściciela, zrób ręcznie kopię zapasową, dzięki czemu będziesz mieć wszystkie aktualne dane, gdy postanowisz je przenieść na nowy telefon.

Jeśli nie zrobisz kopii zapasowej w ciągu 180 dni, Apple może skasować Twoje dane z serwera. Informacja o prawie do tego zawarta jest w warunkach korzystania z usługi, na które się zgadzamy.

Nie mam już wolnego miejsca w iCloud: co robić?

W takim wypadku masz trzy wyjścia.

 • Możesz kupić dodatkowe miejsce. Settings > iCloud > Storage & Backup, kliknij na Change Storage Plan i wybierz opcję, która najlepiej Ci odpowiada. Dodatkowe miejsce będzie dostępne natychmiast.

 • Usuń stare kopie zapasowe, aby odzyskać miejsce. Settings > iCloud > Storage & Backup > Manage Storage, wybierz kopię zapasową, której chcesz się pozbyć z listy Backups, i dotknij polecenie Delete Backup. Czasami są to kopie ze starych urządzeń, których już nie posiadasz, więc bez problemu możesz się ich pozbyć.

 • Jeśli większość Twojej przestrzeni w iCloud zajmują fotografie, możesz je wykluczyć z kopii zapasowych. Aby to zrobić, przejdź do Settings > iCloud > Storage & Backup > Manage Storage i w opcji Backup Options przesuń suwak w lewo dla funkcji Camera Roll.

To samo możesz zrobić dla innych aplikacji. Wystarczy przesunąć suwak w lewo dla wybranych elementów, by zapobiec ich automatycznemu zapisywaniu do iCloud.

Następnie zostaniesz poproszony o potwierdzenie. Wówczas zdjęcia wykonane za pomocą telefonu nie zostaną zapisane w Camera Roll, a te, które już tam są, zostaną usunięte, tworząc dużo wolnego miejsca. Jeśli nie chcesz całkowicie utracić zdjęć, najlepiej wcześniej zrobić ich kopię do komputera, np. za pomocą iPhoto.

Jeśli chcesz uniknąć zagracenia zdjęciami przestrzeni w iCloud, warto rozważyć opcję korzystania z innego serwisu do tworzenia ich kopii. W tym artykule prezentujemy cztery wysokiej jakości usługi, dzięki którym odzyskasz mnóstwo przestrzeni zarówno na telefonie, jak i w chmurze.

Jak przywrócić kopię zapasową z iCloud z powrotem na iPhonie

Jeśli ktoś Ci ukradnie telefon, jeśli z jakiegoś powodu musisz go zresetować, jeśli się zepsuje lub po prostu chcesz kupić nowy, dzięki przywróceniu kopii zapasowej wszystkie Twoje dane znajdą się na nowym telefonie lub tablecie w ciągu kilku minut.

Oto krótki opis krok po kroku, jak przywrócić dane:

 • Zaktualizuj swoje urządzenie do najnowszej wersji iOS: Settings > General > Software Update i jeśli są aktualizacje do zainstalowania, zrób to.
 • Przejdź do Settings > General > Reset) i wybierz opcję Erase all content and settings.

 • Podążaj za instrukcjami na ekranie, wybierz opcję Set up your device, a następnie Restore from a Backup. Wybierz kopię zapasową, którą chcesz przywrócić spośród dostępnych na liście (z reguły wybiera się ostatnio wykonaną kopię).

Jeśli kupisz nowego iPhone’a, podczas pierwszej konfiguracji możesz zdecydować, czy chcesz przywrócić kopię zapasową starego urządzenia. Jeśli taki masz zamiar, wystarczy podążać za instrukcją na ekranie.

Nie mniej przygotuj się na ewentualne – i niezbyt miłe – niespodzianki związane z rozbieżnością wersji systemu. W moim przypadku wyglądało to w ten sposób, że kupiłem iPhone’a 5 z iOS-em 7.0.6, ale nie mogłem przywrócić kopii zapasowej, ponieważ była on zrobiona na iPhonie z iOS-em 7.1.1.

Jednak problem ten udało się szybko rozwiązać. Wystarczyło przy konfiguracji nie wybierać opcji przywrócenia kopii zapasowej, a następnie zaktualizować system do najnowszej wersji, i od tego momentu przejść przez procedurę przywracania kopii zapasowej tak, jak wyjaśniliśmy powyżej.

iCloud jest naprawdę bardzo prostą usługą

System tworzenia kopii zapasowych na iOS-ie jest prosty, wygodny i efektywny. I mogę to śmiało potwierdzić na podstawie własnego doświadczenia. W swojej historii użytkowania urządzeń od Apple’a musiałem trzykrotnie przywrócić dane na innym urządzeniu i proces ten za każdym razem był szybki i bezbolesny. A dla osób takich jak ja – leniwych i wybrednych – to właśnie się liczy.

Jeśli używasz Maca, a Time Machine nie spełnia Twoich oczekiwań, oto kilka innych opcji do rozważenia.

Zobacz także:

Również może Cię zainteresować