Reklama

Artykuł

iCloud Drive: nowy rywal dla Dropboxa i Dysku Google?

iCloud Drive: nowy rywal dla Dropboxa i Dysku Google?
Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

  • Zaktualizowany:

Nowy iCloud Drive pozwala na wygodne zarządzanie plikami i dokumentami w chumrze Apple. Czy to wystarczy, żeby stać się konkurentem dla Dropboxa i Dysku Google?

Do tej pory iCloud była usługą praktycznie wirtualną. Nie mieliśmy pojęcia, co tak właściwie zajmuje miejsce na serwerach gdzieś w świecie. Dokumenty i pliki z różnych aplikacji pojawiały się wyłącznie w nich. Nic nie było bezpośrednio widoczne dla użytkownika.

Teraz iCloud Drive zyskuje klasyczną strukturę plików i folderów znaną nam od lat i kultywowaną przez takie usługi w chmurze jak Dysk Google czy Dropbox. Czy to znaczy, że nowa usługa Apple jest od nich lepsza? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Przeglądanie iCloud Drive: przejrzyście i wygodnie

W iOS-ie 8 pojawiła się opcja Document Picker, w której mamy wgląd we wszystkie dokumenty i pliki przechowywane na dysku iCloud. Podobnie wygląda to z poziomu OS X 10.10 Yosemite.

Struktura katalogów i plików jest tu naturalna i zbliżona do tego, co użytkownicy komputerów znają do lat. Podobnie odbywa się całe zarządzanie. W przypadku iOS-a możemy wybrać, z jakiej aplikacji chcemy korzystać, widzimy też, jaka aplikacja utworzyła dany plik. Dostęp do plików jest dostępny z naszych urządzeń z każdego miejsca na ziemi, gdzie mamy dostęp do sieci.

Otwórz plik w dowolnej aplikacji

Plusem nowego rozwiązania jest to, że możemy wybrać, w jakiej aplikacji chcemy otworzyć plik w celu jego dalszej edycji. Wcześniej pliki z innych programów były niewidoczne dla pozostałych, co dość irytowało.

Jedynym sposobem było skorzystanie z menu otwórz za pomocą w iOS-ie 7, ale nie były wyświetlane wszystkie aplikacje oraz nie można było szybko nadpisywać plików, tak by do nich powracać.

Menu wyboru aplikacji z iOS-a 7

Innymi słowy, wcześniej każda z aplikacji miała swój własny „pojemnik” na pliki. Teraz w iOS-ie 8 układ pozostaje i dokumenty także są wyraźnie podzielone na aplikacje, ale można mieć do nich dość swobodny dostęp z innych programów.

Ten wariant jest o wiele bliższy temu, co znamy z klasycznych komputerów, i znacząco zwiększa potencjał systemu iOS, jeśli chodzi o wykonywanie pracy.

Dropbox i Dysk Google taką strukturę mają od lat. We wszystkich aplikacjach można uruchamiać większość plików do przejrzenia i wybierać programy, w których chce się je edytować. Dodatkowo Dysk Google pozwala na edycję plików z Pakietu Office oraz tworzenie własnych dokumentów tekstowych, prezentacji lub arkuszy kalkulacyjnych.

Tak właściwie Apple z iCloud Drive równa do tego, co konkurencja robi od lat. W dodatku Dropbox i Dysk Google skupiają się właśnie na przechowywaniu plików w chmurze. Usługa Apple jest wyłącznie dodatkiem do reszty, stworzona z myślą o wiernych użytkownikach firmy. Dane nadal jest ciężko wyeksportować gdzie indziej. To narzędzie stworzone w pełni z myślą o zamkniętym ekosystemie Apple.

Co wybrać iCloud, Dropbox czy Dysk Google?

Dla użytkowników najważniejsza jest możliwość wyboru, łatwość dostępu, duża ilość miejsca oraz opcje udostępniania.

W tej kategorii przoduje jest Dysk Google, który oferuje wszystko, co jest możliwe. Możemy wygodnie udostępniać nasze pliki i foldery, a także wspólnie edytować dokumenty.

Dropbox pozwala dzielić foldery, a także wysyłać publiczne linki, w ten sposób udostępniając poszczególne pliki wszystkim zainteresowanym.

iCloud Drive nie oferuje takiej opcji bezpośrednio. Jedynie można wysyłać duże pliki poprzez wiadomości e-mail. iCloud Drive został stworzony wyłącznie do łączenia naszych urządzeń w chmurze Apple, czyli iPhone’ów, iPadów i Maców. To narzędzie ma ułatwiać codzienną pracę na tych urządzeniach.

iCloud oferuje za darmo 5 GB miejsca, a za opłatą można je powiększyć do 1 TB. W powierzchnie tę nie jest wliczona muzyka, która znajduje się w iTunes Match.

Dropbox na start oferuje 2GB, ale dzięki licznym promocjom, zapraszaniu znajomych czy włączeniu automatycznego przesyłania zdjęć można zyskać za darmo do 22 GB.

Dysk Google oferuje 15 GB. Jest to miejsce przeznaczone na dane ze wszystkich usług Google łącznie z pocztą Gmail. Do pojemności nie są wliczane zdjęcia o rozdzielczości niższej niż 2048×2048 pikseli, filmy krótsze niż 15 minut oraz muzyka zawarta w Google Music. Multimedia możemy więc praktycznie przechowywać w nieograniczonej ilości na dysku Google.

Podsumowując iCloud nadal jest w tyle za konkurencją. Wolelibyśmy, aby usługa była znacznie atrakcyjniejsza i oferowała więcej miejsca za darmo, zwłaszcza że sporą część pochłaniają kopie zapasowe.

Ostateczny werdykt

Z punktu widzenia użytkowników sprzętu Apple iCloud Drive jest lepszą usługą niż w przeszłości, ale jeszcze nie jest gotowy, by w pełni zastąpić inne rozwiązania i stać się numerem jeden.

To bezbłędnie zintegrowane rozwiązanie z ekosystem Apple. Oferuje niestety mało miejsca i nie działa na innych platformach mobilnych.

Przed pełnym oddaniu danych usłudze Apple warto się zastanowić, co by było, gdybyśmy chcieli zmienić telefon na urządzenie z Androidem. Wtedy musimy zadbać o transfer wszystkich swoich danych, a nie jest to wcale takie łatwe. Przenoszenie danych, kalendarzy, kontaktów, kopii zapasowych z jednego urządzenia do drugiego powinno być banalne, a niestety tak nie jest.

Jeśli jednak korzystacie z ekosystemu Apple, to na pewno docenicie nowości, jakie niesie iOS 8 i OS X 10.10 Yosemite. W innych naszych materiałach przeczytacie, co jeszcze przygotowało Apple tej jesieni.

Zobacz także:

iOS8: jak zainstalować nowy system na iPhonie, iPadzie i iPodzie Touch?

Najlepsze klawiatury na system iOS 8

Pier Francesco Piccolomini

Pier Francesco Piccolomini

Najnowsze od Pier Francesco Piccolomini

Editorial Guidelines