Reklama

Tips & Tricks

Hasła aplikacji, czyli jak bezpiecznie logować się do usług Google

Hasła aplikacji, czyli jak bezpiecznie logować się do usług Google
Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

  • Zaktualizowany:

Z konta Google korzystamy w wielu usługach. Jest to bardzo wygodne, ale też niebezpieczne. Warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia, jak na przykład hasła do aplikacji.

Dodatkowym mechanizmem zabezpieczającym nasze konto Google jest weryfikacja dwuetapowa. Jeśli logujemy się na nieznanym urządzeniu, to oprócz hasła należy podać też kod, który otrzymamy w wiadomości SMS. Jednak te kody nie działają z niektórymi aplikacjami i urządzeniami jak aplikacja Gmail na iPhonie i Ipadzie, Thunderbird, Outlook czy zewnętrzne komunikatory. W tym przypadku pomocne są hasła do aplikacji.

Hasła do aplikacji to specjalne narzędzie, które pozwala na generowanie hasła, dzięki któremu nasze programy i konto Google będą bezpieczne i nadal będziemy mogli w pełni korzystać z weryfikacji dwuetapowej. Poniżej przedstawiamy, jak korzystać z tego rozwiązania.

1. Wejdź w ustawienia bezpieczeństwa i znajdź hasła aplikacji

Otwórz stronę ustawień Google https://www.google.com/settings/security. Upewnij się, że masz aktywowaną dwuetapową weryfikację Google. Jeśli nie jest aktywna, to na stronach Google znajdziesz szczegółową instrukcję, jak to zrobić. Teraz kliknij ustawienia haseł aplikacji.

2. Wybierz aplikacje

W tym oknie można zdefiniować indywidualne hasła dla poszczególnych aplikacji oraz wszelkich urządzeń jak na przykład tablety z system Android. Kliknij, aby zobaczyć listę aplikacji.

3. Wybierz aplikację z listy

Z listy można wybrać, dla jakich aplikacji chcemy wygenerować hasło. Możemy wybrać spośród poczty, kalendarza, kontaktów, YouTube’a albo wskazać inną.

4. Opcjonalnie: zdefiniuj nazwę

Możemy wybrać jedno hasło dla wszystkich aplikacji albo pojedyncze hasła dla każdej z osobna. W tym drugim przypadku warto samemu nazwać każde z urządzeń i aplikacji, tak aby móc wygodnie w przyszłości nimi zarządzać.

5. Wygeneruj hasło

Po wybraniu aplikacji Google generuje unikalne hasło do niej i urządzenia. Zapisz je. Możesz też wyświetlić je na smartfonie lub tablecie.

6.  Wpisz nowe hasło w poszczególnych urządzeniach

Teraz w ustawieniach konkretnej aplikacji lub urządzenia wpisz wygenerowane hasło i zaloguj się do swojego konta Google z użyciem wygenerowanego hasła. Teraz już wszystko powinno działać, a twoje konto będzie bezpieczne.

Podsumowanie

Hasła aplikacji to praktyczne rozwiązanie, które nie wymaga weryfikacji dwuetapowej na konkretnych urządzeniach, a dalej zapewnia bezpieczne korzystanie z usług Google. Używanie obu rozwiązań pozwoli cieszyć się wygodną obsługą narzędzi Google i czuć się bezpiecznie.

Zobacz także:

Masz silne hasła? Sprawdź to przy pomocy LastPass

Czym jest dwuetapowa weryfikacja i dlaczego wartą ją aktywować?

Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

Najnowsze od Markus Kasanmascheff

Editorial Guidelines